Med menjavo pnevmatik se je odlomil en od vijakov

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.529
168
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
danes sem menjal pnevmatike in vmes je na zadnjem levem kolesu popustil en od petih vijakov - ostal v matici.

ker imam za zamenjat tudi zadnje diske, bi to naredil vse skupaj, vendar pa avto vseeno nujno rabim in me zanima, kako zelo tvegano se je voziti tako ... ker imam tri opcije:

1) iti do najbližjega vulkanizerja, pogledat, kaj se da narediti
2) iti na servis in menjati ta en vijak, vendar se mi zdi, da bo itak potrebno menjati cel zadnji disk, in ker imam za zamenjat zadnji komplet zavor (disk, pakne), se najbolj nagibam k
3) iti na servis zamenjat vse skupaj, zavore, zraven pride tudi vijak verjetno, ampak, nazadnje mi je bilo rečeno, da morajo dele naročiti in da zna malo trajat, pa to je bilo še pred krizo, se bojim, da zdaj lahko zadeva še malo dlje traja ...

tako ali tako bom v torek zjutraj takoj klical, ampak, samo da vem, kje sem ... :p

hvala!
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.551
685
113
greš v najbližjo avtotrgovino in kupiš vijak
potem k mehaniku, da ostrani zavorne diske in zamenja vijak

Če imaš namen menjati še kaj od zavornega sistema, kupi in zamenjaš hkrati,
da ne boš plačeval dvojnega dela.
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.529
168
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
ravno to me zanima - ker bi to naredil hkrati, ampak mi je že bilo rečeno, za zadnje zavore za Priusa niso ravno na zalogi in jih je potrebno naročiti. in me samo zanima, če je ok se voziti ta čas ...

vsekakor kličem/peljem v torek na servis, ne bi pa dvakrat zadnjih zavor razstavljal ...
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.529
168
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
zakaj bi menjaval pesto, saj so vijaki samo vtisnjeni?

sem malo googlal, poleg tega videa, sem nasel tudi debato na temo teh vijakov, se jih da menjat.
ampak, kot receno - med zadnjim servisom, so mi povedali, da bo kmalu, verjetno pred novim intervalom, da bom slisal, kdaj tocno, za zamenjat zadnji disk in ploscice. in ce se ze lotim(o) tega vijaka, potem samo se dodam zavore, drugace bom dvakrat placeval ure za enako delo ... zato me zanima, kako nevarno se je voziti tako. vsekakor imam namen menjati oz. urediti, a ce se le da, bi raje vse skupaj uredil.
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.551
685
113
Saj to res ni potrebno omembe vredno delo.
V torek zjutraj naročiš material,
najkasneje v sredo po kosilu imaš zamenjano.
 

zaseka

Guru
5. dec 2015
3.502
1.816
113
Ni problema, sem se dve leti vozil s primero na treh vijakih, prodal naprej in se je z jebanjem ukvarjal naslednji kupec. Kar sem mu tudi povedal.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.836
5.081
113
To drugače sam menjuješ felne? Al pri vukanizerju?
Zateguješ tak da voda ven priteče?
Ker da se taki štebolcn zlomi ga je treba fajn preterat parkrat.

Drugače pa ja načeloma bo vse ok na štirih. Novega pa daj not čimprej. Ni nekega dodatnega dela dolcuknit disk, kolk vidim "navadn" prius nima ročne v notranjem delu diska. Mogoče 3-4 minute dela
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gonzo

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.529
168
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
To drugače sam menjuješ felne? Al pri vukanizerju?
Zateguješ tak da voda ven priteče?
Ker da se taki štebolcn zlomi ga je treba fajn preterat parkrat.

Drugače pa ja načeloma bo vse ok na štirih. Novega pa daj not čimprej. Ni nekega dodatnega dela dolcuknit disk, kolk vidim "navadn" prius nima ročne v notranjem delu diska. Mogoče 3-4 minute dela

ne vem, kaj je bilo ... sem to kolo dal gor prvo, in ze takrat se mi je cudno zdelo, da so vsi vijaki ze zategnjeni, en se pa se vrti. pa sem potem ostala kolesa se gor dal, na koncu sem sel en krog naokoli, pogledal, da so res vsi vijaki zategnjeni. le na tem kolesu, stirje vijaki ok, en se je pa se kar obracal. sem rekel, da bom se enkrat kolo gor in dol, mogoce kaj narobe naredil, med odsraufanjem pa je samo odletelo vse skupaj ...

aja, video sem pogledal, 80% verjamem, da sem sposoben sam resit ta problem, ampak so le zavore. bi to raje zaupal strokovnjaku.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.753
113
pri taščici
jup, je samo ven padlo ... :p
En del je pa notri ostal?
Imaš kako fotko tega vijaka? Glede na to da imaš več kot en fotkic bi lahko kako fotko naredil ;)
Ker se mi zdi zelo nenavadno. Z roko takega vijaka ne odrtgas brez poštene doze žgancev. Mal heca, nemogoče se mi zdi, vsaj z običajnimi ključi.
Če se ti je pa odsravfal (ampak potem se ti ne bi vprazno vrtel) je pa drug problem.
Nisem.si še nikdar ogledal kako je to sploh zavija eno notri.
Moj ex Nissan je imel ta sistem Evropejci imajo itak vijake skupaj z matico in ga sravfas v vrezan navoj.
Upam da nimaš ti navoja.pozrtega. ker potem....
 

naliM

Majstr
26. sep 2007
1.375
213
63
Vijak je od zadaj vtisnjen v pesto (gre za stojni vijak, dobiš ga v vsaki avtotrgovini) in če si ga ti potegnil ven, brez da bi do konca pobral ripne, ga brez težav vstaviš sam.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.754
5.380
113
Samo ko boš prvič novega zategoval...ga daj rahlo več....pa še ene 3x po vsaki vožnji preveri če je zategnjen da se ne bo vsakič malo posedel not (ker ne boš pesta dol jemal in ga od zadaj nabil z macolo)