Lesen rastlinjak

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Morda bo komu koristilo: smrekov les se lahko v trajnosti razlikuje tudi več kakor 70%.
Pa ne mislim na kakšne ekstreme (pokljuška smreka), ampak tudi zelo lokalne razlike.
Na primer smrekov les, ki je bil posekan na osojni strani Tuhinjske doline je bistveno bolj trajen od tistega na prisojni strani.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Saj tega ti pa danes noben ne zagarantira. Danes se seka ob petku in svetku, samo da je masa. Naši dedje so sekali po mašah in pozimi !

Kar se mojega mnenja tiče, je smreka čisto dovolj solidna za rastlinjak. Da bi šel macesen rezat za to - veste kaj, macesen je za kaj bolj imenitnega.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Bom popravil moj prejšnji zapis, malce bolj plastično. V današnjem trendu se postavlja en "Rutarjev" ali "Le Clerck-ov" center za dobo 10 let. Vse kar je več, je preveč, amortizirano, neplaniran dobiček itd. Ob takem trendu (filozofiji) je čisto brezveze delat bajto iz zlata. Razen če ravno hočeš zlato. To je pa druga stvar.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ko se je LeClerc začel pogrezat in puščat vodo ob prvi plohi, so uradno razložili, da je življenjska doba modernih (hiperkonstrukcij) 10 let. Ko postavi Špar, Tuš, Merkator, ... Leclerc itd svojo štacuno, jo mora imeti v desetih letih amortizirano. Potem pa četudi skup pade itd.

Se pravi, da vsi tile Leclerci in Špari nočejo delat bajte iz zlata, da bi bila na večno, tule je pa ( meni npr.) prav tako nesmiselno zapravljat 800 Ejev/kubik za macesen, namesto 100 za smreko. Bi macesen raje porabil za notranje pohištvo.

Več hasne. :D Samo to. Če ga pa ravno že imaš .... , potem pa - ja ! Za naše podnebne razmere zares najboljša izbira.. Jaz sem si pred 10 leti naredil iz macesna novo pergolo namesto prejšnje, borove. Pod milim nebom je in samo 2 x premazana z Beltonom (ne Beltopom), pa je še danes kot prvi dan. Prejšnja iz borovih tramičev je pa segnila v dvajsetih letih. Naredil sem pa macesnovo zato, ker mi je nekdo prodal material že napol pripravljen, za isto ceno kot bi bil smrekov les.

Sedaj že malce razmišljam, da bi podrl in naredil nekaj novega ... bi lahko rekel, da je bila prepoceni :norec: .
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.150
5.756
113
pri taščici
Leclerck je na "peščenih" pilotih, Rutar na betonskih.
Ne vem natančno kako izgledajo leclercovi, za rutarjeve pa vem ;)
Je pa kar nekaj razlike že v terenu baje, pa čeprav sta samo km narazen.
Off sem, sorry Luka
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Hej, Hanza, si bil ti tudi na Rutarju, ko se je gradil? Jaz sem imel nekaj kovine zraven. Teren je pa itak zanič, barje kakih 20 metrov v globino (če ne še več) in vse diha.

Ok, da ne umažem preveč teme - zakaj pa nebi naredil kovinske konstrukcije? Meni je vsekakor lažje, nosilci so bolj vitki, če ti ni za vroče cinkat se lahko poslužiš vroče cinkanih vodovodnih cevi "3/4" , za to velikost je dovolj) in jih na varih samo premažeš s korocinkom. Je čisto dovolj, ker je zadeva vroče cinkana, torej precejšnja masa cinka na jeklenih ceveh, ki deluje kot anodna zaščita.
Lažje je organizirat sidranje, zračenje, vrata, senčenje, pritrjevanje folije ali stekla, ... če delaš z lesom, je bolj komplicirano vse skupaj.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.151
4.598
113
Hanzi se strinjam. Kdor ni vešč dela s kovino, bo naredil zelo zanič, če bo delal sam. Varianta je, da se z nekom posvetuješ, potem pripraviš železo in ti tisti pride zavarit.
Tu in tam kaj zavarim. Ampak, ko rabim nekaj, kar drži, grem prosit bratranca, ki je to delal 40 let. Za rastlinjak bi že moral to narediti. Z lesom pa bi znal.
Osebno bi raje pri dovolj veliki parceli rastlinjak naredil tako, da mi konstrukcija drži tako dolgo kot folija, potem pa vse skupaj prestavim. Sicer ti po nekaj letih skoraj ne uide ali razkuževanje zemlje ali pa menjava. Raje postavim rastlinjak na drugem mestu. Tudi visoke grede, ki jih pozimi pokrijem, sem naredil iz smreke. Čez 5+ let zraven začnem delati novo, stari les od prejšnje namečem na dno in krog gre naprej.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

luka51

Guru
16. avg 2007
13.841
5.085
113
Z lesom je dosti lažje nardit, pa še vse orodje mam za leseno konstrukcijo.
Za kovinsko konstrukcijo imam samo flex in švas aparat.
Sidranje je lažje leseno. zvrtaš v beton in zabiješ not sidro pa zategneš matico. Ne vidim nekega problema.
Ostalo našteto je vse bolj preprosto z lesom kot na železu. Dodaš neko polico al pa kaj, rabiš samo spaxe in prišrafaš. Pri železu švasaš.
Pa še lepše zgleda lesena konstrukcija

za lažjo predstavo nekaj v tej smeri bo. Samo, da si nemorem privoščit take globine, ker je previsoko voda.

nekak na tak način bo pa rešeno zračenje pri strehi. Torej po celi dolžini se bojo okna odpirala na severno stran. Tak da je iz južne gladka streha, ker nam dostikrat konkretno iz juga veter buta.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Saj je v redu. Moji pomisleki so bili, ker VEDNO, ampak vedno, ljudje pozabljajo na te detajle. Ki so ključni za rastlinjake.
 

endvatri

Guru
2. mar 2018
18.428
3.180
113
Ok, da ne umažem preveč teme - zakaj pa nebi naredil kovinske konstrukcije? Meni je vsekakor lažje, nosilci so bolj vitki, če ti ni za vroče cinkat se lahko poslužiš vroče cinkanih vodovodnih cevi "3/4" , za to velikost je dovolj) in jih na varih samo premažeš s korocinkom.
Ja kaj ja kaj. Saj veš. 1 meter širine smrekovih plohov te pride tam 30€. Zdj pa zračunaj koliko profilov boš nažagal iz njih...pa primerjaj koliko boš dal za železne profile...
Zdj pa zabijat bogastvo za konstrukcijo in potem ven dobiš ene tri jebene solate je pa tudi vredno razmisleka.
Sicer lahk solatko gojiš tudi v letni kuhinji ogrevani z radiatorji...ampk to je že druga tema..
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Hja ... nič. Odraščal sem na kmetih, v hribih, ate je bil mizar in svojo žago smo imeli ...

... pa sem vseeno nekako zašel v strojništvo in vidim pri svojem delu vse možne materiale in njihove prednosti. Pač povdarim tisto, kar je meni najbolj smoterno. Je pa Pepe lepo razložil. Če delaš z lesom, je les tvoj. Brezveze se ukvarjati s kovino, če nimaš nič da bi jo samo pregrizel - kaj šele kaj več. Če pa imaš ... bi pa bilo za razmislit.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.150
5.756
113
pri taščici
Zanimivo tole o vkopanem rastlinjaku.
Edino stenge imaš v njega potem najbrž. In s sajrtgo v njega ne bo enostavno. Razen če strmo rampo narediš. Pa je bolj pametno po stengsh ploh vrzt ko voziš.
Se glede odprtega slemena za zračenje.
Kako boš naredil da se ti bo odpiral. Tipala temperature in vlage pa neka "pamet" s katero bosnastavljal parametre za odpiranje.
Na kak način boš pa odpiral (elektrika, motorji...)
Jaz imam eno strešno na sever, ki ga odpre vročina avtomatsko (neka zadeva v teleskopu, ki na vročini ekspanfira in raztegne amortizer.
Na Kitajskem mislim da nekih slabih 20 evrov(samo amortizer)
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.841
5.085
113
od pomladi do je jeseni itak ni treba zapirat. Ker je podnebje tako, da itak moreš maksimalno luftat, da se ne pregreva. Vsaj pri nas. Zdajšnjega ne zapiram skoraj nikoli. Razen na začetku sezone. Itak je vseeno, ker ko sonce ugasne je takoj ista temperatura not kot zunaj.
Za ostalo bi pa mel ona avtomatska zapirala. ali pa kak solarni ventilator na stropu.
Glede šajterge ne vidim problema ker je ne uporabljam v rastlinjaku. Za solato v pladnjih ni potrebe, paradajz bo v vreči ali ajmru z hidroponiko.
Čimveč stvari imam v planu preko hidroponike gojit. najbolj čisto, najmajn dela in največ pridelka.

Sem pa gleh prej usput še na eno idejo naletel
Če pa tak nardim pa dam še nekaj izolacije v konstrukcijo in znotraj zadnjo steno na črno pobarvam, bi pa zadeva znala lepo zadrževat ponoči temperaturo.
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.069
301
83
Ko je rekel masevc - ne komplicirat. Smreka bi morala brez problema zdržat tam proti 10 let. Če jo pa zaščitiš pa itak ni vprašanje. Samo ne vtlačit not lubadarke in ne pretankih lat.
Itak boš imel prej problem s folijo kot konstrukcijo. Ko boš menjal folijo, boš pa še poštimal kako lato ki bo eventuelno švoh...

Črna barva ti ne bo ponoči zadrževala prav nič. Toploto ti zadržuje masa. Če bi bila zadnja stena iz kamna, potem ...
 

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.143
329
83
38
notri 3 po 250l sode vode pa je... nekam pod mizo kao jih daš in to je to... pa ti držijo toploto čez noč...
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.841
5.085
113
Ko je rekel masevc - ne komplicirat. Smreka bi morala brez problema zdržat tam proti 10 let. Če jo pa zaščitiš pa itak ni vprašanje. Samo ne vtlačit not lubadarke in ne pretankih lat.
Itak boš imel prej problem s folijo kot konstrukcijo. Ko boš menjal folijo, boš pa še poštimal kako lato ki bo eventuelno švoh...

Črna barva ti ne bo ponoči zadrževala prav nič. Toploto ti zadržuje masa. Če bi bila zadnja stena iz kamna, potem ...
Ti si sploh prebral kaj več kot prvi post?
 

VanZ

Guru
1. feb 2008
2.774
1.857
113
Kakšna ideja, kdo bi dobavil material ali izvedel kompletno postavitev rastlinjaka, podobnega temu na fotki? Nekje 6x5m.
 

Priponke

  • Screenshot_20200109_202208.jpg
    Screenshot_20200109_202208.jpg
    400,1 KB · Ogledi: 174
  • Všeč mi je
Reactions: Valhalla