Kruh brez gnetenja kaj je šlo narobe?

I

Izbrisan uporabnik #9334

Običajno se testo po shajanju še enkrat pregnete, ravno zato da ni prevelikih lukenj. Kakšen sistem imate pa tule - kao "kruh brez gnetenja", pa ne vem
sprasujem se.gif


Če je skorja debela, je pa definitivno peč prehladna. Pri nas se peče tako, da naša žena segreje pečico na 210 st. , potem vstavi kruh noter in istočasno zniža temp. na 200 - za 10 minut. Potem zniža temp. na 180 st. in peče skupaj slabo uro, npr. 50 minut. Potem peč ugasne in pusti kruh notri še kakih 10 minut.

Vendar je kar vrag s tem, dve pečici ne delata enako. Je treba nagruntati svoj sistem, potem pa gre.
smile-1.gif
 

VanZ

Guru
1. feb 2008
2.775
1.859
113
Ali kaj pečete kruh, ki je popolnoma brez soli? Je rezultat razen okusa kaj drugačen?
 

ozze

Majstr
24. jul 2009
2.107
297
83
glede trde skorje. Men full dobr rata (brez debele trde skorje), če ga pečem pri 170°C eno uro.
 

stop

Majstr
5. sep 2007
3.203
397
83
Las Vegas
Se je včeraj spekla še ena varijanta brez gnetenja- dal peči po cca 3 urah. Kruh je bil lep, mehak vendar neokusen, preveč zbito testo. Potem sem zvečer zmešal še eno rundo- cca 16 ur vzhajanja. Zdajle je bil vzet iz pečice- še 40 minut ohlajanja.
 

stop

Majstr
5. sep 2007
3.203
397
83
Las Vegas
Kruh je dokaj lep ima pa eno "konstrukcijsko" napako - zeva. Drugače je pa trd zopet v pM čeprav se je manj časa pekel na odprtem. Cca samo 5 min. Zato sem ga namočil v vodo z vseh strani in nato zavil v moker servet. Čakam še 25 minut da se ohladi.

Popravljam, kruh ni trd kot takrat ko ga daš iz pečice...mogoče je pomagalo navlaževanje v krpi po peki. Ne rata pa mi več tako okusen kot prvič. Res pa je da sem menjal iz emajlirane sem šel na stekleno in iz mokrega kvasa sem šel na suhega.

 
Nazadnje urejeno:

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.544
8.897
113
Citat:
Uporabnik stop pravi:
Kruh je dokaj lep ima pa eno "konstrukcijsko" napako - zeva. Drugače je pa trd zopet v pM čeprav se je manj časa pekel na odprtem. Cca samo 5 min. Zato sem ga namočil v vodo z vseh strani in nato zavil v moker servet. Čakam še 25 minut da se ohladi.

Dopovej si, da je to pač bullshit. Če pa želiš, dobiš od mene na ZS recept za kruh, ki vedno in povsod rata. Seveda boš pa malo gnetel.
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Citat:
Uporabnik stop pravi:
Kruh je dokaj lep ima pa eno "konstrukcijsko" napako - zeva. Drugače je pa trd zopet v pM čeprav se je manj časa pekel na odprtem. Cca samo 5 min. Zato sem ga namočil v vodo z vseh strani in nato zavil v moker servet. Čakam še 25 minut da se ohladi.

Dopovej si, da je to pač bullshit. Če pa želiš, dobiš od mene na ZS recept za kruh, ki vedno in povsod rata. Seveda boš pa malo gnetel.
No kar vsem nam privošči ta recept. Lahko na ZS ali pa kar sem
smile-1.gif
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.544
8.897
113
1kg moke
kocka frišnega kvasa
žlička sladkorja
štamprle mleka
štamprle vode
0,6l vode
30g oziroma tri zvrhane'žličke soli

Moko streseš v večjo posodo in v sredini narediš luknjo. Po krajih potreseš sol.
V večji skodeli zmešaš štample vode, štamprle mleka, sladkor in zdrobljen kvas. Mešanica mora biti topla. Potreseš z moko in počakaš da pride na vrh skodelice. Mešanico skupaj z preostalo mlačno vodo zliješ v jamo v moki. Vzameš mešalnik z nastavki za testo in mešaš. Na koncu dobro pregneteš in daš hajat. Ko vzhaja, pregneteš še enkrat, oblikuješ hlebec, štruco, srček, in daš na s koruznim ali pšeničnim zdrobom posut pekač. Pustiš da še enkrat vzhaja. Pred peko pretežeš trikrat na vrhu. Pečeš po Demzovem nasvetu zgoraj.

Količina vode se malo spreminja, vedno je treba met moko za posip v rezervi.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Citat:
Uporabnik stop pravi:
Kruh je dokaj lep ima pa eno "konstrukcijsko" napako - zeva. Drugače je pa trd zopet v pM čeprav se je manj časa pekel na odprtem. Cca samo 5 min. Zato sem ga namočil v vodo z vseh strani in nato zavil v moker servet. Čakam še 25 minut da se ohladi.

Dopovej si, da je to pač bullshit. Če pa želiš, dobiš od mene na ZS recept za kruh, ki vedno in povsod rata. Seveda boš pa malo gnetel.

Daj si ti dopovej, da pač ne veš vsega na svetu.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.544
8.897
113
Dej človeku recept po katerem mu bo ratal kruh namest da se pregovarjaš z mano.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.544
8.897
113
Uh prebral nalimano temo. Ja če pa testo zmiksaš, pol pa gre. Sam to + 16 ur počivanja je gnetenje mal drugače. Pa o kruhu pač nekaj vem.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Testa ne zmiksaš ampak samo zmešaš vodo z moko in kvasom. Recept je v zgornji temi. Jaz ponavadi pustim stat manj časa ker se ne spomnim delat dan prej.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.544
8.897
113
Probi enkrat pregnest. Priceless. Pa ne zajebavam in se nikakor ne delam pametnega. Ta testo brez gnetenja so posvojile ženske, ki nikakor niso znale s kvasom. Sicer mam en recept za ciabatto, ki se ne gnete, se pa kisa pol testa24 ur. To da tist dober okus. Odležano testo. Z gnetenjem ga narediš kvečjemu boljše.
 
Nazadnje urejeno:
I

Izbrisan uporabnik #9334

Iz čisto tehnološkega vidika: gnetenje je eden najučinkovitejših postopkov homogenizacije zmesi. Tu so v masi prisotne visoke energije, zato se testo med gnetenjem tudi segreje.
Podoben učinek dobiš šele pri zelo razredčenih suspenzijah, kjer uporabiš disolver z zelo visokimi vrtljaji, da se zadeva dispergira.

V glavnem, gnetenje je nenadomestljivo. Hvalabogu imamo danes dovolj močne mikserje, da ni treba preveč švicat zraven. Izumitelj je bil pa itak Gorenje iz grdih rdečih časov.
rolleyes-1.gif
 

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.695
67
48
Ksz

Pekel prvič, po receptu kalbota in Demza. Uporabil pol pirine pol navadne bele. Ali je premalo lukenj? Kruh je sicer zelo dober, na koncu pečenja sem pojačal na 230 za par minut da se je zgoraj bolj zapekel ker je bil prej precej bled. Skorja poka, znotraj mehak.

kruh.png
 

pikanika

Pripravnik
26. nov 2007
131
0
16
Pri nas kar veliko pečemo ta kruh brez gnetenja. Nekaj izkušenj, če slučajno komu pride prav.

Po mojih izkušnjah je bolje, da je pekač manjši kot večji. V večjem pekaču se kruh preveč razleze, je nižji, bolj luknjast ...
V manjšem pekaču pride višji in za moj okus boljši.

Kvasa ne sme biti preveč, jaz dam približno 1/6 kocke svežega kvasa za 3 skodelice (250 ml) moke in (1.5 skodelice vode).

Kruh je gotov, ko testo dobi gladino z luknjami. Če delaš s hladno vodo se to zgodi po 6+ urah, če daš toplo vodo, pa že po treh, štirih. Če kruh vzhaja dlje časa 12+ dobi en tak kiselkasti kvasni priokus, ki nam ni všeč.

Sama kruha tudi ne stresam na pomokano površino in prepogibam (preveč dela in packarije), ampak enostavno z lopatko zmešam v skledi kjer je vzhajal in ga kar tam dvakrat, trikrat prepognem, potem pa samo "zlijem" direktno v pekač.

Pečem na 250 30 minut pokrito in 20 minut odkrito na 200 stopinj.

Skorja se zmehča, če kruh zaviješ v pomokan prtič. Pri nas ga damo na rešetko, pokrijemo z prtičem, počakamo, da se ohladi. Potem gre pa v tuperware posodo za kruh.