Naci penzije

Peter Klepec

Majstr
24. jan 2019
3.081
434
83
So prisilno mobilizirani res v tej statistiki? Koliko je katerih (nacisti / kolaboranti / prisilno mobilizirani) in kdo so bivši nacisti v Sloveniji? Mogoče veš kdo in koliko je bilo prisilno mobiliziranih pri nas v nemško vojsko in kakšna je bila njihova usoda? Koliko so jih poslali recimo na rusko fronto in koliko jih je končalo v ujetništvu? Koliko so jih pobili na poti ali ob vrnitvi domov? Misliš da so fantje in možje imeli izbiro? Veš, da so na Štajerskem pošiljali tudi mlada dekleta na Arbeitsdienst?

Prisilno mobilizirani si ne zaslužijo pokojnine?

Po nekaterih podatkih je bilo v Sloveniji 70.000 prisilno mobiliziranih v nemško vojsko, 15.000 jih je padlo,. 10.000 je ostalo invalidov.
Mobiliziranci imajo status žrtev vojnega nasilja, tale članek iz Blitza je pa en sam šmorn.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

Clueless

Fizikalc
5. avg 2007
744
86
28
...

Po nekaterih podatkih je bilo v Sloveniji 70.000 prisilno mobiliziranih v nemško vojsko, 15.000 jih je padlo,. 10.000 je ostalo invalidov.

Te številke deli z dva pa bo bolj prav.

Drugače pa res manjkajo trdni podatki. Po tem kar jaz vem so to sami mobilizranci, ki prejemajo neka smešna nadomestila (po nekaj desetakov). Tistih " do 1300" je bolj za to, da ima raja kaj za glodati.
 

Peter Klepec

Majstr
24. jan 2019
3.081
434
83
Nazadnje urejeno:

B81

22. jul 2007
34.431
8.919
113
So prisilno mobilizirani res v tej statistiki? Koliko je katerih (nacisti / kolaboranti / prisilno mobilizirani) in kdo so bivši nacisti v Sloveniji? Mogoče veš kdo in koliko je bilo prisilno mobiliziranih pri nas v nemško vojsko in kakšna je bila njihova usoda? Koliko so jih poslali recimo na rusko fronto in koliko jih je končalo v ujetništvu? Koliko so jih pobili na poti ali ob vrnitvi domov? Misliš da so fantje in možje imeli izbiro? Veš, da so na Štajerskem pošiljali tudi mlada dekleta na Arbeitsdienst?

Prisilno mobilizirani si ne zaslužijo pokojnine?

Po nekaterih podatkih je bilo v Sloveniji 70.000 prisilno mobiliziranih v nemško vojsko, 15.000 jih je padlo,. 10.000 je ostalo invalidov.
Mobiliziranci imajo status žrtev vojnega nasilja, tale članek iz Blitza je pa en sam šmorn.
Dedek je bil prisilno mobiliziran. Pa verjetno še od marsikoga na forumu.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.596
14.282
113
Jp, med drugimi tudi moj. Pa je potem v zadnjem momentu ob neki neverjetni priložnosti stegnil iz vojašnice kjer so jih nakupčkali ter nato kar nekaj časa prebil v domačih gozdovih, saj so še parkrat prišli ponj, tako Nemci kot partizani h katerim je na koncu tudi pristopil. Njegovega brata so pa k domobrancem potegnili, cel žur.

Drugi dedek je bil pa vpoklican v italijansko vojsko, kjer je bil do tistega poraza v S Afriki, ko so dobili po pi*** od Angležev in je kot Slovenec dobil opcijo izbire ali gre v taborišče za vojne ujetnike ali pa se gre borit proti okupatorju kar je seveda tudi izbral, slava mu.
 
Nazadnje urejeno:

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Poznal sem možaka, ki je bil prisilno mobiliziran in je na ruski fronti postal invalid. Iz Nemčije je dobival kar lepo invalidsko penzijo, boljše od vsake naše povprečne redne penzije.
 

Peter Klepec

Majstr
24. jan 2019
3.081
434
83
Poznal sem možaka, ki je bil prisilno mobiliziran in je na ruski fronti postal invalid. Iz Nemčije je dobival kar lepo invalidsko penzijo, boljše od vsake naše povprečne redne penzije.
Kdaj? Še za cajta Juge?

iz članka
https://www.druzina.si/ICD/spletnastran.nsf/clanek/54-25-SpominjamoSe-1

Dne 6. aprila 1954 je Mitja Ribičič, takratni državni sekretar za notranje zadeve, naslovil na izvršni svet obsežen dopis, v katerem je zakoličil politiko oblasti do mobilizirancev. Med drugim je zapisal: »Stališče DSIP po tem vprašanju je, da se nemški vladi v nobenem primeru ne bo priznalo pravice do dajanja invalidskih podpor invalidom ‘Wehrmachta’ - državljanom FLRJ, da teh oseb ni smatrati kot vojne invalide in da bo naše socialno zavarovanje dalo pomoč in jo eventuelno tudi povečalo tistim od teh invalidov, ki so nesposobni za delo.« Predlagal je, da se od nemške vlade zahteva le pavšal, ki bi torej šel v državno malho. Na račun invalidov. Kakšen je bil Ribičičev »argument« za zavrnitev? »Nikakor ne bi bilo v skladu s pridobitvami NOV, če bi naše vojne invalide istovetili z invalidi ‘Wehrmachta’, ki so se borili proti osvobodilnemu gibanju v drugi svetovni vojni, in jim s tem dati status našega vojnega invalida. /.../ Poleg tega, če bi invalidi ‘Wehrmachta’ dobivali iz Nemčije invalidsko rento, bi bili verjetno stavljeni v boljši položaj od naših invalidov, kajti nemška država bi iz politično-propagandnih ozirov vsekakor imela interes, da jim da visoke rente, večje, kot jih imajo naši invalidi.«
 

Peter Klepec

Majstr
24. jan 2019
3.081
434
83
Evo, sem se pozanimala.
Moji domadoma pravijo, da so še v šestdesetih invalidnino dobivali samo tisti res hudi invalidi, tudi na način da so bivanje uradno prijavili nekje v Avstriji ali celo Nemčiji, ali pa se preselili v Avstrijo. Baje zelo dolgo niso dobili ničesar. Mogoče da se je vse skupaj vsaj približno uredilo konec šestdesetih in v sedemdesetih, bom še malo povprašala.
Saj tudi ukradeni otroci niso dobivali rente mislim da do preloma tisočletja, prav tako niso imeli priznanih nobenih ugodnosti kot vojne žrtve in taboriščniki.

edit:

Sicer pa nekaj podobnega piše tudi v mojem prejšnjem linku.

edit 2

21.10.1992
Vlada: Pobuda za obravnavanje problematike nasilno mobiliziranih Slovencev v nemško vojsko je upravičena
Ljubljana, 21. oktobra - Slovenska vlada je ob obravnavi problematike mobiliziranih Slovencev v nemško vojsko v času 1941-1945 in drugih vprašanj vojne škode iz tega obdobja ugotovila, da je pobuda za obravnavanje nasilno mobiliziranih Slovencev v nemško vojsko kot žrtev vojne povsem upravičena, so sporočili z ministrstva za borce in vojaške invalide.

https://www.sta.si/1222837/vlada-po...ranih-slovencev-v-nemsko-vojsko-je-upravicena

1995 je bil sprejet Zakon o žrtvah vojnega nasilja

edit 3

http://dk.fdv.uni-lj.si/dela/Marjetic-Uros.PDF
 
Nazadnje urejeno:

8888

mesija - Assassin's Creep
8. jul 2010
32.976
5.702
113
blizu močvirne prestolnice
Nisem dal k borčevskim penzijam, ker jih pač ne moremo enačiti.

V Sloveniji prejema 184 osebkov penzijo (do 1.300€ mesečno), ki se izplačuje bivšim nacistom, kolaborantom Hitlerja in prisilno mobiliziranim, je objavilo nemško Ministrstvo za delo .
https://www.blic.rs/vesti/svet/eses...ku-penziju-prima-71-osoba-u-hrvatskoj/h3fywhj
Seveda ne moremo enačiti. Borčevske mi plačujemo pa to dobivajo večinoma partijci in nikakor borci, dočim to dobivajo večinoma reveži. Si prebral da noben pripadnik SS enot ne dobiva te penzije?
 

Peter Klepec

Majstr
24. jan 2019
3.081
434
83
Seveda ne moremo enačiti. Borčevske mi plačujemo pa to dobivajo večinoma partijci in nikakor borci, dočim to dobivajo večinoma reveži. Si prebral da noben pripadnik SS enot ne dobiva te penzije?
Uraden vir za to, da so borčevske pokojnine dobivali partijci in nikakor borci bi lepo prosila.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Evo, sem se pozanimala.
Moji domadoma pravijo, da so še v šestdesetih invalidnino dobivali samo tisti res hudi invalidi, tudi na način da so bivanje uradno prijavili nekje v Avstriji ali celo Nemčiji, ali pa se preselili v Avstrijo. Baje zelo dolgo niso dobili ničesar. Mogoče da se je vse skupaj vsaj približno uredilo konec šestdesetih in v sedemdesetih, bom še malo povprašala.
Saj tudi ukradeni otroci niso dobivali rente mislim da do preloma tisočletja, prav tako niso imeli priznanih nobenih ugodnosti kot vojne žrtve in taboriščniki.

edit:

Sicer pa nekaj podobnega piše tudi v mojem prejšnjem linku.

edit 2

21.10.1992
Vlada: Pobuda za obravnavanje problematike nasilno mobiliziranih Slovencev v nemško vojsko je upravičena
Ljubljana, 21. oktobra - Slovenska vlada je ob obravnavi problematike mobiliziranih Slovencev v nemško vojsko v času 1941-1945 in drugih vprašanj vojne škode iz tega obdobja ugotovila, da je pobuda za obravnavanje nasilno mobiliziranih Slovencev v nemško vojsko kot žrtev vojne povsem upravičena, so sporočili z ministrstva za borce in vojaške invalide.

https://www.sta.si/1222837/vlada-po...ranih-slovencev-v-nemsko-vojsko-je-upravicena

1995 je bil sprejet Zakon o žrtvah vojnega nasilja

edit 3

http://dk.fdv.uni-lj.si/dela/Marjetic-Uros.PDF
Možakar, ki sem ga poznal, je na ruski fronti ostal brez noge in očesa. Invalidnino je dobival že v sedemdesetih, živel je na Štajerskem in ne v kaki Avstriji.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Peter Klepec