Kuhinja - kaj ja in kaj ne

Jeri

Fizikalc
2. sep 2007
580
171
43
40
Pozdravljeni,

Prosil bi vas za pomoč in za vaše izkušnje pri izdelavi kuhinje.
Veliko informacij sva dobila že od mizarja.
Zanima me kaj je vam všeč pri vaši kuhinji in kaj ne - kaj bi spremenili.
Recimo navadni ročaji ali skriti ročaji na predalih in omarcah. Kaj dati za "backsplash" steno. Kakšno pomivalno korito? ...

Spodaj je 3D risba arhitekte
kuhinja-nova-mala.jpg


To je pa risba, ki jo je izrisal mizar + moji komentarji
kuhinja-mala.jpg



Lp
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.346
8.707
113
Če bi še enkrat delal sam, ne bi nikol dal vgradnega hladilnika. Pa škoda, ker nimaš še mal placa za eno visoko izvlečno omaro. Nam služi kot shramba več kot odlično.
 

bratusm

Fizikalc
29. jan 2014
615
38
28
V enem stanovanju (pred leti) sem imel pečico zraven hladilnika. Kljub vsej možni (glede na prostor) izolaciji vmes, sam sem je kar nekaj dodal/strpal not, je hladilnik "godrnjal", ko se je kaj peklo... Pa imel sem tudi iz zadnje strani pečice cev za odvajanje odvečne toplote speljano do cevi nad napo...

Tehnika je sigurno šla naprej, samo jaz bi vseeno dal pečico pod kuhalno ploščo,pa je mir...

Če pa že, se pa strinjam s kalbom - pečica, kjer je narisana, zraven pa prosto stoječi hladilnik. Na steni proti hladilniku pa vsaj 2cm izolacije...
 

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.046
389
83
44
dolenska
Meni je ta kuhinja vseč. Ročaji naj bojo dovolj izbočeni, da pri odpiranju ne zamažeš stranice. Tečno je pucat okol ročajev.
Moja izkušnja pa je, da hladilnik in pomivalc ne gresta skupaj. Če se da, daj pečico, štedilnik, pomivalc stran od hladilnika. Ni potrebe, da hladilnik skoz dela.
 

spenstar

Fizikalc
2. sep 2007
964
116
43
Pomivalni stroj ima 60cm sirine, ne vem kako ga mislis spravit noter pod /zraven korita? Po skici arhitekte ni prostora, pri mizarju pa je desni kot predolg glede na to da imas zraven vhodna vrata.
Kotni izvlecni element ti isto ne pride noter, pa tudi precej podrazi zadevo. Za izvlecno omarico steklenic bi potem moral imeti predale s skritimi rocaji, ker bi butalo na levi strani predalov.
Skica arhitetekte in tvoja se zelo razlikujeta po merah, mislim na desno stran postavitve elementov. Racunaj hladilinik 60cm, pecica 60 cm, pomivalni 60 cm.

Nasvet: zgornje omarice naj bodo do visine stropa ali vsaj blindiraj, da se ne nabira svinjarija na vrhu.
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Razpored je skoraj enak našemu, morda nekaj razlik.
Po desetih letih uporabe ni bilo ničesar, kar bi spremenil, 'naša' je sodelovala pri načrtovanju, naredil sem jo sam.
Problemov s pečico zraven hladilnika ni, prav tako ni bilo težav s postavitvijo pomivalca.
Dodatek na levem pultu ('šank') se je izkazal za nepogrešljivega.

Takole pa je videti (perspektiva nekoliko pokvari dejanski izgled) :

nasa-kuhinja.jpg
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Med stoli in kuhinjskim otokom imaš malo (beri: nič) prostora. Lahko zaupaš kakšna je širina prostora med "šankom" in steno nasproti?
 

Jeri

Fizikalc
2. sep 2007
580
171
43
40
Grem kar po vrsti...
Bela tehnika je že nabavljena, tako da vgradni hladilnik bo.
Res je, škoda je, ker ni prostora za eno visoko izvlečno omaro, se strinjam
smile-1.gif

Glede pečice zraven hladnilnika se bom še pozanimal, če je res tako hudo. Druga opcija je bila tudi, da bi imela pomivalni stroj na višini, namesto pečice.
Pri arhitektki ni izrisano do vrat, tako da tam pridemo še 15 cm. Mizar je upošteval mere do vrat. Višina bo tudi do stropa izkoriščena (sva na srečo oba kar visoka, tako, da lahko vsaj to izkoristiva). Na vrhu bo obroba 8 cm - zaradi rekuperatorjev ki so na stropu.
Ročaji so trenutno predvideni kot skriti ročaji - vdelani v lice predalov.
Omarice bodo do višine stropa.

Res je, med kuhinjsko mizo/stoli in pultom ni veliko prostora, ampak tako pač je. Moja si želi imeti podaljšan pult in tako pač bo - tukaj nimam izbire:p Arhitektka je podaljšan pult narisala daljši kot dejansko bo. Tudi miza bo verjetno ožja kot je narisana.
Smo pač umejeni s prostorom. Stanovanje je veliko kolikor pač je. Sem videl že veliko "slabša" stanovanja glede možnosti postavitve...in seveda tudi veliko boljša :D
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Citat:
Res je, med kuhinjsko mizo/stoli in pultom ni veliko prostora, ampak tako pač je. Moja si želi imeti podaljšan pult in tako pač bo - tukaj nimam izbire:p Arhitektka je podaljšan pult narisala daljši kot dejansko bo. Tudi miza bo verjetno ožja kot je narisana.
Po sliki sodeč imaš med pultom in steno 2,20 metra. Miza je praktično minimalno 80 cm, na obeh straneh stoli (sploh če sedijo odrasli) ti dodajo še cca 1 meter, ostane ti 40 cm za hodit mimo..... Jaz bi "šank" skrajšal še vsaj za 20 cm .....
 

Jeri

Fizikalc
2. sep 2007
580
171
43
40
Citat:
Uporabnik Romzi pravi:
Citat:
Res je, med kuhinjsko mizo/stoli in pultom ni veliko prostora, ampak tako pač je. Moja si želi imeti podaljšan pult in tako pač bo - tukaj nimam izbire:p Arhitektka je podaljšan pult narisala daljši kot dejansko bo. Tudi miza bo verjetno ožja kot je narisana.
Po sliki sodeč imaš med pultom in steno 2,20 metra. Miza je praktično minimalno 80 cm, na obeh straneh stoli (sploh če sedijo odrasli) ti dodajo še cca 1 meter, ostane ti 40 cm za hodit mimo..... Jaz bi "šank" skrajšal še vsaj za 20 cm .....

Sem pomeril. 4m je od stene do stene. 2,5 m bo prostora za mizo in stole.
 

FuriousG

Majstr
30. jul 2007
3.345
146
63
37
Tudi midva imava bolj malo prostora med mizo in otokom, ampak se navadiš.Včasih je pač potreben kak kompromis - recimo ožja miza.

Dobro premisli glede položaja pomivalca. Meni je žal, da ga nisem dal namesto pečice (imava postavljeno tako kot imaš ti v planu). Več se uporablja pomivalca, kot pa pečico. Glede gretja hladilnika zaenkrat sicer ni težav.

Skriti ročaji so mi fajni povsod, razen pri hladilniku. So malo težja vrata, tako da si kdaj skoraj polomim prste (ajde, mal pretiravam) Ampak se tudi navadiš.
wink-1.gif


Pri predalu za smeti ti močno priporočam Servo drive od Bluma. Praktičnost odtehta kar visoko ceno.

EDIT: Sem pomeril koliko prostora je med otokom in steno - 230cm. Mizo imava pa 90cm. Stoli so sicer mal "na knap", ampak se da.
 
Nazadnje urejeno:

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.346
8.707
113
Kako si pa ti predstavljaš tlačit v pomivalca navzgor? Žal si tega ne znam predstavljat. Pečica spodaj je pa fejst nerodna stvar. Še posebno če maš majhne otroke. Ko mal zrastejo je fino, da ne rabjo na pručki stat, ko posodo pospravljajo. Ni vse fajn, kar je fensi.
 
Nazadnje urejeno:

FuriousG

Majstr
30. jul 2007
3.345
146
63
37
Zakaj pa bi tlačil navzgor? Pomivalc bi bil na višini pulta. Tako se ti ni treba ves čas sklanjat. Edini plus pomivalca na tleh je mogoče res to, da ti mularija lahko posodo pospravlja.
smile-1.gif


Seveda je spet odvisno od tega koliko uporabljaš pečico. Če vsak dan pečeš kruh, pol se jo itak da na pult. Če je pa zgolj občasno v uporabi, bi jo pa raje dal na tla in namesto nje pomivalca.
 

sgh

Fizikalc
19. feb 2014
2.644
0
36
Druga varianta je ta da gre kuhalna plošča v vogal pod 45 stopinj in korito kjer imaš sedaj ploščo.

Postavitev mize mi pa nikakor ni všeč,ker je res premalo prostora.

Pečica zraven hladilnik pri meni ni problema,tudi višinska postavitev pečice in pomivalca je tako kot je narisano ok.

Imel edino težave z slabim pomivalcem,ker so mi vrata spuščala in je malo sežrlo pult
smirk-1.gif
 
samo glede pomivalca. Tam kjer ga maš vzemi nekoliko višji element (npr. 90,100 cm) in element s koritom- vzemi enojno korito (npr okroglo), brez čeasrkoli drugega. nekateri novejši pomivalci so višji od 85 cm (to je max višina večine pomivalcev), so visoki npr 86 in več cm in če boš kaj takega nabavljal v bodoče znaš met sitnosti. Oz druga varianta, ne vzameš elementa, kjer je pomivalc in se tako rešiš tegob. Če kupiš vgradnega pač poskrbiš da je na vrhu "pokrit" - pač urežeš površino iz npr istega materaial kot je pult in to daš gor pa je

kuhalno plato daj na levo stran, kjer nimaš visečih omaric in nabaviš ali otočno ali stensko napo, in jo flikneš direkt na steno. Tista skica zna biti vprašljiva sploh če boš kdaj zamenjal plato (iz štroma šel na plin), pa da bo plata segala (po širini) še pod omarice. tam maš cca 60 cm, kaj bo če boš dal 75 al pa 90 plin opcija? pa pa omarice
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.210
5.236
113
Nisem vsega brala, kar se bele tehnike tiče, pa dve pripombi.

Pečica zraven hladilnika ni problem. Dons so tko izolirane, da jaz pri moji se med pirolizo komot roko na steklu držim. Je samo toplo, daleč od vroče.

Kar se tiče pomivalca. Ne višini? Mrbit, mene zadeva ni nikdar prav prepričala, definitivno pa mora biti zraven korita, da se ne kapa po celi kuhinji. Tudi to sem že videla. Zato da je bil pomivalc na višini, je moral biti na drugi strani kuhinje.

In komentar na skico iz prvega posta. Kotni element - v kotu kuhinje ok, najbrž kaka ledvička. Če pa rabila kake masine kam pospraviti je lahko tudi navadna polica. Bistveno več prostora, da ne rečem bistveno cenejša. Vsi imamo kake kruhomate ipd ki jih ne moremo stran vrzt jih je pa treba nekem dati. Tisti kot je idealen. Kar se pa tiče kota na polotoku. Na skici je izvlečna omara noter, torej je kot "prazen". Lahko na drugi strani narediš omarico, ki se odpira v prostor - domnevam da v dnevno sobo.
 
Nazadnje urejeno:

Jeri

Fizikalc
2. sep 2007
580
171
43
40
Citat:
Uporabnik FuriousG pravi:
Tudi midva imava bolj malo prostora med mizo in otokom, ampak se navadiš.Včasih je pač potreben kak kompromis - recimo ožja miza.

Dobro premisli glede položaja pomivalca. Meni je žal, da ga nisem dal namesto pečice (imava postavljeno tako kot imaš ti v planu). Več se uporablja pomivalca, kot pa pečico. Glede gretja hladilnika zaenkrat sicer ni težav.

Skriti ročaji so mi fajni povsod, razen pri hladilniku. So malo težja vrata, tako da si kdaj skoraj polomim prste (ajde, mal pretiravam) Ampak se tudi navadiš.
wink-1.gif


Pri predalu za smeti ti močno priporočam Servo drive od Bluma. Praktičnost odtehta kar visoko ceno.

EDIT: Sem pomeril koliko prostora je med otokom in steno - 230cm. Mizo imava pa 90cm. Stoli so sicer mal "na knap", ampak se da.

Ročaji so planirani povsod skriti, razen pri hladilniku - predlog mizarja.
Hvala za namig glede Servo driva od Bluma. Nama je drugače mizar pokazal tako kuhinjo, ampak finančno ne bo šlo - nisem niti vprašal za ceno
smile-1.gif
. Bom pa vprašal, če lahko ta sistem vključi pri predalu za smeti.

Citat:
Uporabnik Sonny_Chiba pravi:
Sam imam pomivalca na pol višine pulta.
Lahko slikaš kako to izpade? Še nisem videl. Sam sicer sem za to, ampak ne moram moje prepričati, da bi imela tako. Mizar je celo naredil/predlagal tako, da bi bil pomivalec dvignjen za višino enega predala in potem nad pomivalcem še pečica
grin1.gif
 
  • Všeč mi je
Reactions: PHOBiA

Jeri

Fizikalc
2. sep 2007
580
171
43
40
Citat:
Uporabnik Jabe pravi:
Nisem vsega brala, kar se bele tehnike tiče, pa dve pripombi.

Pečica zraven hladilnika ni problem. Dons so tko izolirane, da jaz pri moji se med pirolizo komot roko na steklu držim. Je samo toplo, daleč od vroče.

Kar se tiče pomivalca. Ne višini? Mrbit, mene zadeva ni nikdar prav prepričala, definitivno pa mora biti zraven korita, da se ne kapa po celi kuhinji. Tudi to sem že videla. Zato da je bil pomivalc na višini, je moral biti na drugi strani kuhinje.

In komentar na skico iz prvega posta. Kotni element - v kotu kuhinje ok, najbrž kaka ledvička. Če pa rabila kake masine kam pospraviti je lahko tudi navadna polica. Bistveno več prostora, da ne rečem bistveno cenejša. Vsi imamo kake kruhomate ipd ki jih ne moremo stran vrzt jih je pa treba nekem dati. Tisti kot je idealen. Kar se pa tiče kota na polotoku. Na skici je izvlečna omara noter, torej je kot "prazen". Lahko na drugi strani narediš omarico, ki se odpira v prostor - domnevam da v dnevno sobo.

Res je, vratca za omarco so predvidena na drugi strani pulta - proti dnevni.