nastavitev domačega omrežja in skupne rabe datotek

Don_Corleone

THE GODfather
3. sep 2007
5.638
0
36
38
kot že naslov pove, rabim pomoč pri nastavitvi teh zadev. rad bi brezžično povezal PC in prenosnik prek routerja linksys WRT54GL. ampak mi ni jasno kako in kaj je treba nastavit da bo to možno.
crazy1.gif
aja na PCju je XP na prenosniku pa vista
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Najprej morš met v obeh kompih WLAN kartico, poinštalerane driverje, uglavnem da zadeva v osnovi deluje. Pol pa če maš na Routerju uklopljen DHCP strežnik, da sam dodeljuje IP-jem, potem na obeh računalnikih nastavš vse skp na Automatic oz. IP assigned by DHCP, če nimaš ročno nastavš (recmo če ma router IP 192.168.0.1 daš enimi mašini 192.168.0.10 drugi pa 192.168.0.11). Pol daš pa sam da išče wireless, klikneš na svojga, connect (če maš nastavljen ključ, te še za ključ vpraša) in si povezan. Nisi nč napisu če maš router al pa kej že nastavlen, kašne so nastavitve, itd. Ti pa priporočam da uzemš u roke navodila in si najprej pogledaš kako zadeva gre, prklopš najprej na en komp magar prek kabla in vse na automatic, ter za moje pojme najbolš da nastavš DHCP na ON, uklopš WPA2 enkripcijo, spremeniš SSID (ime dostopne točke), po možnosti pa še geslo za dostop do routerja, tko da je usaj mal za varnost poskrbljen, zdej če maš internet si morš še povezavo na routerju nastavt če ni, kako je pa odvisno od ponudnika. Na kompih pa kot sm že napisu se pol sam prjavš gor, če nisi nč spreminju je že po deafultu nastavljen vse na automatic.
Za shranje file-ov pa sam desn klik mapo/disk/file, ki ga hočš šerat, properties, sharing zavihek, klikneš, da razumeš risk, obkljukaš Share this ... in izbereš ime ter klikneš Ok.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Najprej povej, če je karkol že konfiguriran, al je vse čist novo, kere mrežne maš not, so že inštalerane, maš na XP-jih SP2 gor?
 

Don_Corleone

THE GODfather
3. sep 2007
5.638
0
36
38
preden ostalo napišem, me zanima kako se dovoli laptopu da dostopa na moj PC? ker pri meni ga v easylink advisor kaže da je priključen name in pri njemu mene kaže, ampak ko klikne name, mu napiše da nima dovoljenja in da nej se z mojim administratorjem zmeni za dovoljenje.
confused-1.gif
jz pa nevem kje nastavim to dovoljenje
 

wacko

Fizikalc
18. jul 2007
5.450
0
36

1. Router predvidevam da si že usposobil in je povezan na internet.

2. Glede na to, da se računalnika vidita imaš verjetno poštimane driverje z mrežnimi karticami.

3. Vse kar morš nardit, je da daš računalnike v isto skupino. V XP-jih pojdi na My Network Places -> Microsoft Windows Network. Tam imaš po vsej verjetnosti (ne vem točno kako je pri Visti, ampak verjetno je isto kot na XP-jih) napisano svojo skupino (če nisi nič spreminjal Workgroup ali MShome) in skupino na katero je nastavljena Vista.
Pojdi v Control panel -> System -> Computer name -> Change in spremeniš "Workgroup" v skupino, katero ima Vista.
Moral boš resetirat računalnik in po restartu bi moral imeti dovoljenje za dostop do drugega računalnika.

Tako to funkcionira med XP - XP ... mislim pa da Vista nima nič drugače poštiman
wink-1.gif
 

Don_Corleone

THE GODfather
3. sep 2007
5.638
0
36
38
hvala ampak za 1x moram dat to na stran in prvo zrihtat bratu povezavo. nevem kaj jo blokira. povezan je na moje omrežje, ampak ne more na internet. skos mu napiše da je nekaj narobes povezavo, nimam pa pojma kaj. dopoldan je še vse delalo, potem sem mu inštaliru ace mega codecs pack in pa nod32, potem je pa kr na 1x nehal delat. zbrišem nod in kodeke ampak še zmeri ne dela
 

Don_Corleone

THE GODfather
3. sep 2007
5.638
0
36
38
vidi ga in jaz njegovega, ampak ko npr jz kliknem nanj oz on name, napiše da nimava dovoljenja za dostop in da naj se obrneva na skrbnika omrežja
confused-1.gif
 

wacko

Fizikalc
18. jul 2007
5.450
0
36
Si probal tist, k sm ti 2 posta nazaj napisal? Oba računalnika morat bit v isti skupini, drugače ne boš mogu dostopat...
 

Car

POSTman
4. avg 2007
8.317
1.185
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
Citat:
Uporabnik boskosi pravi:
delovna skupina s tem nima veze
Jaz se tudi še vedno trudim! Moj računalnik je povezan, na drugem pa napiše, da ni vklopljena povezava za požarnim zidom! Kljub temu se po kakšni uri samodejno poveže!?
confused-1.gif
 

wacko

Fizikalc
18. jul 2007
5.450
0
36
Citat:
Uporabnik boskosi pravi:
delovna skupina s tem nima veze

Pri domači mreži men isto napiše, če nimam določene prave skupine... ko to poštimam laufa vse brez problema brez ostalih nastavitev.
 

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.637
449
83
Tolmin
Ko smo ze pri skupni rabi-jaz imam pa hujsi problem-virus imenovan otroci
cry12bpy.gif

Imam en comp.-server z slikami,filmi,glasbo,... in stiri ostale compe z vec uporabniki.
Kako v XP sp2 najlazje nastavim za dolocenega uporabnika pravice.
Torej otroci dolocenih map ne morejo videti (ni XXX),dolocene vidijo a ne morejo spreminjati.
Jaz kot gazda hise pa lahko vse vidim in vse spreminjam
evil.gif


Torej kako to resiti tako na simpl
confused-1.gif


Ali naj si omislim FTP dostop in spotoma odprem se proti netu ?
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Klikneš na Lastnosti fajla/mape in na zavihku Security/Varnost nastaviš točno kdo lahko dela točno kaj.