Napihljivi čoln

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.443
4.546
113
Za drugo leto se mi odpira možnost, da bi imel dokaj blizu obale možnost spraviti en majhen napihljivi čoln oz. bi ga lahko vozil tudi s seboj, če bi zasedel malo prostora V avtu. Vleka odpade.

Zanima me ali še vedno velja, da brez izpita za čoln lahko kupim napihljivi čoln do 3m dolžine in do 5KM motor? Ali v takem primeru potrebuješ vsaj kakšno registracijo ali karkoli ali ga samo vržeš v avto, pelješ do morja, napihneš in greš? Kakšna so pravila?

Obstaja kakšen preizkušen model z ALU dnom, ki se res kompaktno pospravi? Uporabljal bi se izključno za vožnjo ob obali, brez nekih dolgih izletov v neznano.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.923
4.979
113
Za SLO velja:

1. Oseba, ki na morju upravlja čoln z motorjem moči do 7,35 kW in do 7 m dolžine ali vodni skuter, mora imeti najmanj potrdilo o opravljenem preizkusu znanja za upravljanje čolna in mora biti stara najmanj 16 let.

2. Oseba, ki upravlja čoln namorju (razen čolna z motorjem do 7.35 kW in do 7 m dolžine ali vodni skuter, za katere mora imeti najmanj preizkus znanja za upravljanje s čolnom) mora imeti potrdilo o usposobljenosti za voditelja čolna. Oseba, ki upravlja čoln dolžine do 12 metrov, mora biti stara najmanj 16 let. Oseba, ki upravlja gliser ali čoln dolžine nad 12 metrov 12 metrov, mora biti stara najmanj 18 let.

Ti padeš pod točko 1.

Za hrvatijo pa velja tole : https://www.spinaker.si/veljavnost-slovenskih-izpitov-za-coln-na-hrvaskem/

S tem da za njih velja izraz "brodica" po našem čoln, plovilo ki je večje od 2,5 in ima motor 5kw. Torej rabiš plovilo ki je manjše od 2,5m in motor manjši kot 5kw (6,7 konjev) če se želiš peljati brez izpita in brez registracije. Če razmišljaš o treh metrih, pa torej rabiš preizkusu znanja za upravljanje čolna in zraven tega mora ta enako plovilo (nad 2,5m in 5kw) biti vpisano v register plovil (po domače registrirano) ter vsako leto plačano plovno dovoljenje (ki pa je za tako dolžino bakšiš), ter plačano osnovno zavarovanje, cca 50 eur.

Še iz mojih časov, ko sem delal izpit, je pa veljalo to kar si napisal.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: Bucko

Bucko

Fizikalc
28. avg 2007
1.717
39
48
Brez izpita lahko kupiš kakršenkoli čoln :) Tudi jahto.
Za vožnjo oz. upravljanje, pa preberi MrDaco-tov prispevek.

Predlagam, da greš vseeno delati izpit za voditelja čolna, kjer se naučiš tudi stvari, ki ti bodo zelo koristile na morju (vozli, luči, navigacija...).
Pa nimaš problemov. :)