Lončena peč - čiščenje?

vogel

Majstr
1. sep 2007
1.478
232
63
V stanovanju (najemniškem) imam lončeno peč, katero prejšnji najemniki niso uporabljali (cca 5let). Pred tem ni znano, kdaj je bila nazadnje očiščena. Dimnik, na katerega je priključena je centralni (blokovski), tako da je redno čiščen. Ker pa bi jo rad usposobil, in ne bi rad tvegal kakšnega požara, bi jo očistil. Mogoče kdo ve kako to spucati (baje se mora odpreti na vrhu), oz, komu dati to očistiti ter koliko je to €€€?

P.S.: Prilagam še sliko, za lažjo predstavo.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.212
1.833
113
Najbolje da vprašaš lastnika - da ti vsaj pove kje se jo odpre, pa potem sam noter pokukaš kaj je na stvari. Mogoče je bila zgolj sezidana pa nikoli uporabljana.

Ker sigurno je zadeva narejena takod a omogoča čiščenje..in da to stori lastnik (s primernim orodjem - torej kak lopatica in ščetka).

Bi pa rekel takole po sliki sodeč da ta peč še kaj dosti ni obratovala če sploh kdaj.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.440
5.924
113
pri taščici
hm,,,, če ne boš sam čistil,
take stvari ponavadi čistijo dimnikarji.

vprašaj lastnika kje se čisti(kje se pa kuri - v sosednjem prostoru?) in vprašaj ga kdo bo plačal čiščenje ti ali lastnik
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.868
3.895
113
To se nič ne čisti, zakuriš pa je!
cheer.gif


Notri je verjetno šamotni "labirint" (spirala) ampak je dovolj velika da je ni potrebno redno čistit. Drugače pa dvomim da se da odpret; vzameš torej mehko dimnikarsko "omelo" in greš skozi kurišče v dimnik, samo pazi ker so ponavadi zavoji 90 stopinjski pa se lahko kje zatakne.
 

vogel

Majstr
1. sep 2007
1.478
232
63
Hja, na levi strani te peči so dvoja manjša vratca. Ena za nalaganje goriva in ena za pepel. Kolikor sem sedaj brskal po internetu, sem ugotovil, da je notri res nekakšna spirala. Na večih straneh sem prebral, da je za čiščenje potrebno sneti zgornji pokrov, prepucati ves ta labirint, dati pokrov nazaj ter ga nazaj zagipsati. Tega se res ne bi lotil sam. Malo pa me skrbi, da se ne bi kav vžgalo, če bi kar zakuril, saj ne vem kaj se je z pečjo dogajalo - je bila pa sigurno že uporabljena.