Lepote multikulturnosti 4

8888

mesija - Assassin's Creep
8. jul 2010
32.971
5.707
113
blizu močvirne prestolnice
1595165456161.png
1595165474868.png
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.595
14.275
113
ogenj ušel izpod mačka na ražnju

In to na treh ločenih lokacijah po katedrali. Joj kakšna smola, da se ti kaj takšnega zgodi. Človek bi še pomislil, da gre za nameren požig.

Izjemna škoda drugače, v tem arhitekturnem biseru gotskega sloga iz 15. stoleta so povsem uničene orgle ter ogromen vitraž, ki je praktično nenadomestljiv. Pa verjetno še kaj. Požigalce...pardon, mojstrov za žar seveda ne bodo našli.
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
9.958
3.754
113
Ljubljana
hmpg.net
Iz krščanske (od 537 ) v mošejo (1435) vmes (1204) so jo malo poropali Križarji (po nalogu katoliškega vladarja papeža Inocenca III, čeprav jih je potem izobčil). .
Iz mošeje v muzej (1935).
Iz muzeja v mošejo (2020).

Že 585 let nima statusa krščanske cerkve (pa še pravoslavna po vrhu, ki ni "naša" je). Res pa je, da prvič muslimani niso uničili fresk, ki so bile v muzeju ponovno razkrite.
 

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
ksz

Jaz imam pa en problemček. Žlahtnik je poročil Srbkinjo. Dekle je čisto v redu, ampak ona fura svojo srbščino pa da je ne vem kaj. Pa pride kako družinsko srečanje ali se srečamo kje na cesti (kar je zelo pogosto, ker živimo blizu) in ona bo trmasto vztrajala pri svojem jeziku. Vedno, ko se kaj pogovarjava, imam občutek, kot da me hoče dobesedno yebat v živi mozag. Mogoče k tej moji "nestrpnosti" pripomore dejstvo, da je velik del otroštva odraščala v Slo, od poroke dalje (kar je sigurno že 10 let) pa tudi konstantno živi tu. Niti najmanj se ne trudi, da bi spregovorila kako slovensko besedo. Glede na njene Fb aktivnosti vidim, da je velik patriot, ker pogosto objavlja razne srboljubne zadeve. Ok, me ne moti. A vedno, ko spregovoriva besedo in ko mi kaj odgovori v srbščini, me vrže skoraj na rit. Dokaj mlado dekle, nima jih še 40 in tako zagret srboljub. Po njenem mnenju očitno ni nič nenavadnega, če govori v srbščini, mislim celo, da se ji zdi, kot da je to nek univerzalen jezik, ki je nad slovenščino, in ki ga itak vsi razumejo. Krvoses že dlje časa razmišlja, da bi ji kar direkt rekel, naj govori ali se vsaj trudi govoriti slovensko, pa ga držim nazaj. Je v redu človek? Je. Je prijetna? Tudi! Me moti, kako komunicira z menoj? Zelo, bolj kot si dovolim ali želim priznati.

Sedaj mi je jasno, kaj je mislil en Srb, s katerim sem se pred leti trudil pogovarjati v moji slabi srbohrvaščini, ko mi je dejal, da ga žalim v dno duše in da naj prešaltava na angleščino.

Občasno spremljam YT vloge ene Američanke, ki je poročena in živi v Slo, kako zelo se trudi s slovenščino, kako se poglablja v jezik, kako se trudi osvojiti small talk (in ga tudi je), čeprav dejansko 99.9% Slovencev rade volje z njo govori v angleščini. Potem pa naletim na tole Srbkinjo, ki ne da se niti ne trudi, deluje kot da bi ji bilo povsem izpod časti, da bi se vsaj malo potrudila s slovenščino.

Ok, malo sem se spihal, zdaj me pa raztrgajte. :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: BornSkeptic

zaseka

Guru
5. dec 2015
3.502
1.816
113
cisto prav imas. jaz se definitivno ne trudim v tem primeru govoriti po srbsko, nikoli. ce me ne razume, hvala adijo. kdo se bo pogovarjal s tabo v srbiji po slovensko? zal imas v sloveniji samo se hlapce ali pa pojugoslovanjene slovence. velika srbija do tokia. so ze kar preseneceni, ko ti predlagas komunikacijo v angleskem jeziku. vecinoma ga kar obvladajo, razen starejse populacije.
 
  • Všeč mi je
Reactions: BornSkeptic

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.146
3.081
113
ksz

Jaz imam pa en problemček. Žlahtnik je poročil Srbkinjo. Dekle je čisto v redu, ampak ona fura svojo srbščino pa da je ne vem kaj. Pa pride kako družinsko srečanje ali se srečamo kje na cesti (kar je zelo pogosto, ker živimo blizu) in ona bo trmasto vztrajala pri svojem jeziku. Vedno, ko se kaj pogovarjava, imam občutek, kot da me hoče dobesedno yebat v živi mozag. Mogoče k tej moji "nestrpnosti" pripomore dejstvo, da je velik del otroštva odraščala v Slo, od poroke dalje (kar je sigurno že 10 let) pa tudi konstantno živi tu. Niti najmanj se ne trudi, da bi spregovorila kako slovensko besedo. Glede na njene Fb aktivnosti vidim, da je velik patriot, ker pogosto objavlja razne srboljubne zadeve. Ok, me ne moti. A vedno, ko spregovoriva besedo in ko mi kaj odgovori v srbščini, me vrže skoraj na rit. Dokaj mlado dekle, nima jih še 40 in tako zagret srboljub. Po njenem mnenju očitno ni nič nenavadnega, če govori v srbščini, mislim celo, da se ji zdi, kot da je to nek univerzalen jezik, ki je nad slovenščino, in ki ga itak vsi razumejo. Krvoses že dlje časa razmišlja, da bi ji kar direkt rekel, naj govori ali se vsaj trudi govoriti slovensko, pa ga držim nazaj. Je v redu človek? Je. Je prijetna? Tudi! Me moti, kako komunicira z menoj? Zelo, bolj kot si dovolim ali želim priznati.

Sedaj mi je jasno, kaj je mislil en Srb, s katerim sem se pred leti trudil pogovarjati v moji slabi srbohrvaščini, ko mi je dejal, da ga žalim v dno duše in da naj prešaltava na angleščino.

Občasno spremljam YT vloge ene Američanke, ki je poročena in živi v Slo, kako zelo se trudi s slovenščino, kako se poglablja v jezik, kako se trudi osvojiti small talk (in ga tudi je), čeprav dejansko 99.9% Slovencev rade volje z njo govori v angleščini. Potem pa naletim na tole Srbkinjo, ki ne da se niti ne trudi, deluje kot da bi ji bilo povsem izpod časti, da bi se vsaj malo potrudila s slovenščino.

Ok, malo sem se spihal, zdaj me pa raztrgajte. :)
Dokler ti ne govori v cirilici je še dobro.
Говори српски да те цео свет разуме
 

dentex

Guru
20. sep 2007
2.673
579
113
Spet velika oplemenitev multi kulti alemanije s strani zgolj pavšalno prišlekov iz vukojebine

 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.913
816
113
Boljša polovica ima tudi v ambulanti nekaj takih "srbov".
Že 50 let živijo tukaj, pa nočejo (ne znajo) besede po slovensko pocedat.

In takšni potem vozijo svoje otroke zraven, da "prevajajo".
Če otroka slučajno ni, dobijo edino nasvet, naj si prevajalca zrihtajo, in levo krug.
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.271
2.267
113
To je skrb za matični jezik.
Milo za sapun! Pa še kakšno gurensko day. Pol bomo vidl! Uhka pa dewa kr b hotu!
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
ksz

Jaz imam pa en problemček. Žlahtnik je poročil Srbkinjo. Dekle je čisto v redu, ampak ona fura svojo srbščino pa da je ne vem kaj. Pa pride kako družinsko srečanje ali se srečamo kje na cesti (kar je zelo pogosto, ker živimo blizu) in ona bo trmasto vztrajala pri svojem jeziku. Vedno, ko se kaj pogovarjava, imam občutek, kot da me hoče dobesedno yebat v živi mozag. Mogoče k tej moji "nestrpnosti" pripomore dejstvo, da je velik del otroštva odraščala v Slo, od poroke dalje (kar je sigurno že 10 let) pa tudi konstantno živi tu. Niti najmanj se ne trudi, da bi spregovorila kako slovensko besedo. Glede na njene Fb aktivnosti vidim, da je velik patriot, ker pogosto objavlja razne srboljubne zadeve. Ok, me ne moti. A vedno, ko spregovoriva besedo in ko mi kaj odgovori v srbščini, me vrže skoraj na rit. Dokaj mlado dekle, nima jih še 40 in tako zagret srboljub. Po njenem mnenju očitno ni nič nenavadnega, če govori v srbščini, mislim celo, da se ji zdi, kot da je to nek univerzalen jezik, ki je nad slovenščino, in ki ga itak vsi razumejo. Krvoses že dlje časa razmišlja, da bi ji kar direkt rekel, naj govori ali se vsaj trudi govoriti slovensko, pa ga držim nazaj. Je v redu človek? Je. Je prijetna? Tudi! Me moti, kako komunicira z menoj? Zelo, bolj kot si dovolim ali želim priznati.

Sedaj mi je jasno, kaj je mislil en Srb, s katerim sem se pred leti trudil pogovarjati v moji slabi srbohrvaščini, ko mi je dejal, da ga žalim v dno duše in da naj prešaltava na angleščino.

Občasno spremljam YT vloge ene Američanke, ki je poročena in živi v Slo, kako zelo se trudi s slovenščino, kako se poglablja v jezik, kako se trudi osvojiti small talk (in ga tudi je), čeprav dejansko 99.9% Slovencev rade volje z njo govori v angleščini. Potem pa naletim na tole Srbkinjo, ki ne da se niti ne trudi, deluje kot da bi ji bilo povsem izpod časti, da bi se vsaj malo potrudila s slovenščino.

Ok, malo sem se spihal, zdaj me pa raztrgajte. :)
Saj Srbi imajo rek: "Govori srbski, da te razume celi svet!" :) Sicer pa resno, naenkrat jo več ne razumi, ne ti in ne drugi družinski člani, če bo govorila po srbsko, pa bo hitro prešaltala.
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: endvatri

turbobitch

Lesna Goba
5. dec 2007
22.783
1.460
113
42
Ko sm delal v Sparu v skladišču morm rečt da so se kr trudil s slovenščino. Srbi, Albanci, Bosanci, eni malo dlje v Slo eni na novo... Sm bil precej presenečen. So bili pa to vseeno 30 plus. Ki nekak že vejo da se spodobi to.
Kar se pa tiče Runove scene pa jaz vem da je nebi jebal pet posto.
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.880
3.005
113
Pač poveš nazaj v slovenščini če ne razume njen problem. Če hočeš biti malo nesramen pa govori po njihovo s hrvaškimi besedami :evil:
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Mislim, da vas večina ni zapopadla bistva problema. Ženska je velik del življenja v Sloveniji, razume, noče pa govorit Slovensko. Ergo je edina rešitev ignore ali pa oprosti ne razumem.
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.271
2.267
113
Sem doživel sledeče v banki: kako ne razumjete. Pa ja ovdje živim več 30 godina.
V Nemčiji kaj takega ni mogoče. Pa na Nizozemskem tudi ne. Da ne pozabim Madžarsko.
Na sprehodu v Franciji se med seboj pač pogovarjamo slovensko. Mimo je prišla ena invalidkinja in dvignila berglo ter zahtevala pogovarjanje v francozščini.
Verjamite mi, da bi vska iz ALTER-ja razumel enako!
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.203
4.672
113
Gotovo je prav, da ljudje v tujini naučijo otroke naučiti njihov jezik. Ampak to še ne pomeni, da se z "domorodci" pogovarjajo v svojem jeziku.
Če Runo-ta moti, da svakinja govori srbsko, bi ji pač nazaj govoril v slovenskem jeziku in se vsake toliko začudil, da so šiptarji toliko inteligentnejši od Srbov, da se naučijo skoraj pravilno našega jezika :). Ni nemogoče, da je ženska povsem antitalent za jezike in več kot enega jezika ne bo nikoli v življenju znala.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Gotovo je prav, da ljudje v tujini naučijo otroke naučiti njihov jezik. Ampak to še ne pomeni, da se z "domorodci" pogovarjajo v svojem jeziku.
Če Runo-ta moti, da svakinja govori srbsko, bi ji pač nazaj govoril v slovenskem jeziku in se vsake toliko začudil, da so šiptarji toliko inteligentnejši od Srbov, da se naučijo skoraj pravilno našega jezika :). Ni nemogoče, da je ženska povsem antitalent za jezike in več kot enega jezika ne bo nikoli v življenju znala.
Daj no preberi vsaj: Mogoče k tej moji "nestrpnosti" pripomore dejstvo, da je velik del otroštva odraščala v Slo, od poroke dalje (kar je sigurno že 10 let) pa tudi konstantno živi tu. Niti najmanj se ne trudi, da bi spregovorila kako slovensko besedo.


Saj kolikor razumem se tako pogovarjata: ona srbski, on slovensko, ampak ga to moti - in prav ima!