kopija računa in podpis

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.914
816
113
Torej situacija je takšna:
* zaposleni X je podjetju Y pred dobrim letom izdal račun. Torej natisnil račun, udaril žig in podpis.
(OK, dejansko je program pripravil izpis, kamor je dal sliko podpisa in naredil PDF, ki je bil po mailu poslan)
* podjetje ne plača, zaposleni je odšel drugam.
* za potrebe izterjave je na sodišče potrebno poslati neplačane račune

In tu se pojavi vprašanje:
Iz programa lahko pripravim izpis računa, na katerem piše "Izdal:X" zraven pa je slika mojega podpisa. Ker sem pač JAZ zdaj prirpavil izpis.
Računovodstvo pravi, da to ni OK, ker račun ni enak originalu, ki ga ima dolžnik (drug podpis).
Jaz pa pravim, da pač ne morem "ponarejat" tujih podpisov (dajati na izpis sliko tujega podpisa).

Kakšne račune torej potrebujejo na sodišču? A je lahko težava, če je podpis na računu zdaj drug?
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
To je tezava programa, ki "shrani" samo glavni del racuna, podpisnika in podobno pa vlece iz baze.
Podpis za sodisce ne more biti problem, ker se lahko tudi pojasni zakaj je drug podpisnik. Preveri pa ce program slucajno ni popravil tudi datuma izdaje, storitve ipd...sicer je pa pravi naslov za take zadeve pravnik s katerim firma dela in ne racunovodstvo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: matofill

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.700
113
Rešitev v primeru brezpapirnega poslovanja je dokumentni sistem.
Računovodstvo ima sicer prav, samo sodišče pa bo vedelo, kako točno bo to obravnavalo.
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.914
816
113
...Preveri pa ce program slucajno ni popravil tudi datuma izdaje, storitve ipd...
Vse na izpisu računa je enako, le slika podpisa je "trenutna" (od trenutnega uporabnika). Pač po logiki, da če na samem izpsu nebi bilo slike podpisa, bi se lahko podpisal le tisti, ki tiska račun, nikakor pa ne oseba, ki je podjetje zapustila pred meseci.
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.914
816
113
Kje je sedaj ta PDF?

Arhiv e-pošte, arhiv aplikacije, nekje na PCju/strežniku?
Verjetno nekje med poslanimi maili tistega zaposlenega.
Ampak mislim, da so se je mail račun recikliral. (po domače povedano, premalo licenc, zato se je prejšnji uporabnik zbrisal, pa licenca za novega uporabila)
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
Če ti podpišeš račun s svojim podpisom - potem to ni enak račun. Ker najbrž ne bo samo podpis drug ampak še kakšen datum pa najbrž še kaj?

Napizdite (oz. povprašajte) tega, ki vam digitalno hrani izdane račune. Saj mora računovodvstvo imeti dokumentacijo/arhiv.. Moja je "old school" - printa in v fascikle zlaga vse PDFje.. najbrž jo je kakšen tak primer "izučil"
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.297
2.395
113
še v SLO - ampak komaj
Sam print računa (in “napačen” podpis) bodo še najmanjša težava..
Treba bo dokazati, da:
- je obstajal poslovni dogodek ozr. pogodba ozr. naročilo za osnovo izdaje racuna
- da je račun bil izdan v zakonskem roku in bil tudi odposlan pravemu prejemniku
- da so bili poskusi izterjave (opomini itd)
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.914
816
113
Če ti podpišeš račun s svojim podpisom - potem to ni enak račun. Ker najbrž ne bo samo podpis drug ampak še kakšen datum pa najbrž še kaj?
Razen slike podpisa je račun popolnoma enak. Vsi zneski, datumi, besedila.

Pač zaradi šparanja se je račune po mailu pošiljalo, namesto na papirju po pošti.
Namesto Print to Epson je šlo Print to PDF.
Računovodstvo pa ne vem, kaj ima. Mogoče samo zbirnike pa zneske. Ker izdani računi so itak vsi po istem kopitu.

No v glavnem rešeno je bilo tako, da se je račun še enkrat natisnil brez slike podpisa, potem pa je šefe gor na roke napisal "za A" in svojo čačko.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej