Kuhinjska napa - sanacija, popravilo, zamenjava...

Emaster

Guru
Izključen uporabnik
1. sep 2007
1.070
528
113
...v senci...
...torej iščem strokovnjaka z iskušnjami, ki bi usposobil slabo delujočo napo v novogradnji v Mariboru.

Hvala.
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.316
950
113
Slabo delujoča? Kaj, se ne vrti, ali pa deluje pa ni učinkovita (tehnični podatki?)? Razlog je lahko v samem aparatu (napi), lahko je cev (izpuh) oviran, lahko pa nimaš dobrega dotoka zraka?
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.931
8.972
113
EU
Napiši proizvajalca, model in kaj je narobe. To ti na Alterju rešimo online, na daljavo.
 

Emaster

Guru
Izključen uporabnik
1. sep 2007
1.070
528
113
...v senci...
Napa: Gorenje BH611ES


Cevi:

Napa je na levi navzdol priključena z cca 1 m flrxibilne alu cevi, na desni pa gre preko reducirja v steno na cca 160 mm vertikalo cca 4m v visoko

Napa je zelo glasna in zelo slabo odsesava pa tudi vlažno je vse okrog nape.

napa.png
 

ssokec

Pripravnik
23. dec 2012
70
31
18
Predvidevam da je težava v predolgem odvodnem kanalu (in število kolen) glede na sam vgrajen motor v napi. Na netu ne najdem podatka o sami moči motorja omenjene nape. Glede na tvojo traso verjetno ne dosegaš niti 40% deklariranega pretoka. Kako imaš pa urejen dotok svežega zraka v sam prostor (če želiš neko količino odvesti iz prostora mora v ta prostor biti tudi dovedena enaka količina). Lahko preveriš ali je delovanje nape boljše če imaš okno odprto na kip.
Ali imaš v vertikalo speljane še kakšne druge odvode?
Ali je v vertikali vgrajen kakšen skupni odvodni ventilator ali rekuperacija?
Glede na to da omenjaš vlago na napi predvidevam da ti skozi ta odvodni kanal vdira v prostor zunaji mrzel zrak kadar napa ne deluje.
LP!
 
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej

onlyme

Fizikalc
5. apr 2010
862
63
28
Prvo odstrani filter za maščobo (spodnjo mrežico) in ogljene filtre ter preveri če je kaj boljše. Mogoče je že preveč zamaščeno. Tisto mrežico moraš itak oprat par krat letno z vodo in milnico, ogljeni filtri pa se tudi menjajo po potrebi, odvisno koliko kuhate.

Kar se tiče hrupa, pa ti piše tudi na njihovi strani.
K zmanjšanju hrupnosti kuhinjske nape pa lahko pripomorete tudi sami: • Namesto prožnih, rebrastih cevi raje uporabite okrogle, gladke cevi.
 

vogel

Majstr
1. sep 2007
1.466
227
63
Prvo kar naredi je da odklopis cev ki gre potem naprej in bos takoj videl ali je tezava pri vleku v napi ali odvodnih ceveh.

Edit. Glede ba max pretok ki ga napa omogoca je tezava v kolenih in predolgih ceveh. Kot imenjeno, odklopi odvidni cev in poizkusu kako vlece..
 
Nazadnje urejeno:

Emaster

Guru
Izključen uporabnik
1. sep 2007
1.070
528
113
...v senci...
Predvidevam da je težava v predolgem odvodnem kanalu (in število kolen) glede na sam vgrajen motor v napi. Na netu ne najdem podatka o sami moči motorja omenjene nape. Glede na tvojo traso verjetno ne dosegaš niti 40% deklariranega pretoka. Kako imaš pa urejen dotok svežega zraka v sam prostor (če želiš neko količino odvesti iz prostora mora v ta prostor biti tudi dovedena enaka količina). Lahko preveriš ali je delovanje nape boljše če imaš okno odprto na kip.
Ali imaš v vertikalo speljane še kakšne druge odvode?
Ali je v vertikali vgrajen kakšen skupni odvodni ventilator ali rekuperacija?
Glede na to da omenjaš vlago na napi predvidevam da ti skozi ta odvodni kanal vdira v prostor zunaji mrzel zrak kadar napa ne deluje.
LP!
Vem, da sam kanal zaradi dolžine in kolen predstavlja velik upor.
Vgrajena je ta napa:
Mogoče bi bila rešitev ta:

Glede svežega zraka - okno je odprto na kip cca 3 m vstran.
V vertikalo ni drugih priključkov.
Vlažno je okrog nape med kuhanjem, kod da ne uspe odvesti vlažnega zraka.

Iščem strokovnjaka, ki bi rešil zateklo situacijo.
 

Emaster

Guru
Izključen uporabnik
1. sep 2007
1.070
528
113
...v senci...
Prvo odstrani filter za maščobo (spodnjo mrežico) in ogljene filtre ter preveri če je kaj boljše. Mogoče je že preveč zamaščeno. Tisto mrežico moraš itak oprat par krat letno z vodo in milnico, ogljeni filtri pa se tudi menjajo po potrebi, odvisno koliko kuhate.

Kar se tiče hrupa, pa ti piše tudi na njihovi strani.
Filter je praktično nov- nerabljen. Oglja ni, je speljano ven.
 

ssokec

Pripravnik
23. dec 2012
70
31
18
Ena izmed izmed rešitev:
- vgradnja dodanega ventilatorja tik pred vstopom v vertikalo kateri se bi sočasno vklapljal z ventilatorjem nape (morebitno to vezavo naj ti izvede električar s pomočjo dodatnega releja).
- zamenjava pravokotnega kanala za okroglo cev, če je to mogoče, ki pa ne sme biti flexsibilna kajti ima velik upor. (opor zraka pri okrogli cevi enakega preseka je pri tvoji dimenziji cca 40 % manjši kot pri pravokotni).

primer ventilatorja (izbral sem ga glede na tvoj premer okrogle cevi in deklariran pretok mape, cena le tega mi ni znana):

Brez predelave odvodne trase tudi predlagana močnejša napa ne bo pomagala.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.316
950
113
Najprej sem mnenja, da je napa enostavna prešibka za tale odvod. Potem me pa zmoti prvi "ovinek". Bojim se, da bo učinkovita rešitev morala vključevati oba problema.

Brez zamere, ampak opažam, da kdor nima zares dobre nape in odvoda, da ju potem sploh ne uporablja...

Ti je pa ssokec zelo dobro napisal :zmaga:
 
  • Všeč mi je
Reactions: Emaster in tony

Emaster

Guru
Izključen uporabnik
1. sep 2007
1.070
528
113
...v senci...
Ena izmed izmed rešitev:
- vgradnja dodanega ventilatorja tik pred vstopom v vertikalo kateri se bi sočasno vklapljal z ventilatorjem nape (morebitno to vezavo naj ti izvede električar s pomočjo dodatnega releja).
- zamenjava pravokotnega kanala za okroglo cev, če je to mogoče, ki pa ne sme biti flexsibilna kajti ima velik upor. (opor zraka pri okrogli cevi enakega preseka je pri tvoji dimenziji cca 40 % manjši kot pri pravokotni).

primer ventilatorja (izbral sem ga glede na tvoj premer okrogle cevi in deklariran pretok mape, cena le tega mi ni znana):

Brez predelave odvodne trase tudi predlagana močnejša napa ne bo pomagala.
...hmm, pravokotne cevi je brez res velike predelave kuhinje nemogoče zamenjat...
 

Emaster

Guru
Izključen uporabnik
1. sep 2007
1.070
528
113
...v senci...
Ena izmed izmed rešitev:
- vgradnja dodanega ventilatorja tik pred vstopom v vertikalo kateri se bi sočasno vklapljal z ventilatorjem nape (morebitno to vezavo naj ti izvede električar s pomočjo dodatnega releja).
- zamenjava pravokotnega kanala za okroglo cev, če je to mogoče, ki pa ne sme biti flexsibilna kajti ima velik upor. (opor zraka pri okrogli cevi enakega preseka je pri tvoji dimenziji cca 40 % manjši kot pri pravokotni).

primer ventilatorja (izbral sem ga glede na tvoj premer okrogle cevi in deklariran pretok mape, cena le tega mi ni znana):

Brez predelave odvodne trase tudi predlagana močnejša napa ne bo pomagala.
Kaj pa ta ventilator (seveda ni tako profi kot predlagani, vendar bi ga glede na dimenzije morda lahko vgradil tik pred vertikalo:

 

vogel

Majstr
1. sep 2007
1.466
227
63
Ne vem zakaj najprej ne poizkusiš odklopiti cevi in pogledati kako napa sploh deluje. Tvoja napa ima max pretok 340m3, obstajajo tudi nape ki na boosterju vlečejo 740m3 oz v normalnem delovanju 600m3, kar je skoraj še enkrat več kot tvoja obstoječa.

Sam bi sicer zamenjal prvo 90 stopinjsko koleno, saj imam občutek da je tukaj največja težava ki ti takoj zabije zrak iz nape. Torej iz nape okrogla in reducir na ploščato, potem pa ploščato 90 stopinjsko koleno.

primer:
VMESNIK_PLO%C5%A0%C4%8CAT_OKROGEL_FI125_125X70-mm.jpg
KOLENO_90%C2%B0_VERTIKALNO.png
 
  • Všeč mi je
Reactions: Emaster