Kondenzacijski plinski kotel z vgrajenim rezervoarjem tople vode po specifikaciji Eko sklada

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Ne razumem kako bi kombiniral pretočno peč in zalogovnik s kolektorji.

Tri mojstri so mi svetovali da "bojler" do 40L - raje nič.
 

medo10

Fizikalc
3. sep 2007
1.693
7
38
Ne razumem kako bi kombiniral pretočno peč in zalogovnik s kolektorji.

Tri mojstri so mi svetovali da "bojler" do 40L - raje nič.
Nekako zaporedno. Topla voda direkt do pip. Peč bi pa dogrevala kotel do nekje 50 stopinj, iz kotla bi se tudi jemala toplota za talno gretje...
Je pa treba to še malo naštudirati...
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Point kondenzacijskih peči je, da greješ na manj kot bi ti želel dogrevat - se bojim, da ti to ne bo špilalo.
 

fujtajksel

Pripravnik
4. sep 2014
167
5
18
KSZ
Ali se torej splača vzeti plinski kondenzacijski z malim bojlerjem notri ali ne? Topla voda bo deloma v zalogovniku (kolektorji), ostalo peč. Tko na prvo roko bi rekel, da ne. Ker pri pretočnem ali bojlerju ti mora priti voda do pipe. Edino na začetku jo je nekaj tople v bojlerju, ki jo drugače sproti segreješ. in ni igub bojlerja.
Pa vsi predlagajo okol 24 kW peči, pri talnem in potrebi po sanitarni pa bi 11 kW (za preboj dimnika čez steno bajte), ob majhni omejitvi pri ektremu, bila čisto zadosti. ALi ne?

Pri enem starejšem Vaillantu, ki je grel radiatorje in sanitarno vodo kot pretočni, je bil pri sanitarni vodi problem z zanič regulacijo temperature. Kot prvo je bil potreben kar velik pretok vode, da jo je sploh hotel gret, sicer se grelec sploh ni vžgal, na malo je tekla mrzla. Kolikor vem je to lasnost vseh pretočnih plinskih bojlerjev. Ko je bil pretok vode zadosten, pa je regulacija delala po peglezen sistemu on/off, vžgal se je vsakih nekaj sekund za nekaj sekund, temperatura vode pri tuširanju je moteče nihala.
Pri enem pretočnem Junkersu takega nihanja ni bilo in je imel zvezno spreminjanje moči plamena v nekem obsegu. Ampak je bil tudi problem ne tako majhnega minimalnega pretoka za gretje, pa na začetku so bili vseeno neki čudni prehodni pojavi z bolj vročo vodo prvih 10s, ki jih zdaj pri električnem bojlerju ni. Zakasnitev je seveda še vedno, če nimaš krožnega voda.
Slaba lastnost tistih z bojlerjem pa je da so večji.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Valhalla

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Za novega pretočnega Vaillanta to ne drži. Gretje vode oz. vžig plina določa temperatura pretočne vode (dva kroga ločeno za ogrevanje in toplo vodo), količina pretoka (pritisk po domače) in zunanja ter notranja temperatura.
Pri topli vodi, ni nič on-off, pa konstantno drži temperaturo - začetni "ruker" hladnejše vode pa je lahko rešen s confort funkcijo, ki skrbi, da je tistih par litrov v sistemu gretja tople vode (povečan izmenjevalec) vedno ogret na zahtevano temperaturo - to pa seveda pomeni rahlo višjo porabo plina.
 

VanZ

Guru
1. feb 2008
2.774
1.857
113
Letos bom 35 let starega Junkersa (ki še vedno brezhibno deluje, a je žal v primerjavi z novimi precej neekonomičen) menjal z novim. Gledam nekaj opcij.. Bosch (Junkers) 7000i in Viessman Vitodens 222-W, oba naj bi ustrezala pogojem za subvencijo.
Ima kdo od vas katrero od omenjenih naprav in izkušnje?
Za dodatni bojler (sedaj je potreben, saj ob hkratni uporabi dveh tušev temperatura niha) še nisem prepričan, ali je ob novejših sistemih potreben s praktičnega vidika, ne zaradi izgube nekaj litrov mrzle vode.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Letos bom 35 let starega Junkersa (ki še vedno brezhibno deluje, a je žal v primerjavi z novimi precej neekonomičen) menjal z novim. Gledam nekaj opcij.. Bosch (Junkers) 7000i in Viessman Vitodens 222-W, oba naj bi ustrezala pogojem za subvencijo.
Ima kdo od vas katrero od omenjenih naprav in izkušnje?
Za dodatni bojler (sedaj je potreben, saj ob hkratni uporabi dveh tušev temperatura niha) še nisem prepričan, ali je ob novejših sistemih potreben s praktičnega vidika, ne zaradi izgube nekaj litrov mrzle vode.

Da malo nadaljujem s temo: odločil sem se za Plinarno Maribor (PM), Vaillant ecoTEC exclusive - https://www.vaillant.si/uporabniki/produkti/plinska-kondenzacijska-naprava-ecotec-exclusive-71.html brez vgrajenega bojlerja, zato pa s povečanim izmenjevalcem in pretokom vode - tako so mi predlagali trije mojstri - se pa zavedam omejitev. Peč ima vgrajen internetni modul, dodatno še notranja komanda in zunanji senzor, da z lahkoto dosežemo A+. Cena je cca 15% nižja od drugega najnižjega + dodatnih 5% v primeru vezave na triletni odjem plina - tu pa nastane smešna situacija: cena plina je pri PM namreč skoraj 25% višja (nova akcija: 0,2771 KWh brez dajatev) kot pri Gen-i (0,02339 KWh); ko sem pogledal triletno porabo (hvala za internetno statistiko mojega ODO) je le ta bila 1.879 m3 plina kar je enako 20.002,14 KWh, torej 467,85 € (Gen-i) VS 554,26 € (PM). A prav računam?

VanZ, če ti kaj pomaga, sedaj po enem letu sem "bolj pameten" z izkušnjami:
- glede zalogovnika (bojlerja); če bi ga imel kam dat bi ga verjetno dal, ampak nad 40L; realno mi konfort funkcija za vodo ne deluje kot si jaz predstavljam (da ves čas drži tistih par litrov v izmenjevalcu na določeni temperaturi), prav tako je zelo občutljiv na pretok vode - recimo za zobe umivat po navadi priteče na koncu mrzla. Pri normalnem tuširanju pa laufa dve uri na vroče če je treba. Ko odpreš drugo pipo pa se topla voda porazdeli in seveda hladna prevlada, ampak to je že prej delalo ob bojlerju in je težava napačne oz. slabe instalacije nasploh.
- zelo mi je všeč internetno upravljanje, le da včasih rabi po par minut da se osveži in poveže, ampak še vedno bolje kot nekoga fehtat, da ti ob povratku domov s počitnic prej vklopi centralno, oz. poviša temperaturo.
- po dveh mesecih mi je dimnikar izmeril povsem napačne nastavitve plinov in pol so se mojstri dvakrat po eno uro "igrali" z nastavitvami, da je sedaj tip-top.

Pa glede postopka na eko skladu (sedaj se je baje sistem spremenil in ne moreš več vnaprej vložit): dokončno sem vse dal not v začetku februarja, avgusta sem moral posredovat še sliko tehnične ploščice oz. nalepke in septembra je bilo točno 50% celotne investicije (tudi dimnikarski pregled) na mojem računu. Aja pa nakazila vseh plačil jim moraš posredovat. ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: VanZ
22. jul 2007
12.767
1.298
113
123
Letos bom 35 let starega Junkersa (ki še vedno brezhibno deluje, a je žal v primerjavi z novimi precej neekonomičen) menjal z novim. Gledam nekaj opcij.. Bosch (Junkers) 7000i in Viessman Vitodens 222-W, oba naj bi ustrezala pogojem za subvencijo.
Ima kdo od vas katrero od omenjenih naprav in izkušnje?
Za dodatni bojler (sedaj je potreben, saj ob hkratni uporabi dveh tušev temperatura niha) še nisem prepričan, ali je ob novejših sistemih potreben s praktičnega vidika, ne zaradi izgube nekaj litrov mrzle vode.
Viessmannu bi se jaz izognil, še ne po 4 letih nam je odletela krmilna elektronika - strošek 350€ in je po pogovoru s serviserjem je to kar normalna praksa pri tej firmi:confused:
Imamo pa Vitodens 111W
 

Ateis

Guru
13. sep 2007
2.204
677
113
Še moje izkušnje z prehodom na plinsko peč pri Energetiki Ljubljana. Kupil dve leti nazaj: BERETTA Ciao Green 25 CSI z Mynute Boiler Green 45litrov. Takrat je subvencijo delila Energetika Ljubljana. Inštalacija zraka so naredili skozi obstoječ dimnik. Bojler odlično opravlja svojo funkcijo in nikoli ni nobenega nihanja temperature vode v pipi. Grejem radiatorje in sanitarno. Montaža in ostalo vse OK, edino kaj je bilo za nimmivo je, da sem imel oporavka s kar 5 izvajalci (en za zunaji priklop pipe, en za papirje za priklop plina, en za notranjo inštalacijo cevi od pipe do peči in tudi inštalacija peči, pol serviser peči, ki je zagnal sistem in še dimnikar.

PS: bodite pa pozorni na Ekosklad, če oddajate dokumentacijo osebno. Meni se je zgodilo, da so me pozvali, da oddam še neke dodatne papirje in sem jih osebno oddal. tam sem dobil nek listek s štampiljko, kdaj sem dopolnil vlogo, ne pa kaj sem oddal vsebinsko. Pol pa presenečenje čez cca. 4 mesec, da je moja vloga zavržena, ker nisem dopolnil dokumentacije po pozivu. Pritožba ni možna. No, nekje v denarnici sem imel še un pildek pa štempl, da sem oddal in jim skenirano poslala. So potem spoznali napako in uredili zmoto.Ampak če unga listka ne bi imel, bi bil pa kr hudič. Sicer sem mogu še enkrat na UE pridobit papirje pa kr skenirane poslal.
 

VanZ

Guru
1. feb 2008
2.774
1.857
113
Na koncu smo vgradili Viessmann Vitodens 222F s 100-litrskim zalogovnikom sanitarne vode. Kako se bo obneslo, bom videl predvsem naslednjo sezono, montaža in nekajdnevno delovanje sta brezhibna. Montaža je presenetljivo plug&play (če odštejem nove napeljave in delno rušenje zidu), nastavitev peči je praktično samodejna.
 
22. jul 2007
12.767
1.298
113
123
Na koncu smo vgradili Viessmann Vitodens 222F s 100-litrskim zalogovnikom sanitarne vode. Kako se bo obneslo, bom videl predvsem naslednjo sezono, montaža in nekajdnevno delovanje sta brezhibna. Montaža je presenetljivo plug&play (če odštejem nove napeljave in delno rušenje zidu), nastavitev peči je praktično samodejna.
Koliko imajo sedaj garancije?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Da malo nadaljujem temo in naredim (dobro) reklama za Vaillant.
Lani skoraj natančno po treh letih od montaže začne zafrkavat voda pri tuširanju - malo vroča, večinoma hladna in to v valovih. Kličem Termoservis Danilo Brdnik - res priporočam, pride po par dnevih in menja CO senzor - to napako je kazala tudi app od peči. Vprašam koliko stane, pa pravi, dajte mi garancijsko knjižico - ja ni več v garanciji - vi samo dajte knjižico; veste gre za tovarniško napako in na ta senzor da Vaillant neomejeno garancijo, vam je še dolgo zdržal, po navadi ga menjamo vsako leto. :oops1:

Guess what? Včeraj smo senzor spet zamenjali - spet na garancijo. :zavijazocmi: