Lučke po stanovanju

  • Ustvarjalec teme Izbrisan uporabnik #9334
  • Začetni datum
I

Izbrisan uporabnik #9334

Torej, lotil sem se obnove, pri razsvetljavi pa ne vem.
Vsekakor grem na LED, sedaj pa, koliko lum/m2 naj dam - v kuhinjo, jedilnico, dnevno sobo? Nad delovni kotiček, pa nad klavir, ... :sprasujemse:

Če lahko kdo kaj svetuje, prosim. Pa barva svetlobe, naše punce ogledujejo tisto okoli 4500 °K , jaz pa nekako mislim, da bi bilo 3000 °K bolje. :sprasujemse:

Aja, višina stropa je 2,4 m.
 

b_t

Pripravnik
17. okt 2007
306
6
18
Ali imaš Knauf spuščen strop?

Če boš LEDice kupoval pri kakšni firmi, ti bodo znali svetovat. Jaz imam dobro izkušnjo pri eni firmi iz Dobrne.
Da ne bom delal reklame z imenom, imajo webpage v angleščini.
Sicer ni ravno velik salon, da bi veliko videl, ampak en fant si je pošteno vzel čas in je konkretno svetoval, kar se
tiče svetilnosti, moči in kakšne trafote naj vzamem (Tridonic).
Imajo na svoj strani kataloge, kjer najdeš "svašta".

Če boš kupoval in delal sam, maš na spletu cel kup enih kalkulatorjev. Torej, koliko lukenj boš naredil je odvisno od tega, koliko
močne LED-ice boš vgradil. Paneli so bolj ali manj itak vsi kitajski, da velike razlike verjetno ne bo, ne glede na to, katero firmo kupiš, razlika naj bi bila v trafotu.

Za primer imaš tukaj navedeno, koliko lumnov naj bi imel vsak prostor: https://www.houseplanshelper.com/lighting-calculation.html
Kalkulator se pa potem najde npr. tukaj: https://www.omnicalculator.com/everyday-life/lighting
Vpisuješ velikost prostora in moč LEDic, on ti pa skalkulira, koliko lukenj naj bi imel. Načeloma naj bi bilo tako, da več kot imaš manjših
lučk, bolj enakomerno je porazdeljena svetloba. Kakšne močnejše LED pa potrebujejo že kar konkretne luknje.
Če boš imel dimmer, se da kupiti že narejene dimmable ali pa vežeš trafo, ki se ga da dimmat.

Vsekakor pa je meni boljša svetloba okrog 3000 kelvinov, ker 4000 kelvinov mene dolgoročno moti (sem poskusil s testno žarnico).
 
  • Všeč mi je
Reactions: BornSkeptic
I

Izbrisan uporabnik #9334

Hvala, tole bo uporabno.
Kaj pa glede barve svetlobe? Gre za stanovanje, ne za pisarno.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ja, se strinjam. V otroški sobi sem dal 4000 K. V kuhinji in jedilnici bi tudi ... v dnevni sobi pa 3000 K. Bo v redu?

Aja, pa v dnevni sobi bi dal dimmer.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.213
5.236
113
Stvar preferenc. Gre pa v kopalnico definitivno bela svetloba oziroma ob ogledalo, če so dekleta pri bajti. Kozmetični razlogi. Barve so ta prave, boljše se napake vidijo ipd klinc je to ugotavljati pol ko greš že od bajte
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Jej, kako je to res. :D Tamala vstane zjutraj ob 4:15, da si prepudra tista dva mozolja in gre naprej v šolo.
Niti slučajno se jaz ne bi sekiral za tisti mozolj na riti - pa da bi zato pol ure prej vstajal ?!! :nigladek::valjamse::valjamse: Sej se ga itak ni videlo ... ob tisti 60W žarnici.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

No, tole je meni, da je pač nekdo nekaj napisal - samo da je nekaj napisal. Barva svetlobe je pač barva svetlobe, bolj se je treba bati utripajoče svetlobe, kot so halogenke ali katodne cevi. Pa smo konec koncev vsi danes živeči odrasli ob njih. Nekoga tista utripajoča svetloba moti, drugega pa ne... jih imam kar nekaj, ki so se celo življenje pritoževali ob fluorecsenkah, jaz teh težav nimam, - pa so danes še vsi živi in vidijo vsaj tako dobro kot jaz. Z mojim bratom vred.

Tisti članek - tudi če ga ne bi bilo.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.839
5.083
113
jaz sem tudi utripanje fluoro takoj zaznal in me hudo moti.
LED imam pa vse cool white. dosti bolj dnevna svetloba kot warm white. Tiste je kot bi mel sončni zahod v sobi.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.023
113
Imaš cool, natural in warm white. Vsaka s svojim namenom in ne paše vsaka v vsak prostor. Cool white sigurno ne boš tlačil v spalnico, ali? In v jedilnico tudi ne, ampak tja tudi warm ne bi dal. Pa dosti pomeni tudi tisti CRI, ki je še najbolj problematičen ravno pri cool white in čeprav vse imajo 6000K so ene take, da po eni minuti oči pečejo.
 

klekej

Majstr
26. jul 2007
5.349
257
83
33
Teji nazivi so brezvezni, ker jih proizvajalci mesajo med sabo. Edina orientacija za barvo svetlobe so samo kelvini.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Jaz imam cool white oziroma 4000K čisto povsod, tudi spalnica. Rumena barva mi je preveč utrujajoče zamorjena..
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Hvala. Kaže da imam podobne podatke:
- Kuhinja 350 - 500 Lx
- Dnevna 300 - 400 Lx
- Jedilnica 800 Lx
- Pisarna 750 - 1000 Lx

Kaj pravite? Kaj pa barva svetlobe, je kaj bistvene razlike med 3000 in 4000 K ?
Pa - kaj je tista CRI vrednost?
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
Jaz imam po stanovanju Xiaomi Yeelight pametne žarnice. Barve nastavljaš od 1700-6500 K, svetilnost pa od 0-800 lm. Vse to uravnavaš preko aplikacije in govornih ukazov. Seveda si vsako nastavitev zapomni in lahko samo pikneš ikono. CRI je pa index barvne reprodukcije in te žarnice ga imajo blizu 100
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Hmm, zanimivo. Sedaj bom moral gledati še ta CRI. Kolikšnega pa ima navadna žarnica na nitko?