Mobilni internet - katero anteno?

Alex

Fizikalc
21. jul 2007
937
90
28
Ljubljana
Na vikendu v vukoj... (med Hrastnikom in Trbovljami) je v hiši zelo slab signal oz. ga ni, na balkonu zunaj nekako pridem do 1-2 črtice signala. Če se povzpnem na hrib pred hišo, nekako lahko opravim govorne klice, mobilni internet je skoraj neostoječ, oz. nekako pridem do E.

Imam namen kupiti Huawei B535 in nanj priključiti zunanjo anteno. Vprašanje je katero?

Nekako je v ožjem izboru Iskra P58 ali nekaj cenovno ugodnega iz Alija. Obe sta MIMO.

Kakšna je razlika med njima? Glede na slab signal bi bila verjetno bolj priporočljiva večja dvojna antena P58, zanima me le zakaj ima antena iz Alija npr. gain 2*24dBi, Iskrina pa le (Pridobitek antene) 9-11dBi MIMO.
 

godfather

Fizikalc
8. nov 2007
488
63
28
širne planjave Dolenjske
Na vikendu v vukoj... (med Hrastnikom in Trbovljami) je v hiši zelo slab signal oz. ga ni, na balkonu zunaj nekako pridem do 1-2 črtice signala. Če se povzpnem na hrib pred hišo, nekako lahko opravim govorne klice, mobilni internet je skoraj neostoječ, oz. nekako pridem do E.

Imam namen kupiti Huawei B535 in nanj priključiti zunanjo anteno. Vprašanje je katero?

Nekako je v ožjem izboru Iskra P58 ali nekaj cenovno ugodnega iz Alija. Obe sta MIMO.

Kakšna je razlika med njima? Glede na slab signal bi bila verjetno bolj priporočljiva večja dvojna antena P58, zanima me le zakaj ima antena iz Alija npr. gain 2*24dBi, Iskrina pa le (Pridobitek antene) 9-11dBi MIMO.
Če je slab signal na balkonu (mogoče samo E-2g), pa da moraš hoditi na hrib, da sploh lahko kličeš --> potem pozabi na mobilni net. Saj ti antena ne omogoči signala 3g/4g, temveč ti samo sprejme tistega ki ga sprejmeš na telefonu in prenese na modem. Antena ne bo sprejela oz. ujela signala, če signala 3g/4g sploh ni.....
 

Alex

Fizikalc
21. jul 2007
937
90
28
Ljubljana
Da malo javim napredek.
Kupil sem Iskrino LTE P58 anteno in Huawei B535, ki ima priklop za zunanjo opremo.
Najprej sem anteno montiral na eno stran dimnika in začel s preizkušanjem. Telekom je lovil najslabše, speedtest je nameril cca. 1,5/2,2 Mbps. A1 (BOB) je bil malo bolj spodbuden (cca. 6,0/4,0 Mbps). Preko ZS sem dobil namig, da ima Telemach oddajnik na Mrzlici, kar je v "vidnem" območju, zato sem anteno montiral na drugo stran dimnika in dobil 24,0/1,2 kar je pa že uporabno za mojo uporabo (toliko sem dobil v paketu preko A1 optike mislim, da je bil Kombo S brez TVja). V glavnem EON app preko Android TV boxa deluje tekoče. Za fix telefon moram še nekaj poštudirati, trenutno telefonijo rešujem s VoWIFI.

Gremo zdaj naprej, nikoli ni dovolj dobro ... :)
Zakaj ne dobim višjih hitrosti? Med mano in oddajnikom ni nič, le nekaj km zraka.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.035
2.356
113
Da malo javim napredek.
Kupil sem Iskrino LTE P58 anteno in Huawei B535, ki ima priklop za zunanjo opremo.
Najprej sem anteno montiral na eno stran dimnika in začel s preizkušanjem. Telekom je lovil najslabše, speedtest je nameril cca. 1,5/2,2 Mbps. A1 (BOB) je bil malo bolj spodbuden (cca. 6,0/4,0 Mbps). Preko ZS sem dobil namig, da ima Telemach oddajnik na Mrzlici, kar je v "vidnem" območju, zato sem anteno montiral na drugo stran dimnika in dobil 24,0/1,2 kar je pa že uporabno za mojo uporabo (toliko sem dobil v paketu preko A1 optike mislim, da je bil Kombo S brez TVja). V glavnem EON app preko Android TV boxa deluje tekoče. Za fix telefon moram še nekaj poštudirati, trenutno telefonijo rešujem s VoWIFI.

Gremo zdaj naprej, nikoli ni dovolj dobro ... :)
Zakaj ne dobim višjih hitrosti? Med mano in oddajnikom ni nič, le nekaj km zraka.
Najbrž bolj zaseden oddajnik pa pač ne gre hitreje.
 

Alex

Fizikalc
21. jul 2007
937
90
28
Ljubljana
Eh, nekajkrat je delovalo, sedaj sem pa v temi.

Pride zadnjič fotr dol, prižge EON tv, mu dela nekaj ur, nato pa mrk. Poskusim jaz naslednji dan. Nič. Nikamor ne pridem. Ne na https://moj-portal.telemach.si/, ne na moj.telemach.si. SMSa iz modema ne morem poslati, dialerja nimam.
Prestavim SIM v mobilni telefon, letim na prvi hrib po signal in kličem na 070700700. Tam se mu tudi sanja ne kaj bi lahko bilo, ampak mi vseeno še enkrat pošlje nastavitveno sporočilo (na telefon!), ki naj bi "nastavilo/popravilo" kartico. Ves vesel letim v dolino, vstavim SIM kartico v modem. Nič. 0. Itak mi je zmanjkalo časa za izlete gor/dol, reset, poskusi to, pa ono...
Ima morda kdo izkušnje, kaj bi lahko bilo narobe?
Eden od tehnikov je omenil, da je morda porabljenih 3GB! Kako je lahko EON to skuril v 2-3urah mi ni jasno.
Na računu imam 7€, na spletni strani piše da: Uporabnik lahko ob znižani hitrosti dodatno zakupi 3 GB prenosa podatkov v vrednosti 1 EUR z veljavnostjo 24ur., nič pa ne piše kako!
Iz screenshota se vidi, da je signal Telemacha skoraj poln, hitrosti pa mizerne. O tistih 64kbps lahko le sanjam.
 

Priponke

  • Screenshot_20211120-164556.jpg
    Screenshot_20211120-164556.jpg
    50,7 KB · Ogledi: 119

Fly

Majstr
21. jul 2007
2.574
490
83
Zakaj ne bi porabil 3gb v treh urah? Meni se zdi čisto normalno, za tri ure hd programa. Ne vem pa kkšen bitrate ima telemach eon
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

Alex

Fizikalc
21. jul 2007
937
90
28
Ljubljana
Saj poraba teh 3GB ni "največji" problem.
Večjo težavo mi predstavlja, kako zakupiti dodatne 3GB za 1€ in/ali brskanje pri vsaj 64 kbps-jih!
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.396
482
83
::1/128
Če imaš kvaliteto na max oz. samodejno, še več. 7Mb/s = 0.875 MB/s = 52.5 MB/min = 3150MB/uro oziroma slabih 10GB za 3 ure. Če omejiš kvaliteto, na do 4Mb/s dobiš 3.5Mb/s stream, ampak to je še vedno več kot 1GB na uro…

Pri 64kb/s boš pa res težko gledal EON, ker ti že audio only stream požre več. Najmanjši video profil imajo mislim da 350 ali 500kb/s (pa še nekaj lufta rabiš).
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.035
2.356
113
Si vezan na uporabo Telemach omrežja ali lahko uporabiš tudi kaj drugega? Drugače pač naroči paket največ, pa boš imel 100 GB.

Je pa seveda ceneje in bolje zate, če lahko vzameš npr. HOT Giga z 200 GB.
 

Alex

Fizikalc
21. jul 2007
937
90
28
Ljubljana
Kot sem že napisal zgoraj sem probal vse operaterje, edino Telemach ima oddajnik v "vidnem" polju, zato najbolje vleče. :)
Gre se za vikend, kjer sem odjavil optiko in bi sedaj plačeval le toliko kot porabim, zato mi je prepaid idealka.
 

Breyton

Majstr
2. avg 2007
1.436
100
63
40
Malo tu,malo tam :)
Opcija ti je NET2GO 100 GB brez naročnine in vezave 30 dni = 9,99€ pa imaš kolobocije ali bo delalo ali ne :)
Drugače pa skleneš najcenejši internet brez vezave preko optike to ti je A1 Fix net prvih 6 mes 12,49 €/m nato 24,99€ pa imaš mir :)
 
Nazadnje urejeno:

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.035
2.356
113
Kot sem že napisal zgoraj sem probal vse operaterje, edino Telemach ima oddajnik v "vidnem" polju, zato najbolje vleče. :)
Gre se za vikend, kjer sem odjavil optiko in bi sedaj plačeval le toliko kot porabim, zato mi je prepaid idealka.
Najmanjši optični paket je 100x boljša stvar kot karkoli po zraku. Sedaj te sicer morda stane neko malenkost manj ampak ti tudi ne dela...