Krediti po 1.11.2019

I

Izbrisan uporabnik 474

ok mal bom sarkastičen
Načrt si google scratchu naredu in sam sebi poštemplal
plato (beton) ste z mešalcem delal
elektriko grobo in fino so te priučili in na koncu elaborad naredu
električno omarco si sam zvezal
ozemljitev si sam napeljal (na lopato) valjanec
vodovod si sam napeljal
ploščice si sam polagal
estrihe sta ženo naredila
talno tudi
fasado si nisi upal
tlakovce si sam polagal
okna si samvgradil

.....

lej nehej no....
pr nas kar smo sami naredili je štrom, ker smo iz foha

prbližen ti tolk verjamem kot iz prvega posta, k si imel polpovprečno eno plačo in 10 let šparal....

Še enkrat če sam sebi verjameš ne slepi drugih, ti nisi očitno nek handy man ampak vseznalac. Mojstri pa voljni učiti svoj foh.

zakva so sploh šole, če te na bajti v mescu vse naučijo..

bi reku Polde..

ps pa brez zamere
naj še softi kej komentira tole, nekam čudno tiho je....

Če nimaš res dveh levih rok, lahko kar nekaj točk odkljukaš tam zgoraj.
Bajto lahko zrišeš v SketchUp-u, lahko v Fusion 360 (in pri tem še statiko narediš), pri nas v firmi si vsi rišejo s Catia, skupaj z statiko. Ampak na koncu še vedno mora biro poštempljat.
Plato lahko narediš sam...
Elektriko, grobo in fino - ja, sem pa iz foha
Ozemljitev - sam
Vodovod - sam, je še lažje kot elektrika, skupaj z varjenjem bakra
Estrihe, fasado, tlakovce, okna - dal naredit, nimam tega znanja
Talno sam (baker in štrom)

Zdaj, če imaš ti 2 levi roki, še ne pomeni, dajih imajo tudi drugi
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.148
3.082
113
Ni toliko stvar dveh levih. Če imaš primerne dohodke si jih lahko celo privoščiš. Saj boš lahko več nakasiral v službi kot s samopomočjo prihranil.
Obratno pa kar kliče k trem desnim.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.148
3.082
113
Ja vem, da je druga. Ta, ki je stiskal in sam nekaj podelal ne bo nikoli razumel tistega, ki si je lahko sam plačal ali celo najel neke hude kredite. Tisti, ki zasluži več ali celo zapravi veliko več pa nikoli razumel tistega, ki zna kaj sam postorit in/ali iz kupa odpada naredit "palačo".
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.317
5.355
113
V bistvu je vedno ista debata. Tisti, ki plača, ima dve levi. Tisti, ki dela sam, je revež. Pol pa še ena možna kombinacija vmes. Vsak na svojem ego tripu, da so fantje veseli.

Kakor komu znese in paše, naj pa zida. Da le lahko...
 
  • Všeč mi je
Reactions: tomi

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.524
8.882
113
ok mal bom sarkastičen
Načrt si google scratchu naredu in sam sebi poštemplal
plato (beton) ste z mešalcem delal
elektriko grobo in fino so te priučili in na koncu elaborad naredu
električno omarco si sam zvezal
ozemljitev si sam napeljal (na lopato) valjanec
vodovod si sam napeljal
ploščice si sam polagal
estrihe sta ženo naredila
talno tudi
fasado si nisi upal
tlakovce si sam polagal
okna si samvgradil

.....

lej nehej no....
pr nas kar smo sami naredili je štrom, ker smo iz foha

prbližen ti tolk verjamem kot iz prvega posta, k si imel polpovprečno eno plačo in 10 let šparal....

Še enkrat če sam sebi verjameš ne slepi drugih, ti nisi očitno nek handy man ampak vseznalac. Mojstri pa voljni učiti svoj foh.

zakva so sploh šole, če te na bajti v mescu vse naučijo..

bi reku Polde..

ps pa brez zamere
naj še softi kej komentira tole, nekam čudno tiho je....
Če si ti enopraktik, še ne pomeni, da kdo drug ne more bit multipraktik. V gradnji se da marsikaj postorit v samoizvedbi, koliko, to je pa odvisno od vsakega posameznika, niso vsi za vse.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.547
263
113
kolega je obnavljal staro hiso. veliko mu je pomagal tast, k je tud rocen. veliko sta naredila sama.

se da veliko narest. samo volja mora bit. tud naucit se da kaj novega... v casih foruma pa sploh.
 

netko

Guru
25. jul 2007
6.735
2.101
113
danes, ko imam rešen stanovanjski problem lahko grem tudi sam zidat... kdaj bo zgrajeno ni pomembno lahko bo čez leto ali dve mogoče tudi 5...
pred 20 leti je bila situacija drugačna, z babo sem hotel počet vse in še več vsak dan tudi dvakrat če je treba in to ne na mizi v kuhinji od staršev ampak na svoji in takrat mi rešitev čez pet let ni bila rešitev ampak problem... zato sem vzel kredit in rešil svoj problem instantno... če bi se tega lotil tako kot je bilo tukaj predstavljeno bi bil jaz star 40 moji otroci pa glih šli v šolo, tako pa sem sicer kakšno čez ampak otroci bodo že vsi čez osnovno šolo in je moje življenje mnogo bolj enostavno
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.355
9.097
113
Tudi sam sem večino kar sem lahko naredil sam, vodovod, kanalizacijo, elektriko, talno, plošče, klet sem tudi sam polagal ploščice..in mal kalkuliram, da sem takole sprve 20k€ do 30k€ ujel. Pa neke stvari sem enostavno verjetno tudi bolje naredil, plus še mal vem kje kaj grem, če sem gremo še kakšne dodatne projekte. Sploh mal pametne hiše itd.

Ko koga v hišo spustiš ti par jurjev uide, samo da on usta odpre....
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.355
9.097
113
Gre tudi za mal hobija in mal kreative, ne piše da je on moral on to naredit za preživetje. Eni majo pa druge hobije, gostilne itd. Pa na fusbal tekme hodijo, pa hitri avti in ženske. Jaz si bom to pustil na stara leta hehe. Eni gredo pa na stara leta gradit, tud na roke .... recimo.

Men osebno mi je bil osebni izziv, da kaj sam naredim pa še dost smo se naučili. Če grem zdaj še eno delat, bi bilo spet mal drugače, kam koga spustit kaj sam naredit, kaj drugi...največja napaka je bila da nisem enga 3 ton bagerja kupil v štartu, na dan 1. Pač tak teren in tolk m2, da še zdaj vsako leto mi par šihtov naredi
 

optiplex

Guru
13. dec 2015
5.641
3.881
113
Načrt si google scratchu naredu in sam sebi poštemplal - Corel Draw, 2 zime sva risala med varčevanjem, potem plačal 3k biroju, da mi je pretvoril želeno v statični izračun
plato (beton) ste z mešalcem delal - kupil 65m3 betona po 79€
elektriko grobo in fino so te priučili in na koncu elaborad naredu - štemal sam, rorčke vleku, pomoč štromarjev za h kar nisem znal, elaborat v mojem času še ni bil nujen
električno omarco si sam zvezal - isto zgoraj
ozemljitev si sam napeljal (na lopato) valjanec - sam, a je tebi ful težko? a je 50m kolut? mislim, da sem dva porabil, enega še do štange po zemlji pol
vodovod si sam napeljal - odtoke sam, kar nisem znal najel pomoč na h
ploščice si sam polagal - prevzel zidar za 13€ / h, tudi omete mimgrede, zmešal sam, grobi in fini omet 2 mešalca sem gonil hkrati, cca. 2 meseca, ujel slaba 2 jurja
estrihe sta ženo naredila - kupil, predtem veliko predpripravil sam (hidroizolacije, XPS in EPS izolacije, zaščite)
talno tudi - pomagal razviti, sistemske prej sam položil
fasado si nisi upal - ne znam, nimam v roki, nimam odra, fabjon barval sam
tlakovce si sam polagal - nimam
okna si samvgradil - kupil, pa vrata tudi, pa še notranja
izkop sem kupil z malim DDV
zidat sem pomagal, komplet malto sem namešal, nosil cegle
streho sem kupil, les za ostrešje sam nabral z načrtom in ga dal razžagati, plačal vse prevoze levo desno, nato sušiti (letvice vmes, pokrit)
kupil sem kurilnico
kupil sem kuhinjo in aparate
kopalniške elemente sem kupil in zmontiral, ene kopalnice še nisem zaključil, elemente imam kupljene
sobe pohištvo sem zmontiral


men se zdi to vse skupaj neko splošno znanje in ni nič posebnega, kar nisem bil siguren sem vprašal, ponavadi je bila stvar enega pira in nekaj nadaljnega plačanega dela, pa smo zrihtali, kupil sem workzone hofer orodje, nekaj mašin bauhausa in sem delal, 4 leta, popoldan po službi, do pozno zvečer

a veš to se v vukojebinah da

v tem času sem delal na objektu Vir pri Domžalah, tam je bil kvadrat zemlje 250€, se pravi je Kranj kaj? To je bilo leta 2016.

nimam se enega razloga lagat, sploh pa ne tako na dolgo, široko in izpostavljeno kot sem se že, kaj imam od tega? čas mi gre u 3 džubre, zdajle nekaj časa ne bom dodajal, me baše

ps mam bajto letnik 2010
elaborat nujen, če ne ti ne priklopijo gospodinjski štrom zahteva elektra gorenjska to grem stavit
načrt tudi če ga sam narediš ti more arhitekt dat štempl + statični izračun

brez načrta ne potrdijo gradbenega + načrt glede na PUP občine... toliko zelenice, park itd...

kr se nakupov tiče je ceneje če naredi izvajalec manj davka, torej si plačal več... itd....

Še enkrat meritve moraš meti, drgač ne priklopijo štroma (gospodinskega).
Valjanec če si ga dal samo 50 m je premalo
ti meritve niso štimale!

jes ga imam trikrat potegnjenega okoli bajte.

če si gradil leta 2014 si moral v načinu nizkoenergetske bajte delat, rekuperator je obvezen.

itd...

Sicer se mi ne kregat. Glede na tvoj opis, si cevi (groba instalacijo) sam vlekel, da bi pa vezal sam omarce z nič znanja štroma pa dvomim, pa da bi ti meritve štimale.

Če si pa vse to sam naredil si pa genij ne samo handy man. Ker ti si zidar, krovec, štromar, arhitekt, statik itd...
ps pa ne rečem, da mi nismo kej sami naredil poleg štroma, sam pr nas u familiji so bili elektroinstalaterji ceu lajf, pa še to je moral en poštempljat in naredit elaborat za elketro gorenjsko z vsemi meritvami..

Ker če se ti kej naredi najebe tisti ki ti je dal štempl in to ni lih vsak prpravljen narest.

Zdje me pa res zanima iz kere gorenjske vukojebine si ti? Ker očitno pr vas vse gre druače.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.355
9.097
113
to ni nič res. Rekuperator ni nikjer obvezen., glede valjanca tudi neka kisla, jaz ga imam okol hiše cca 50 metrov , meritve OK, v bistvu odlične. (ker je to odvisno od zemljine kako prevaja ne pa sam valjanec)..itd. V glavnem kar nekaj buč si natrosil.
Omarica je simple da bolj ne more bit. Enako zvezali sam, 3 omarice ima v hiši plus še noter odklopnike in ostalo šaro.

glede davka, mojstri služijo na materialu in rabatih. Jebat ga, tako kot mehaniki. Tako ni nič cenej pri mojstru.
 
Nazadnje urejeno:

optiplex

Guru
13. dec 2015
5.641
3.881
113
Tudi sam sem večino kar sem lahko naredil sam, vodovod, kanalizacijo, elektriko, talno, plošče, klet sem tudi sam polagal ploščice..in mal kalkuliram, da sem takole sprve 20k€ do 30k€ ujel. Pa neke stvari sem enostavno verjetno tudi bolje naredil, plus še mal vem kje kaj grem, če sem gremo še kakšne dodatne projekte. Sploh mal pametne hiše itd.

Ko koga v hišo spustiš ti par jurjev uide, samo da on usta odpre....

Najboljša verzija majstvov je taka, da zbereš na kup neke renome mojstre in pač po popisu del daš delat predračune, jest sem znižal fakture tudi do 30% tudi samo na tistih delih, kjer so bili dražji.

Dejstvo je danes je obvezen:
- načrt z statiko
- električne meritve z elaboratom
- ter tablo izvajalca moraš imeti pri gradnji

pr nas so bili policaji enkrat na parcel ker so se za hijapom pelal od izvajalca

Skratka močno posploševanje je zavajajoče. Majstr tud ni povedal ker nima grifta za fasado, a omete in izravnalno maso je pa pol sam delal, tam pa ima grift.
Verjamem pa da grobo instalacijo zna vsak narest, sam so res pocen čurimuriji k ti to naredijo. Pa še to moraš imeti takega, da ti celo bajto ne razbije po nepotrebnem in ti vse ne napropena.

pazi pa 33k zemlja in 5 komunalc
pomoje model hod z pušo v mest, da ga medved ne požre... Cene Ormoža, obreža in podobnih vukojebin.

nakladanje.

Razen če se pri njih cagar drgač govori.

Če verjameš da je z podpovprečno plačo našparu 120k v desetih letih, pol verjameš tudi tej pravljici.
in palčku smuku....

bi pa rad vidu električarja k da štempl enmu šalabajzerju k je sam štrom vezu in da svojo glavo na knalo.

mogoče obstaja, sam jest ga še nism vidu....
 

optiplex

Guru
13. dec 2015
5.641
3.881
113
Če si ti enopraktik, še ne pomeni, da kdo drug ne more bit multipraktik. V gradnji se da marsikaj postorit v samoizvedbi, koliko, to je pa odvisno od vsakega posameznika, niso vsi za vse.

Sem napisal nebuloze ki jih je spisal....
on ni multipraktik on je genij...

ps pokaž mi štromarja ki da štempl šalabajzerja ki zveže vse v bajti
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.355
9.097
113
pa dobro, sej elektrika v hiši ni polet na luno (3 faking žice vlečeš do vsake doze pravega preseka in to je to). Vem da te mal ali pa zelo boli, ko si sam rekel da ste elektroinštalaterji, pa da bi še kdo drug ki ni iz elektropodročja to znal. ...

Dejstvo je danes je obvezen:
- načrt z statiko
- električne meritve z elaboratom
- ter tablo izvajalca moraš imeti pri gradnji

to je to, ostalo pa znajdi se po svojih najboljših močeh.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.067
789
113
Ne vem. Da se. Navajal sem resnične podatke. Za elaborat sem mislil načrt strojnih in elektro inštalacij, ki je danes obvezen, takrat pa ni bil. Oprosti pomešal sem. Meritve sem jasno imel, ozemljitev je super. Valjanec je 50m okoli hiše ter 50m do štange po zemlji. Drugega ne bom več komentiral. Sam genij palček smuk s puško v mesto, da ga medved ne požre, ta mi je pa super :valjamse: