Kolesa z motorjem-nova zakonodaja

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.754
5.380
113
Pričakovano bodo ožemal tudi tukaj.....kobajagi vse za "varnost"
hysterical-1.gif


http://www.24ur.com/novice/slovenija/motor.html
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.836
5.081
113
čisto pravilno.
Nek red more bit. Zdaj se pa preganjajo z 25km/h predelanimi na 50-60-70 in noben nobenemu nič ker neve kdo je ipd.
isto je blo ko je blo treba frčote registrirat pred xy leti. Tudi vsi proti pa kak to ni fajn itd. Že tisto sem podpiral.
Itak se bunijo najbolj tisti ki vedno mehke hruške iščejo.
Strošek na letni ravni bo par 10€ kar je zanemarljivo.
 

retro

Fizikalc
18. dec 2011
6.277
23
38
Murska republika
Ta isti zakon pričakujem tudi za kolesa !!! na nožni pogon ki imajo elektro pogon, v mojem kraju so jih nekateri predelali in letijo z njimi verjetno več kot 60 km na uro, ne vem no kako dolgo se bojo ti mulci še igrali z tem načinom predelave koles z elektro motorjem bi pa pričakoval tudi tu več reda. Z to novo zakonodajo pa se popolnoma strinjam in jo odobravam.
 

zaseka

Guru
5. dec 2015
3.502
1.816
113
Ane, pa prstne odtise mladini pobrat, policijsko uro uvest in prohibicijo! Kolescka na 16" kolesih pa vsaj do osnovne sole, z obvezno registracijo seveda!
 

alfabet

Fizikalc
17. jan 2014
1.122
4
38
Tudi jaz podpiram. Nasprotnike vabim na obalo, da si ogledajo, kakšen teksas je s temi kao 25km/h prduljami. 99% jih ima ven pobrane blokade in šibajo 50+ km/h. Po pločnikih, peš conah in kolesarskih stezah. Zraven še brez luči, ali pa s xenonkami in ledicami, ki svetijo proti Luni. In če ti takšen naredi škodo (bog ne daj, da te spravi v bolnico), se lahko samo obrišeš pod nosom, ker bo lepo speezdil in ga nihče ne bo našel.

Kar se tiče e-biciklov pa bodo po novem dovoljeni samo, če bo el. motor v vlogi pomočnika, torej da moraš še vedno zraven poganjati pedala. Full e-bicikel (kjer ni treba zraven poganjati, ali ki preseže 25km/h) se bo obravnaval kot kolo s pomožnim motorjem in bo v enaki kategoriji kot mopedi in skuterji. Kar je tudi prav.
 

zaseka

Guru
5. dec 2015
3.502
1.816
113
Pa naj policaji naredijo red. A sedaj bomo pa vsi nastradali zaradi treh mulcev v tvoji ulici na obali? Ce imajo cajt 8h dopoldan stati v grmovju in strelati z radarjem mimovozece avtomobile v coni 30... Aja, potem bi se revezi prepotili.
 

alfabet

Fizikalc
17. jan 2014
1.122
4
38
Citat:
Uporabnik zaseka pravi:
Ane, pa prstne odtise mladini pobrat, policijsko uro uvest in prohibicijo! Kolescka na 16" kolesih pa vsaj do osnovne sole, z obvezno registracijo seveda!

Kot rečeno, vabim te na obalo, še posebej zdaj, ko je še toplo. Najprej na sprehod po peš conah (stara mestna jedra), potem pa še en krog z biciklom po kolesarskih stezah. Ne prevzemam odgovornosti, če te kakšen norec s kao 25 km/h skuterjem kje nabije na balanco.
 

alfabet

Fizikalc
17. jan 2014
1.122
4
38
Citat:
Uporabnik zaseka pravi:
Pa naj policaji naredijo red. A sedaj bomo pa vsi nastradali zaradi treh mulcev v tvoji ulici na obali? Ce imajo cajt 8h dopoldan stati v grmovju in strelati z radarjem mimovozece avtomobile v coni 30... Aja, potem bi se revezi prepotili.

Boli? Povej, gre tvoj frčo samo 25 km/h? Imaš mogoče prdulo brez papirjev? Kršiš predpise in se bojiš, da ne boš več anonimen (tablice)? Ali zakaj te je strah tehničnega in registracije?
priden.gif
 

retro

Fizikalc
18. dec 2011
6.277
23
38
Murska republika
Res nisem nasprotnik idejam ki jih ima mladina svobode pa itak imajo na pretek in še preveč!!!!!
Govorim o navadnih predelanih kolesih na nožni pogon ki jih posamezniki tako predelajo da letijo ko strela ta oseba ki ima zelo hudo predelano navadno kolo je tako neodgovorna v vožnji da je že nekajkrat skoraj povzročila nesrečo in kot je meni znano je že imela konflikt zaradi hitrosti. Kaj ali kako boš kaznoval takega z predelavo navadnega kolesa v elektro?? Je tu kak zakon ki ti prepoveduje da ga ne koristiš v večji hitrosti kot 25 km na uro in samo z uporabo nog torej pomoč pri vožnji? GA NI!! in o tem govorim.

SAmo za primer !!
https://www.youtube.com/watch?v=-ePe_O2NKYs

 

LeQuack

Guru
26. avg 2007
6.808
3.336
113
40
Lj
Kaj pa kamere na cesti ali za policijo kaj pomeni če nekdo posname nesrečo in da je vidna registrska? V razvitih zahodnih država je to zadosti, da lahko takega kaznujejo, pri nas pa se mi zdi lahko posnameš umor pa te bo morilec tožil, ker si ga snemal, hkrati pa ne bo obsojen.
 

alfabet

Fizikalc
17. jan 2014
1.122
4
38
Saj, nov zakon bo definiral, kaj je električno kolo. Če gre nad 25 km/h ali ga je možno voziti brez pedal, to ne bo več električno kolo, ampak bodo zanj veljali enaki predpisi kot za mopede/skuterje. Torej obvezen tehnični, zavarovanje, tablica, motoristična čelada.

Doma predelanih/narejenih izdelkov pa itak ne bo šlo registrirati, ker ne bo homologacije.

Torej po novem lepo na izredni tehnični in če presega to, kar je dovoljeno za e-bicikel, ga policija zaseže.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.568
3.436
113
Kako je z bicikli, ki pomagajo pedalirat? Tako dela večina električnih mtb. Če ne pedaliraš stoji, če malo popedaliraš leti 30+, recimo specialized turbota imaš dokaj z lahkoto na 45 km/h. In po drugi strani, kako bodo dokazali da leti 25+? Kaj bodo delali z njim na tehničnem? Ponavljam, če ne poganjaš gre 0 km/h. Z malo pomoči maš 25+.
 

alfabet

Fizikalc
17. jan 2014
1.122
4
38
Citat:
Uporabnik jello pravi:
Kako je z bicikli, ki pomagajo pedalirat? Tako dela večina električnih mtb. Če ne pedaliraš stoji, če malo popedaliraš leti 30+, recimo specialized turbota imaš dokaj z lahkoto na 45 km/h. In po drugi strani, kako bodo dokazali da leti 25+? Kaj bodo delali z njim na tehničnem? Ponavljam, če ne poganjaš gre 0 km/h. Z malo pomoči maš 25+.

Če motor pomaga pri pedaliranju, ni problema. Bo pa omejitev, da se mora pomoč motorja izključiti, ko bicikel doseže 25 km/h. Torej do te hitrosti lahko pomaga motor, nad to hitrostjo pa samo na žgance.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.355
222
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik alfabet pravi:
Tudi jaz podpiram. Nasprotnike vabim na obalo, da si ogledajo, kakšen teksas je s temi kao 25km/h prduljami. 99% jih ima ven pobrane blokade in šibajo 50+ km/h. Po pločnikih, peš conah in kolesarskih stezah. Zraven še brez luči, ali pa s xenonkami in ledicami, ki svetijo proti Luni. In če ti takšen naredi škodo (bog ne daj, da te spravi v bolnico), se lahko samo obrišeš pod nosom, ker bo lepo speezdil in ga nihče ne bo našel.
Eno vprašanje. A so morda takšne prdulje sedaj dovoljene? Zakon in kazni za take debile so namreč že sedaj precej jasni. Ni problem v zakonu, temveč v NEIZVAJANJU ZAKONA. Par debilov bi policaji pobrali dol, jim zarubili nelegalne prdulje, staršem napisali lepe kazni, pa bi zadeva šla na bolje.
Tako bodo pa tisti, ki so že sedaj pošteno uporabljali te ''mopede'' naj... in morali nositi čelado in plačevati zadeve zaradi tega, ker se obstoječi zakon ne izvaja. In zelo podobno bo tudi naprej.

Sicer delno podpiram uvedbo vsaj zavarovanja, ampak zakaj se potem tudi za kolesa ne uvede obvezno zavarovanje. A divjaki na kolesih pa lahko po peš conah harajo?
Samo v vednost: s kolesom sem pri hitrosti 15 km/h naredil za jurja EUR škode na avtomobilu (jeb.at ga, talent pač
grin1.gif
). A kolesarji bodo pa lahko spizd...?

V glavnem, perejo vam glave, da je joj. Namesto, da bi rešili osnovno težavo, ki je NEIZVAJANJE obstoječega zakona, ploskate debilom, ki bodo udarili počez čez vse. Čez 3 leta, ko bo zadeva ista, bo pa uzakonjeno kaj? Da boš moral jajca stran dat, če se boš hotel peljat s 25km/h prduljo? In tam dol na obali imate redarje, cara Popoviča, pa bi lahko on kaj zrihtal. Ne, [cenzura] je šel delat ''ograje'' proti mopedom in kolesarjem. Dobro, da so jih umaknili. Enotedenska racija, ki bi imela za rezultat pobranih pol nelegalnih prdulj, pa bi se imeli fajn tudi pri vas. Ob trenutnem zakonu, sploh pa bi se lahko tisti, ki te prdulje legalno uporabljajo še naprej normalno vozili brez nekih neumnih omejitev in dodatnih stroškov.

In isto sranje je z ostalimi kaznimi. Kazen bi morala biti preventivna, kar pomeni nizka, vendar verjetnost da te dobijo visoka. Ne pa sedaj, ko je kazen astronomska, šansa da te dobijo pa nikakršna. Mah.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.276
2.378
113
še v SLO - ampak komaj
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Citat:
Uporabnik alfabet pravi:
Tudi jaz podpiram. Nasprotnike vabim na obalo, da si ogledajo, kakšen teksas je s temi kao 25km/h prduljami. 99% jih ima ven pobrane blokade in šibajo 50+ km/h. Po pločnikih, peš conah in kolesarskih stezah. Zraven še brez luči, ali pa s xenonkami in ledicami, ki svetijo proti Luni. In če ti takšen naredi škodo (bog ne daj, da te spravi v bolnico), se lahko samo obrišeš pod nosom, ker bo lepo speezdil in ga nihče ne bo našel.
Eno vprašanje. A so morda takšne prdulje sedaj dovoljene? Zakon in kazni za take debile so namreč že sedaj precej jasni. Ni problem v zakonu, temveč v NEIZVAJANJU ZAKONA. Par debilov bi policaji pobrali dol, jim zarubili nelegalne prdulje, staršem napisali lepe kazni, pa bi zadeva šla na bolje.
Tako bodo pa tisti, ki so že sedaj pošteno uporabljali te ''mopede'' naj... in morali nositi čelado in plačevati zadeve zaradi tega, ker se obstoječi zakon ne izvaja. In zelo podobno bo tudi naprej.

Sicer delno podpiram uvedbo vsaj zavarovanja, ampak zakaj se potem tudi za kolesa ne uvede obvezno zavarovanje. A divjaki na kolesih pa lahko po peš conah harajo?
Samo v vednost: s kolesom sem pri hitrosti 15 km/h naredil za jurja EUR škode na avtomobilu (jeb.at ga, talent pač
grin1.gif
). A kolesarji bodo pa lahko spizd...?

V glavnem, perejo vam glave, da je joj. Namesto, da bi rešili osnovno težavo, ki je NEIZVAJANJE obstoječega zakona, ploskate debilom, ki bodo udarili počez čez vse. Čez 3 leta, ko bo zadeva ista, bo pa uzakonjeno kaj? Da boš moral jajca stran dat, če se boš hotel peljat s 25km/h prduljo? In tam dol na obali imate redarje, cara Popoviča, pa bi lahko on kaj zrihtal. Ne, [cenzura] je šel delat ''ograje'' proti mopedom in kolesarjem. Dobro, da so jih umaknili. Enotedenska racija, ki bi imela za rezultat pobranih pol nelegalnih prdulj, pa bi se imeli fajn tudi pri vas. Ob trenutnem zakonu, sploh pa bi se lahko tisti, ki te prdulje legalno uporabljajo še naprej normalno vozili brez nekih neumnih omejitev in dodatnih stroškov.

In isto sranje je z ostalimi kaznimi. Kazen bi morala biti preventivna, kar pomeni nizka, vendar verjetnost da te dobijo visoka. Ne pa sedaj, ko je kazen astronomska, šansa da te dobijo pa nikakršna. Mah.

467716-post_slo.gif
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.590
113
Sedanja ureditev je slaba, ker ta vozila ne rabijo plačanega zavarovanja avtomobilske odgovornosti. Konec koncev bi bilo prav, da je zavarovanje obvezno tudi za kolesa.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.276
2.378
113
še v SLO - ampak komaj
Za to urediti ne bi bilo potrebno iti v tako telovadbo z zakonom in v tehnični pregled.

Zdaj se bodo pač enkrat na leto (pa še to verjetno ne - odvisno od dinamike predpisanih pregledov) vrnile blokade - po tehničnem spet ven in gremo po starem naprej.
 

alfabet

Fizikalc
17. jan 2014
1.122
4
38
Konkretno v moji ulici so policaji zaplenili par mopedov. Jah, mir je bil 2 tedna, dokler mladina ni nabavila drugih.

Problem je, ker gre 99% teh prdulj več kot 25 km/h. In velika večina jih ne hebe prometnih predpisov. Če bi šlo za občasne ekscese, se strinjam, naj se polovi in kaznuje kršitelje. Ampak ker imajo praktično vsi pobrane blokade, vsaj polovica nedelujoče luči, vprašljivo delujoče zavore ... bi rabili na vsakem vogalu enega policaja/redarja. Kar pa vemo, da ni realno pričakovati.

Ne vidim problema, če se bo zahteval tehnični in zavarovanje. Končno je to dobro tudi za lastnike teh mopedov/skuterjev (ali njihove starše), ker imajo s tem zavarovano odgovornost za morebitno povzročeno škodo. Tablica pa je tudi pogoj, da se jih lahko začne bolj aktivno preganjati. Ker zdaj mulc speezdi redarju/policaju, in kaj naj slednji naredi? Z avtom ga ne bo nikoli ujel, z motorjem pa tudi ne bo šel za njim po ulicah, kjer so pešci.

Jaz bi sicer postavil še eno omejitev - starost 15 let. Ker zdaj vidiš 12-letne fante in punce na teh skuterjih (ki so enako veliki in težki kot "tapravi" 50 ccm skuterji), ki kot prvo, nimajo pojma o vožnji v prometu, kot drugo pa niti moči za njihovo obvladovanje. In potem vidiš, ko se mora bolj na hitro ustaviti in se zvrne, ker nima moči, da bi zadržal(a) skuter pokonci. Seveda nima potem niti moči, da ga pobere.

Glede Popota ne bom komentiral, ker to kar dela ... bom raje tiho, da si ne prislužim kakšne ovadbe
smile-1.gif


Skratka, problem je, ker skoraj nihče ne uporablja teh mopedov/skuterjev legalno. Niti odrasli.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.355
222
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik alfabet pravi:
Konkretno v moji ulici so policaji zaplenili par mopedov. Jah, mir je bil 2 tedna, dokler mladina ni nabavila drugih.
Točno o tem pišem. Rezultat je bil, morda bi bilo potrebno racijo še enkrat ponoviti čez en mesec.
Pa da malo nadgradimo to celotno zadevo. Predelane prdule, ki gredo več kot 25km/h padejo pod mopede oz. celo pod motorna kolesa, če gre čez 45 km/h.
Za takšna vozila je zahtevan tehnični pregled in registracija. Te prdule nimajo nič od tega. Kazen verjetno nekje ranga 300-800 EUR.
Nadaljujemo: za takšna vozila se zahteva izpit: bedaki ga v 99% nimajo, kazen recimo ranga 500 EUR.
Zaokrožimo skupaj kazen na cca. jurja EUR, VSE TO PO SEDAJ VELJAVNEM ZAKONU. Na pamet pišem ,če kdo želi naj gre gledat točne cifre.
Sedaj mi pa pokaži butlje od staršev, ki dovolijo takšno sranje frocem, ki bodo preživeli ''položnico'' za recimo jurja na mesec ali dva. Redki so.
In zadeva bi bila dejansko rešena in to po trenutnem zakonu, ne pa da s spranimi glavami ploskate bedakom, ki samo nabirajo politične točke na populizmu.

Pa še praktična izpeljanka gornje teorije:
moped, ki sem ga kupil za tamalega sem kupil od drugega lastnika. Prvi lastnik ga je baje prodal zato, ker so njegovega mulota en dan pripeljali policisti v marici domov, z mopedom zadaj. Hvala bogu brez nesreče, ampak so ga slučajno dobili sredi vasi, namesto, da bi se ganjal po travniku. Motorja niso zasegli, so pa izdali ''račun'' za jurja EUR. Naslednji dan je bil moped na avto.net-u
grims-1.gif
. Če me je ta prodajalec lagal, lažem tudi jaz, ampak kolikor sem seznanjen z zakoni, bo zadeva kar držala, le striktno jih je treba izvajat.

In s tem bruhom, ki bo nastal, bo situacija skoraj identična, če ne bo spremembe v izvajanju zakona. Če se pa to spremeni, pa niso potrebne nobene zakonske spremembe, ker je trenuten zakon čisto dovolj dober.

Pa še ena zadeva, ko pišete tukaj o zavarovanju in tisti bedaki, ki nabirajo politične točke, tako zelo poudarjajo, kako bo pa potem potencialna žrtev vsaj odškodnino dobila. Če bo prdula sfrizirana in v veliki večini bo, potem zavarovanje ne velja, ker vozilo NI TEHNIČNO BREZHIBNO, a ne?
grims-1.gif
Isto, kot če pijan voziš, tudi ne velja.
Res pa potem verjetno zavarovalnica vseeno izplača škodo in jo regresira od bedaka, če se prav spomnim. Naj me kakšen zavarovalničar dopolni/popravi.

Citat:
Uporabnik alfabet pravi:
Skratka, problem je, ker skoraj nihče ne uporablja teh mopedov/skuterjev legalno. Niti odrasli.
Ne vem kako je pri vas dol, ampak pri nas skoraj vsako jutro srečam dva čičota, ki se lepo lagano sportski peljeta mimo s temi 25-kami, po moje še manj kot 25km/h
grin1.gif
, dva najstnika pa tudi imata izgleda neodprta, razen če se po mestu cijazita, potem na odprtem pa zadevo odpreta do konca. Je pa res kar nekaj ''čefurčkov'' s predelanimi (na pol podrtimi) prdulami, ki gredo krepko čez 25 km/h.
Tako da si ne bi upal trditi, da vsi nategujejo s tem.