Krediti po 1.11.2019

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.716
113
Sem napisal nebuloze ki jih je spisal....
on ni multipraktik on je genij...

ps pokaž mi štromarja ki da štempl šalabajzerja ki zveže vse v bajti
Ne ti men o štromarskem, al pa kakem drugem šalabajzarizmu, ker sem se ga v zadnjih 20 letih nažrl, ne sam najedel, ravno zadnjič pri bratu 4 ure jebade, ker en bosanec ne ve, da se v kuhinjo k šporhetu vleče tri faze minimalno, ovinki cevi pa tok v vogal, da foršpan ni šel not pa da ga jebeš. Kak "uveden" štromar bi stvar lepo vezal enofazno na 2,5 kvadrat kabel in ušunjal not 20A varovalko, al bi pa fazo poslal po frej modri žili, jest niti v sanjah. Mal bi se kabel grel, sam nič drastičnega, al bi pa pač bla faza na modrem kablu meritve bi pa štimale. Jest sem se raj jebal 4 ure, da sem še eno žilo dobil čez. Da o sestavljeni kuhinji, ki so jo sestavljal "majstri" ne govorim. Odprtina za pomivalca faljena za 5mm.

Hišne inštalacije niso nič posebnega in ne rabiš bit nevem kakšen ekspert za to. Je pa treba prekleto pazit in pravil se je treba držat. Prav tako ne rabiš biti nevem kakšen ekspert, da vgradiš okno, potegneš vodo, položiš ploščice. Če nimaš dveh levih se vse da. Za statiko ti je pa povedal, da je dal uredit.

PS: Štempljajo vse, kar češ, sam dinarčke pokažeš.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: Romzi

optiplex

Guru
13. dec 2015
5.622
3.846
113
pa dobro, sej elektrika v hiši ni polet na luno (3 faking žice vlečeš do vsake doze pravega preseka in to je to). Vem da te mal ali pa zelo boli, ko si sam rekel da ste elektroinštalaterji, pa da bi še kdo drug ki ni iz elektropodročja to znal. ...

Dejstvo je danes je obvezen:
- načrt z statiko
- električne meritve z elaboratom
- ter tablo izvajalca moraš imeti pri gradnji

to je to, ostalo pa znajdi se po svojih najboljših močeh.

ne križnih vezav nimaš, trofaznega nimaš nič...
jao jao...

včas se sprašujem, zakaj električerje rabmo, in zakaj jih pr šporhet ruka in zakaj gori...
lej brezveze

Razvrednotu si ceu sektor....
 
I

Izbrisan uporabnik 474

ne križnih vezav nimaš, trofaznega nimaš nič...
jao jao...

včas se sprašujem, zakaj električerje rabmo, in zakaj jih pr šporhet ruka in zakaj gori...
lej brezveze

Razvrednotu si ceu sektor....

Lej, minli so cajti, ko ni bilo interneta in so bile sheme za križna, menjalna, pulzna, stopniščna ipd. stikala samo v kakšnih štromarskih priročnikih. Danes imaš vezavo narisano na vsakem jebenem pakiranju od šalterja.

Zakaj gori? Ker ko so bajto delali, so istočasno gonli mešalec, fleks, bormašino in še kaj. In so nabili žebelj skozi vraovalko. Pol pa pozabili ven vzet...
Zakaj šporhet ubija? Ne zaradi neznanja, ampak zaradi lenobe. In take imaš tako med hobby kot med profi štromarji. Ker je bil samo dvožilni kabel pri roki... Ker zemlje pa res nobeden ne rabi na stekleni plošči itd.
Zakaj rabimo električarje? Zato da lahko optiplexu cuknejo še kakšen €...
 

optiplex

Guru
13. dec 2015
5.622
3.846
113
Lej, minli so cajti, ko ni bilo interneta in so bile sheme za križna, menjalna, pulzna, stopniščna ipd. stikala samo v kakšnih štromarskih priročnikih. Danes imaš vezavo narisano na vsakem jebenem pakiranju od šalterja.

Zakaj gori? Ker ko so bajto delali, so istočasno gonli mešalec, fleks, bormašino in še kaj. In so nabili žebelj skozi vraovalko. Pol pa pozabili ven vzet...
Zakaj šporhet ubija? Ne zaradi neznanja, ampak zaradi lenobe. In take imaš tako med hobby kot med profi štromarji. Ker je bil samo dvožilni kabel pri roki... Ker zemlje pa res nobeden ne rabi na stekleni plošči itd.
Zakaj rabimo električarje? Zato da lahko optiplexu cuknejo še kakšen €...

Štrom je edino kar sem imel zastonj, sem že povedal. Fotr je elektroinstalater. Po pravici, pa bi raje dal drugim delat, ker se mi ni dal kanale delat, pa smo imel rezilko.

Stil jest sem imel popis del, dal ponudnikom in nad nobenim nimam pripomb, tudi računi so bili ok. Nimam pa jest cajta belt, kuhno sestavljat in ne vem kaj še....

Naročiš pride nardi in gre. Vrata ker imam nadstandartno višino delat. Tko da če bi jih extra naročval v lesnini in pr mizarju je bla cena razlika20%. Pa mam notranje pante, magnetne ključavnice itd... Peternel je zakon, ni pa poceni.

sej 33k parcela, 5k komualc vse sam naredu vse jasno
pa 120k našparu v 10 letih z podpovprečno plačo in brezposelno ženo...

jebiga sej ne vem kva sploh se grem.

en mešalc in glavni na vasi.....

to je to
 

turbobitch

Lesna Goba
5. dec 2007
22.781
1.460
113
42
Ksz
Kako je pa s krediti v Avstriji recimo? Prekmurcev ima kr nekaj kredit tan. Pa niso tam zaposleni
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.716
113
Štrom je edino kar sem imel zastonj, sem že povedal. Fotr je elektroinstalater. Po pravici, pa bi raje dal drugim delat, ker se mi ni dal kanale delat, pa smo imel rezilko.

Stil jest sem imel popis del, dal ponudnikom in nad nobenim nimam pripomb, tudi računi so bili ok. Nimam pa jest cajta belt, kuhno sestavljat in ne vem kaj še....

Naročiš pride nardi in gre. Vrata ker imam nadstandartno višino delat. Tko da če bi jih extra naročval v lesnini in pr mizarju je bla cena razlika20%. Pa mam notranje pante, magnetne ključavnice itd... Peternel je zakon, ni pa poceni.

sej 33k parcela, 5k komualc vse sam naredu vse jasno
pa 120k našparu v 10 letih z podpovprečno plačo in brezposelno ženo...

jebiga sej ne vem kva sploh se grem.

en mešalc in glavni na vasi.....

to je to
In kaj bi ti zdej rad? Pač nisi za te stvari. Eni so in nimam pojma zakva se usajaš. Križna vezava je pa fuuuul komplicirana, res.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
Mater ste težki. Ded je nardil kak je nardil; bajte ne poznamo, mogoče je grda, mogoče je top, nima veze. On in njegovi so srečni, da jo imajo in to je to. Povedal je kako je delal, kdo smo zdaj mi, da nam bo polagal račune in nam razlagal al sta si z ženo v času gradnje kaj privoščila ali ne, nam po možnosti še slike poslal kak je kaj narejeno.... Point je, da se da, če hočeš in če nimaš ravno dveh levih rok in ti ni pomembno, da si v centru večjega mesta. Da se in srečni so, da so na svojem :)
Nekdo gre v samogradnjo; drugi si pa reče, ne bom, ker mi je bolj pomembno, da imam prosti čas, da kam gremo,...če mu znese hvala bogu, če ne pa itak vemo kje je.

Stres v času gradnje in selitve imata pa oba, en se sekira kak bo kaj nardil in nima minute prostega časa za zleknit se in spit kozarec vina, drugi se sekira, ker so mu mojstri že tretjič "pozabili" priti delat ali pa so fuge med ploščicami za 1 mm preširoke.

Gremo zdaj nazaj na temo. Ne najdem zdaj članka z novo analizo koliko kredita dobi sedaj 4-članska družina in koliko je dobila prej.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.036
2.358
113
Ni ormož vukojebina, sam je res pocen tam....

hehe
ne bit užaljen, tam dobiš za 100k kr dobro bajto, me popravi če ni res, vem pa iz prve roke, saj sem lastnik ene...
Saj nisem, mi je prav fajn tu kjer sem. Imam 15 KM do avtoceste, je pa resda na Hrvaškem :) Ravno tako mi je ZG bližje kot LJ. O cenah bo pa najbrž res tako kot pišeš, od 80 do 150.000.... so nekako cene.
 

optiplex

Guru
13. dec 2015
5.622
3.846
113
Saj nisem, mi je prav fajn tu kjer sem. Imam 15 KM do avtoceste, je pa resda na Hrvaškem :) Ravno tako mi je ZG bližje kot LJ. O cenah bo pa najbrž res tako kot pišeš, od 80 do 150.000.... so nekako cene.

Če bi bla ormožko cesta do Ptuja narejena, kot je bilo že 100krat obljubljeno bi blo tudi ok. Tko se pa vleče od Ptuja do Ormoža u pm.
Pa še policaji na vsakem vogalu.

Tam Obrež Ormož so edino zaposleni na policiji al pa na železnici.
Migrantov pa ko dreka, tam čez Dravo rinejo.
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
ne križnih vezav nimaš, trofaznega nimaš nič...
jao jao...

včas se sprašujem, zakaj električerje rabmo, in zakaj jih pr šporhet ruka in zakaj gori...
lej brezveze

Razvrednotu si ceu sektor....
Večina dela pri štromu v novogradnji je:
- poštemat (izrezat) vse kanale
- poštemat vse luknje za doze, take in drugačne
- poštemat (ali prej pripravit) luknjo za omarico(e)
- vgradit vse cevi, doze in omarico(e)
- povlečt vse kable

Večino vezav (vtičnice, lampe) zna res ama res vsak šalabajzer oz. ga "naučiš" v petih minutah, bolj delikatne zadeve pa lahko prepustiš štromarju (vezava omare, kakšne križne/menjalne vezave stikal - čeprav se za te stvari zdaj kar pogosto uporablja stopniščna/impulzna stikala....)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Malecky

optiplex

Guru
13. dec 2015
5.622
3.846
113
Večina dela pri štromu v novogradnji je:
- poštemat (izrezat) vse kanale
- poštemat vse luknje za doze, take in drugačne
- poštemat (ali prej pripravit) luknjo za omarico(e)
- vgradit vse cevi, doze in omarico(e)
- povlečt vse kable

Večino vezav (vtičnice, lampe) zna res ama res vsak šalabajzer oz. ga "naučiš" v petih minutah, bolj delikatne zadeve pa lahko prepustiš štromarju (vezava omare, kakšne križne/menjalne vezave stikal - čeprav se za te stvari zdaj kar pogosto uporablja stopniščna/impulzna stikala....)

Samo eno vprašanje kok štomarjev pa rado dela za nekomu? Poznam jih kr nekaj...
To je tko kt pr arhitektih, prneseš načrt, da ti ga poštempla je skor isto kt če ti ga sam nardi.

Edino kr se strinjam za štemat, ampak ko vgrajuje doze po pizdijo ni dobr pošteman itd.
Še enkrat pola pola se ponavad nikol ne splača.

Al narediš vse al pa nič. Sicer to je moje mnenje. Jest sem že parkrat povedal, da je z popisom del in dobrim izvajalcem se da marsikej narest tudi z primerjalnimi cenami na posameznih postavkah..

in je problem rešen in ponavadi ne dost kej ceneje kot če si one man band. Vemo kako to je. Pije, žura se, mal se dela itd....
pa never ending story.

Men je fotr ves štrom naredu, material smo vzel preko firme (lastne)... Pa mi je blo žou da nism dal našmu podizvajclu naše firme delat. Ne zato, da ni ok narejeno, ampak zguba cajta in fotrovo kompliciranje.

čist po pravic. Ne vem če sem 3k pršparal. Kupu še makito rezilko za kanale...
brezveze...

Skratka jest več zaslužim če delam, kot pa če zbijam po lastni bajti. Vsaj tko je pr men.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Nisem glih ziher, če ti sploh razumeš, kaj ti hpčejo/hočemo ostali povedat.

Če imaš denar in lahko bajto po domače "skeširaš" od A do Ž (magari s kreditom, ki v celoti pokrije investicijo), potem je jasno, da se nobeden pri zdravi pameti ne bo še ure in ure zajebaval še drkarijo po bajti.

Če imaš denar za recimo 100% (pod)povprečne bajte, potem imaš dve možnosti - ali pač narediš tako bajto, ali pa skušaš nekaj stvari narediti sam (če znaš in imaš možnost), prišparano pa invetsiraš za povečanje standarda svoje bajte (boljši aparati, boljša tla, ploščice itd.). Če si butl, ga pa lahko tudi zapiješ.

Če imaš denar za 75% bajte pa itak nimaš druge izbire kot da še dalje ždiš nekje v najemu ali pa zavihaš rokave in nekaj narediš.

Praviš "jaz z delom več zaslužim, kot pa če sam delam po bajti" - že res, se strinjam. Ampak to lahko ti, ki imaš to možnost. Nekateri delajo šiht 7 - 15 in nimajo možnosti delat 2x več za 2x več denarja. Dela tistih 8 ur in je to to. Ostalo pa se mora znajt. Ali popoldne pofuša, ali pa prime za štemarco in naredi kanale za štrom, potegne kable, zmontira oze - pa prišpara recimo 2-3k€. Ali 3 mesečen plače. Ali pa eno leto šparanja. Položi laminat/vinil/parket sam... Spet...