Na pomoč-dober nevrolog diagnostik

macka1979

Zelenc'
12. jan 2020
1
0
1
Lp. Po dolgem času in po večdnevnem brezplodnem brskanju za dobrim nevrologom diagnostikom, sem še vedno na začetku, do 17.1 pa se moram naročiti, saj je napotnica izdana pod "hitro" in se mi z vsakim dnevom iskanja, tuhtanja, premlevanja in tavanja v temi resnično vse hitreje izteka rok za prijavo... Sem sicer iz gorenjske, gledam tudi ljubljano in ostale regije... Kako pa je z MR glave brez kontrasta? Je tudi pomembni kje in kdo ti to opravi? Lepo prosim za izkušnje in hvala..
 

B81

22. jul 2007
34.474
8.952
113
MR se ponavadi dela s kontrastom (vsaj meni so vedno...) da je menda natančneje. Kaj se dogaja?
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.898
5.457
113
  • Všeč mi je
Reactions: zino

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Za MR pogledaš sproti, kje je najkrajša čakalna doba. V Šiški (Medilab) so drugače zelo aktivni pri "flikanju lukenj" (ko nekdo odpove) in te utegnejo nenapovedano poklicat. Prever oz. pokliči jih da ti povejo kako in kaj.
Kar se nevrologov tiče, žal poznam samo otroške.
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.748
2.033
113
za šankom
Lp. Po dolgem času in po večdnevnem brezplodnem brskanju za dobrim nevrologom diagnostikom, sem še vedno na začetku, do 17.1 pa se moram naročiti, saj je napotnica izdana pod "hitro" in se mi z vsakim dnevom iskanja, tuhtanja, premlevanja in tavanja v temi resnično vse hitreje izteka rok za prijavo... Sem sicer iz gorenjske, gledam tudi ljubljano in ostale regije... Kako pa je z MR glave brez kontrasta? Je tudi pomembni kje in kdo ti to opravi? Lepo prosim za izkušnje in hvala..

Za postavit ali ovreči diagnozo multipla skleroza ni dovolj samo dober nevrolog
 

B81

22. jul 2007
34.474
8.952
113
Saj ne ves kaj mu je. Npr. sosedi so delali MR, ker se je udarila v glavo in imela mravljince po glavi.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.898
5.457
113
Vrjami da sum na MS ni prijeten...sem čakal sam na rezultate 2 tedna...hvalabogu so bili negativni...

Vmes se ti po glavi podijo svakojaki scenariji...tud črni...

Sploh če maš 2 štuka nižje pokojnega soseda z isto diagnozo in si videl proces/propad v živo...
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.361
987
113
Celje
Obišči stran
Lp. Po dolgem času in po večdnevnem brezplodnem brskanju za dobrim nevrologom diagnostikom, sem še vedno na začetku, do 17.1 pa se moram naročiti, saj je napotnica izdana pod "hitro" in se mi z vsakim dnevom iskanja, tuhtanja, premlevanja in tavanja v temi resnično vse hitreje izteka rok za prijavo... Sem sicer iz gorenjske, gledam tudi ljubljano in ostale regije... Kako pa je z MR glave brez kontrasta? Je tudi pomembni kje in kdo ti to opravi? Lepo prosim za izkušnje in hvala..

MR je fino, če ti opravijo na kakšni moderni in dovolj "močni" (natančni) napravi. Fino je tudi, da če se MR kasneje ponavlja, da je vedno na isti napravi, ker menda direktne primerjave lahko naredijo samo če je slikano na enaki napravi z enakimi nastavitvami. To ko imaš enkrat sliko iz ene naprave in zraven interpretacijo, pa drugič iz druge naprave in interpretacijo drugega strokovnjaka in potem še neko tretjo napravo je to kar nekaj. To ni NIČ od primerjave ki bi jo pričakoval leta 2020! Pač morebitno spremembo bi danes jaz pričakoval da se spremlja digitalno in ne "na roke". In to je kao možno samo če imaš slike iz iste naprave.
Poleg tega so določeni nevrologi, ki "zaupajo" samo enim napravam. In naletiš na koga, ki reče: "pa zakaj ste pa šli tja, če pa tam delajo slabe slike...".

Kontrast je pa druga zadeva. Uporablja se gadolinij, ki pa se dokazano odlaga v tkivih. Sicer se stroka drži teze, da dokazov za škodljivost ni, ampak vseeno, ni prav fino, če ponavljaš slikanje večkrat zaporedoma in vedno dobiš dodatno dozo. Linearno vezan gadolini je zaenkrat umaknjen iz prometa. Obstaja pa drugače vezan, ki je bolj obstojen. Pa vseeno zadeva ni blagodejna. https://www.jazmp.si/fileadmin/dato...ENO-DHPC-gadolinijeva_kontrastna_sredstva.pdf

Ali je nujno potreben? močnejša kot je naprava manj bi naj bilo potrebe po njem. Prav tako z njim praviloma iščejo aktivne lezije. A če imaš ti težavo ta trenutek, na vrsto za slikanje pa prideš čez 2-3 mesece, tista aktivna lezija nima več bistvenega pomena. Praviloma že davno ni več aktivna in kontrast ne bo nič več pokazal.

Za MS pa ne obstaja test, ki bi določil bolezen. Pač poskusijo izločiti vse primerljive bolezni in če ni nič od tega, potem je največja verjetnost MS. Zato pa svetovne statistike kažejo zelo velik procent napačno postavljenih diagnoz na tem področju.
 
  • Všeč mi je
Reactions: trance0 in Hanzi

ferdo

Guru
3. sep 2007
9.964
3.761
113
Ljubljana
hmpg.net
Nove naprave (Medilab npr) ne želijo slikati z uporabo kontrasta, ker so slike načeloma dovolj dobre, kontrastna snov pa, kot je napisal predhodnik, škodi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi