Krivljenje jeklenih cevi

luka51

Guru
16. avg 2007
13.839
5.082
113
Kot kaže se bom končno lotil izdelave rastlinjaka.
Do zdaj je bil v planu tisti z oknom obrnjenim proti soncu izoliran bla bla bla. Zdaj se pa vedno bolj nagibam k "tunelu" z železnimi profili, ker me malo smeri neba in prostor jebejo za onega. Dal bi 40x20x1.5 pocinkane cevi (al pa nepocinkane če ji krivljenje poškoduje). Zakaj 40x20? Ker hočem met bomb proof zadevo. Veter zna kar lepo pobožat preko parcele.

Tu v okolici ne poznam nobenega, ki bi te zadeve krivil. In nekaj iščem pa najdem tole spodaj.
1636485575739.png


Pustimo zdaj kolko časa bi mi vzelo za to, da eno cev spravim na primerno krivuljo. To nima veze. Dolgcajt je večkrat na tedn popoldan, veselje pa tudi. Raje kot da na Alterju cajt zabijam cevi krivim :) Februar (rok za izvedbo) je pa tudi še daleč :D. Ali s takim orojem spigam 40x20 tankostensko cev?

Raje pol to nabavim to kot se ukvarjam z logistiko furanja 6m cevi sem in tja.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

To je za okrogle cevi. Za pravokotne moraš imeti trivaljčno mašino.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.839
5.082
113
To vem da je za okroglo. Zanima me samo če naprava na taki princip zvije 40x20.
Jaz bi nardil na straneh dva štifta 20mm nekje, v sredini pa recimo krog premera 5cm, ki bi pritiskal na cev. Pol bi pa po malem stiskal na 5 al pa 10cm razmika dokler ne bi bilo v približni krivulji.
Tak si je moja laična glava to zamislila, da bi blo rešljivo.
Rukno bi pa skup 10T dvigalko pa malo profilov zašvasal namensko samo za ta projekt. Dvigalko mam, železje pa tudi mam puno nekega takega odpada, ki bi lahko za to porabil.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Bom si kasneje ogledal kaj imaš, toda tistole zgoraj je preša, ki "pogojno" lahko krivi okrogle cevi, pravokotnih pa ne. Lahko krivi polni material seveda, toda pri ceveh je drugače. Pravokotno/kvadratno cev ti bo samo zlomila. Ok, za dolge radiuse morda sprejemljivo - ampak bo vsak videl da je domačega dela.

Takšno orodje za okrogle cevi ima finto. Namreč to je malce več kot polovica krožnice, zato se cev vanj zatakne in ne dovoli da bi jo zlomilo. Če odbrusiš tisto kar je več kot pol krožnice, bo cev samo prepognilo (zlomilo).
Za pravokotno cev ne vem kako bi jo pridržal da jo ne zlomi. Obvezno moraš podpreti obe bočni stranici, torej orodje v obliki narobe obrnjene črke U, ... potem pa že manjka.



1636522849083.png



Mislim da si iz Mariborskega konca, v Limbušu imaš Impott, bivši Gotis. So zelo solidni in z normalnimi cenami. Za tistih nekaj lokov boš dal 50 - max. 100 Ejev, stvar rešena.
 
Nazadnje uredil moderator:

luka51

Guru
16. avg 2007
13.839
5.082
113
Vse ok. Ampak limbuš je 40km stran. Edino če mi na kose razrežejo lon in ga potem svašam skup. Bom poklical, da vidim.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Aja, ok, sem mislil da ste vsi štajerci iz Mb :p .

Sem dodal zgoraj eno skico na hitro, da boš lažje razumel.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
40x20 tankoslojno zviješ na vzvod, sploh hidravlične preše ne rabiš. Skratka na enak sistem kot rebrasto železo za armaturo. Sam sem BP krivil 20mm palice na home made krivilcu. Težko boš pa ročno zvil v idealnem loku oz. bi rabil za tole valjčno mašino ki zvija sproti preko prehoda. Je pa 40x20 za rastlinjak bolj švoh konstrukcija, samo povem! ;)
 

RoMeX

Guru
20. feb 2008
2.279
761
113
Tole ni vredno pol qrac, ker cevi splošči - strukturna trdnost se bistveno poslabša.

Potrebuješ tube bender kateri vpne cev in jo vleče po matrici.

jaz imam kopijo jd2 squared z 1" in 6/4" matricami. če si postružiš matrico za pravokotno cev ti lahko posodim pa si zviješ kar rabiš..

.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Sem bil podobne gorenjske ideje kot ti.
Pa se vrt mi gre v kajlo. Res pa da se mi je slo bolj samo za.protitocno mrezo, kot zapet rastlinjak.
Potem pa mi enkrat pod roke pridejo odpadni trampolini.....

Pa sem nekaj skvackal skupaj.
Mal vijačenja, mal svasanja, pa stoji. Je pa sneg presvoh, in moram mrezo preko zime zlozit..
Lahko bi vse skupaj naredil nizje,.ampak....nizkih "objektov" imam v svojem lajfu dovolj....
Ti imas cevi doma, jaz jih nisem imel,
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.839
5.082
113
Je pa 40x20 za rastlinjak bolj švoh konstrukcija, samo povem! ;)
40x20x1 na 67cm razmaka lokov ma deklarirano 180kg/m2
Jaz bi dal 40x20x1.5 ali pa 40x20x2. Torej bi blo močneje kot zgornji. To pa po mojih merilih ni glih švoh konstrukcija. Saj nem avta gor parkiral čez noč.
Oziroma zdajšnji je alu iz profilov ki nevem če so 1mm in je zdržal vse kaj se mu je v 10 letih zgodilo.

Drugače sem zaj najdo tu eno firmo 6km stran, sicer morem svoje železo privlečt.
 

manal

Pripravnik
13. feb 2011
56
23
8
40x20x1 na 67cm razmaka lokov ma deklarirano 180kg/m2
Jaz bi dal 40x20x1.5 ali pa 40x20x2. Torej bi blo močneje kot zgornji. To pa po mojih merilih ni glih švoh konstrukcija. Saj nem avta gor parkiral čez noč.
Oziroma zdajšnji je alu iz profilov ki nevem če so 1mm in je zdržal vse kaj se mu je v 10 letih zgodilo.

Drugače sem zaj najdo tu eno firmo 6km stran, sicer morem svoje železo privlečt.
Kaj pa iz plastičnih cevi.Mi ga imamo že kar nekaj let