Naci penzije

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.892
5.453
113

Peter Klepec

Majstr
24. jan 2019
3.081
434
83
Ok....te najprej nisem prav zastopu.
Poglej, ti bom skušala razložiti po gospodinjsko.
Mobilizacija je vpoklic in Slovence so vpoklicali v nemško vojsko (ali pač drugam, ne gre samo za vojsko) po posameznih pokrajinah (Gorenjska, Štajerska, Obsotelje) in po določenih letnicah rojstva. To je prisilna mobilizacija, če so te dali na seznam in si bil ustrezen kandidat, si bil mobiliziran.
Potem pa imaš prebivalce Slovenije, ki so se sami prostovoljno prijavili - to imenujem prostovoljna mobilizacija.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.209
4.690
113
Pojem "prostovoljna mobilizacija" mi je dokaj nenavaden. Čeprav je najbrž po SSKJ res pravilno. Mobilizacijo sem jaz zmeraj razumel kot ne povsem svobodno dejanje. Tudi, ko so nas mobilizirali (oziroma uporabljal se je izraz "rekrutacija") za potrebe JLA, nismo bili ravno presrečni, nismo pa se upirali.
V prvi svetovni vojni so nastopali "dobrovoljci" in "silovojci" (Prva svetovna vojna in slovenski Dobrovoljci).
 

Peter Klepec

Majstr
24. jan 2019
3.081
434
83
Pojem "prostovoljna mobilizacija" mi je dokaj nenavaden. Čeprav je najbrž po SSKJ res pravilno. Mobilizacijo sem jaz zmeraj razumel kot ne povsem svobodno dejanje. Tudi, ko so nas mobilizirali (oziroma uporabljal se je izraz "rekrutacija") za potrebe JLA, nismo bili ravno presrečni, nismo pa se upirali.
V prvi svetovni vojni so nastopali "dobrovoljci" in "silovojci" (Prva svetovna vojna in slovenski Dobrovoljci).
Pojem je zrasel na mojem zeljniku, ker pač nisem vedela kako naj razložim. Mogoče bo Gatto povedal kaj več, ko bo odblokiran.
Upam si trditi, da so fantje, ki so jih Nemci vpoklicali, niso imeli prav nobene izbire.
Sicer pa, moja generacija je tudi za služenje vojaškega roka ni imela.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.368
9.105
113
jaz sicer ne vem točno kako je potekala okupacija štajerske,ampak mislim da je bilo to 1 2 3. Nemci so imeli naštudirane sisteme in red in sotakoj imeli sezname kje kaj kdo, kolkje kdo star, familija itd. Ta sistem so imeli naštudiran v nulo. Tako da nisi ušel sistemu, sploh če si bil na taki meji najstniki blizu 18.

Večina se jih je hitro če je le bilo možno poškodovala/pobegnila da niso rabli gnit na tujih frontah...in so potem lutali po DE. Potem so angleži te reveže zajeli, potem še mal taborišča. Če nisi kadil si imel večje šanse za preživetje ker si cigarete menjal za Albert kekse. Tako nekako. Potem pa domov v svobodo, pa še kako leto ali dve da si k sebi prišel fizično in psihično. Piknik v glavnem.
 

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
kolikor vem je po ženevski konvenciji iz leta 1920 oziroma ne vem točno kdaj mobilizacija iz zasedenih ozemelj tako ali tako prepovedana. torej je bila nemška mobilizacija proti madnarodnem pravu.
a bo snečko nazaj in to razložil ker nisem čisto 100% ampak mislim da je tako.