namestitev linuxov in zbrisanje winsov

pikec85

Pripravnik
24. jul 2007
840
0
16
38
www.lajsta.si
no, že nekaj časa razmišljam, kak bi prešaltal na linux
zanima me postopek kako odstranim vso nesnago dol, pa namestitev linuxa - nekakšen šnelkurs, kot bi se temu reklo ...

aja, pa rad bi, da bi lah vseen odprl vse fajle (word, excell, pa slike in to) pa čimmanj štelanja za internet

tu ste itak sami mački, tk da moj problem verjetn ne bo pretežek ... sam res bi prosu razlago, ker sem dokaj kratke pameti

hvala vam
 

redorange

Fizikalc
6. avg 2007
1.283
0
36
44
terra rossa
bojanm.blog.com
Zgleda dosti napisano samo zato da sem ti naredil bolj pregledno


Najprej si razdeli disk z Parted magic na:
1GB linux-swap
potem pa odvisno od distribucije (jaz bi ti priporočal PClinuxOS direkt download za poslovenjeno verzijo, je še najbolj podobna win in primirna za začetnike)
8GB / (tukaj namestiš linux)
kartiostane GB /home (to particijio ni potrebno naredit, ti jo pa zelo priporočam, ker ko boš kaj zašuštral ti bo s to particijo ostalo vse; programi, nastavitve, slike, glasba, filmi; samo namestiš ponovno OS in ti vse drugo osdtane)

Se pravi še enkrat:

1GB linux-swap
8GB /
ostanekGB /home

v biosu nastaviš first boot device CD daš cd noter zaženeš in se ti pojavi okno za jezik, tipkovnico, čas,...(isto kot v win)
potem se ti pa pokaže novo okno za tvojo mrežno kartico, pogledaš če je prava in če je klikaš samo OK (brez strahu)
potem se ti pojavi prijavno okno, se prijaviš (geslo>klikneš enter) in prideš na namizje. Zdaj si v "živi zgoščenki", lahko se malo poigraš da vidiš če ti je všeč, že tukaj lahko brez nobenega nastavljanja brskaš po netu.
Če ti je vredu klikneš na Instal (ali namesti), se ti odpre okno in ko prideš do razdeljevanjev diskov pustiš pod "uporabi obstoječe razdelke" greš naprej in
v prvem okencu daš

/

v drugem pa

/home

potem samo še ok in to je to
na koncu te samo še vpraša za zaganjalski vmesnik pustiš kot je, lahko si samo sekunde zmanjšaš iz 10 na 3 recimo. (tiste windows lahko tudi izbrišeš če jih ne boš več uporabljal, safe in uno pa pusti v slučaju %&$#
17758-icon_confused.gif
)
Konec! Ponovni zagon in odstrani CD iz enote, pa v biosu si spet nastavi hdd za first boot device.

Strojno opremo ti bo večinoma kar sam zaznal brez dodatnega nameščanj itn.
V tej distribuciji se konzola res malo uporablja, je narejeno prav za win uporabnike ker je ne maramo
grin1.gif
 

Drago

gps navigator
20. jul 2007
2.823
10
38
Stara Bučka
Citat:
Uporabnik redorange pravi:
Če ti je vredu klikneš na Instal (ali namesti), se ti odpre okno in ko prideš do razdeljevanjev diskov pustiš pod "uporabi obstoječe razdelke" greš naprej in

Kaj pa če bi tu naredil particije?
 

pikec85

Pripravnik
24. jul 2007
840
0
16
38
www.lajsta.si
a ne bi lah prvo winse zbrisal potem pa namestil linux ... kaj menite o tem
bi rad prow sčistu comp preden dam kaj drugega gor, ker mi vedno manj stvari dela tko kot bi mogle
 

redorange

Fizikalc
6. avg 2007
1.283
0
36
44
terra rossa
bojanm.blog.com
Drago: sam ne vem, ker tam nisem še probal (sem še nov v linuxu), sem si zato raje z parted magic, ker je enostavnejše (razdeliš disk "grafično", pomikaš drsnik levo-desno in si določiš velikost in tip particije)



pikec: ja sej parted magic boš komplet disk sčistu ko boš ustvaru nove particije

za torente imaš Azerus, ki je zelo dober

Programe pa nameščaš z "Synaptic"(=dodaj odstrani programe) ga prižgeš vpišek keri program hočeš, ga označiš klikneš Apply in ti ni treba nič drugega delat. Ti bo vse samo namestilo.



synaptic > v iskalnik: azerus > ga označiš > apply ...in počakaš da potegne z neta in ga namesti





boskosi: swap, je to nek dodaten spomin, ko ti zmanjka rama se ti podatki zapisujejo tja.

Win imajo "pagefile.sys", če si kdaj slišal da si v nadtorni plošči spremeniš ta pagefile, da ti potem nekaj boljše dela...ne vem točno kaj in kako
 
Nazadnje urejeno:

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Zaženeš instalacijo z Ubuntu CD-ja in ko vpraša za disk, izbereš "Use all disk"*.
Fertik.

* - ni dočrkovno tak, ampak je očitno
 

boskosi

Fizikalc
4. sep 2007
1.423
1
38
Citat:
Uporabnik redorange pravi:
boskosi: swap, je to nek dodaten spomin, ko ti zmanjka rama se ti podatki zapisujejo tja.

v tem primeru bi bil potem takem to tisti del disk ki ga označiš za navidezni pomnilnik?
 

ahac

Pripravnik
19. avg 2007
99
1
8
Da.
Razlika je v tem, da ima Linux za to ločeno particijo, Winsi pa samo datoteko.
 

Zardoz

Pripravnik
25. sep 2007
63
0
6
Citat:
Uporabnik ahac pravi:
Razlika je v tem, da ima Linux za to ločeno particijo, Winsi pa samo datoteko.
Tudi v linuxu lahko imaš swap datoteko namesto particije. Z naslednjimi ukazi ustvariš 512MB veliko swap datoteko na root particiji:
Koda:
dd if=/dev/zero of=/swapfile bs=1024 count=524288
mkswap /swapfile
swapon /swapfile
Lahko pa imaš oboje, če postane swap particija premajhna.
 

Zardoz

Pripravnik
25. sep 2007
63
0
6
Citat:
Uporabnik Drago pravi:
Obstajajo kakšna pravila o velikosti particije, ali je 1 GB dovolj?
Včasih, ko je bilo 64MB spomina že veliko, je veljalo swap=2xRAM. V sedanjih časih pa ni več potrebe po tako velikem swap-u. Jaz imam tako:
Koda:
$ free
                     total         used           free     shared    buffers     cached
Mem:       2075248     973228    1102020          0     228092     507872
-/+ buffers/cache:     2  37264    1837984
Swap:        506008          0          506008