Kletna vlaga - po stenah (kapilarna vlaga)

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.970
813
113
Zdravo,

starejsa hiša (30 let), 2 lastnik.. zgrajena kot kaže "tko tko"..
v kleti so se mi po zunanjih stenah pojavili fleki - ni sicer zelena/crna/modra plesen.. je pa vidna razlika od normalno pobeljene stene

ne bi glih odkopaval cele kleti.. se mogoče kdo spozna na tole - https://www.ecopulse.eu
mnenja? še rajš izkušnje ;)
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.860
3.888
113
A klet je vkopana/ pod nivojem zemljine? Ker potem ne gre za kapilarno vlago ampak klasično pronicanje podtalnice/vode skozi slabo hidroizolacijo. Tu ti ne bodo pomagale rešitve za kapilarno vlago, ker slednja pomeni dvig vode nad nivo zamakanja (temelja ponavadi) in je rešljiva na več "neinvazivnih" načinov.

Če nebi odkopaval odzunaj imaš tudi sistemske sanacijske rešitve za znotraj, v kolikor problem ni velik zna bit taka rešitev lažja (pomeni pa ponavadi odstranitev ometa, nanos osnovnega sanirnega ometa in neke premazne hidroizolacije + estetska zakjučitev z finim ometom + beležem).
 
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Mogoče za začetek preveri odvajanje meteornih vod. Imaš slabo hidroizolacijo, če ti žlebovi kje po podstejah razlivajo vodo, pa ti še dodatno zamaka teren oz. steno z zunanje strani.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.860
3.888
113
Če je drenaža dobra potem večje količine vode ne sme zastajat, se pravi ti vleče samo malo vlage iz zemljine kar je malo manši problem.

In pri manjših težavah imaš poleg štemanja in odkopavanja še vmesno metodo z injektiranjem snovi/mase/tekočine, ki preprečujejo prehod in zadrževanje vlage v zidu. Sedaj odvisno od česa in kakšen je zid je lahko uspeh 100% ali pa 0%. Tu se posvetuj s firmami ki prodajajo te injektirne zadeve, narediš lahko pa tudi sam poseg če nimaš dveh levih rok. Večina teh stvari za injeciranje se dozira tako da se v zid (vsaj 10cm nad nivojem "vlage") zvrta luknje (razmak je odvisen od debeline in strukture zidu, ponavadi tam med 10-30cm) približno do polovice globine zidu, potem se vstavi dozirne cevke in nato dozirnike v katere se da injecirno sredstvo ki počasi pronica v steno in se veže na obstoječ material ter ga vodotesno zapre. Ko je proces končan odstraniš dozirnike in zakitaš luknje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej

posavec

Pripravnik
23. feb 2010
60
0
6
dokončna sanacija ne bo pocen. odkop, hiroizolacija, drenaža, izolacija xps in gumbasta folija... potem bo ok..vse druge je tko tko .. lp
 

Nekdoiznekje

Pripravnik
13. avg 2019
108
18
18
Problem starih hiš je, da kleti niso nikoli bile namenjene, da se motri živi, sedaj bi pa vsi bivalne prostore not mel. Za to je rešitev edina hidroizolacijo od zunaj. V primeru, da se naredi od znotraj kot so prej omenili, lahko vlago začne vleči po steni navzgor v višje dele hiše.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Problem starih hiš je, da kleti niso nikoli bile namenjene, da se motri živi, sedaj bi pa vsi bivalne prostore not mel. Za to je rešitev edina hidroizolacijo od zunaj. V primeru, da se naredi od znotraj kot so prej omenili, lahko vlago začne vleči po steni navzgor v višje dele hiše.
Problem starih hiš je, da ni bilo materialov. Nobenih bitumenskih mas, nobenih stirodurov, ... kvalitetne izolacije so vse iz "plastike". Tega pač nekoč ni bilo ... komaj od 1980 naprej so začeli spoznavati in uporabljati hidro in toplotne izolacije. Pred temi niti kvalitetnih veziv za malto in omete ni bilo.
Živeti pa tudi danes redko kdo namerava v kleti, je pa fajn, da ti ne smrdi vsaka stvar po vlagi, ki jo privlečeš iz kleti.
 
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.860
3.888
113
Napisal je da je hiša stara 30 let, to je iz 90h! ;)

Bitumenske premaze in obloge so vgrajevali že 100 let nazaj, pa bitumen ni tako "redek" material, mogoče ga ni bilo med naftno krizo, ampak drugače pa je vedno bil dostopen vsakemu zidarju vsaj v obliki premaza.

Bolj je problem da klet kot klet je namenjena bila včasih hrambi živil, visoka vlaga in konstantna (nizka) temperatura sta bili ne samo zaželjeni ampak celo nujni. Večina starih hiš je zato imela podkletene ali vkopane kletne dele, pogosto je celo kakšna skala oz. rob skale bil del zidu.

Danes ko imaš v kleti ozimnico v kozarcih, 100 let stare likerje ki si jih dobil za novo leto in komplete ELAN smuči še od pradeda dalje jasno ne rabiš 100% vlage oz. ta ni zaželjena. Pri starih hišah tako ni problem kleti v temu da je napačno narejena ampak je problem v temu da jo danes napačno uporabljamo. Sej isto je podstrešje (mansarda), včasih je bil to najbolj suh del hiše in se je uporabljal samo za shranjevanje in sušenje stvari. Danes imaš pa povsod bivalne prostore, potem pa v kleti razvlažilec za vlago in istočasno na podstrešju vlažilec, narobe svet.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.970
813
113
ma "problem" te hiše je v tem, da sem drugi lastnik.. posledično nič ne vem kaj in kako je bilo narejeno - pa nobenga nimam za vprašat.. prblizn tko kot ce kupujes avto iz druge roke.. s tem, da avto vsaj lahko iz vseh koncev pogledas
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.198
1.814
113
ma "problem" te hiše je v tem, da sem drugi lastnik.. posledično nič ne vem kaj in kako je bilo narejeno - pa nobenga nimam za vprašat.. prblizn tko kot ce kupujes avto iz druge roke.. s tem, da avto vsaj lahko iz vseh koncev pogledas


Bodi pa tule prvi in bolj podorbno opiši kako je stanje te kleti..je vkpana, delno vkopana, kako maš rešeno odvajanje vode iz žlebov, maš namen ohranjat klet kot tako ali boš naredil bivalno (ogrevano)...., kako je stanje okoli hiše..bi bilo izvedljivo odkopat in uredit zadeve po 'klasični metodi: odkop, pranje stene, HI, toplotna izolacija, drenaža.

30 let stara hiša ravni no 'stara' in mora imeti vsaj vertikalno hidroizolacijo, sem sigren da tudi zunaj po stenah...kako dobro je narejeno ve zgolj prvotni lastnik (mogoče niti on ne).
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.970
813
113
Bodi pa tule prvi in bolj podorbno opiši kako je stanje te kleti..je vkpana, delno vkopana, kako maš rešeno odvajanje vode iz žlebov, maš namen ohranjat klet kot tako ali boš naredil bivalno (ogrevano)...., kako je stanje okoli hiše..bi bilo izvedljivo odkopat in uredit zadeve po 'klasični metodi: odkop, pranje stene, HI, toplotna izolacija, drenaža.

30 let stara hiša ravni no 'stara' in mora imeti vsaj vertikalno hidroizolacijo, sem sigren da tudi zunaj po stenah...kako dobro je narejeno ve zgolj prvotni lastnik (mogoče niti on ne).

ce pogledava tloris:
1/2 polovica hise je do plosce v zemlji. v teh prostorih je pralnica/kurilnica, omare z zimskimi/letnimi cunjami.. prostor kamor pobegnem, ko sem domačih sit (beri delavnica).. po stenah so strojni ometi (moja investicija)... klasicne kleti (kot je eden gor omenil za krompir, ozimnico in stare elanke) v bistvu ni in je ne rabim (dokler bo Eta imela ozimnico v kozarcih). radiatorji so.. so pa na 1-2 (ne me vprašat v stopinjah)..

druga 1/2 je pa bivalna - in ima izhod na vrt.. isto ometi.. le radiatiorji so tu na 3 (nekih 21+)

Voda s strehe v žleb - in po plasticni cevi stran od hise v ponikvalnico.. stena, kjer opažam težave NI stena ob kateri teče cev odvodnjavanja

V nivoju zgornje plošče (torej stropa kleti) je zgornje dvorisce (parking s tlakovci) (tud moja investicija).. Za nazaj bit pameten - ampak če bi pred leti manj hitel - bi najbrž videl, da mam problem preden sem dal rihtat dvorisce.. tko bom pa zgleda (ko mi dopiz***) podiral in dvorisce in odkopaval do temeljev

in ja - pomoje če se lotim mi je "klasicna" metoda mogoče celo ljubša (vsaj hiša znotraj mi ostane.. ne pa neko brušenje/vrtanje.. )
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.198
1.814
113
(ko mi dopiz***)

Ta moment počakaj. Odkoplji, poštimaj (obvezno tudi toplotno izolacjio, ki je ni, če prav razbiram). Boš si - do praškaste oblike do katere boš verjetno prebival v tej hiši - bil hvaležen, da ti je takrat dopizdilo in si poštimal kot je treba.

(ko boš končal, te bomo začeli prcat še okoli tlakov v tem nadstropju :fredi: ... kako je stanje in kaj bi bilo optimalno. Ker če kaj, moraš imeti svoj kotiček poštiman do te mere, da si lahko v njem poljubno ur).

Če si omisliš bagerček da skoplje, s tovornjakom odpelje šoder in pripelje pesek, ti si prej nabaviš HI, toplotno izolacijo, in vse kar je treba zraven...maš v roku 14 dni že nazaj položene tlakovce. Po izkopu lahko narediš vse sam (kar mislim, da ti ne bi bil problem), torej če financ minister ni povsem v komi (če bleknem čez palec bi rekel da je to ranga 3 do 4 jurje)...je vse skupaj zgolj stvar (psihičnega) trenutka, ko si rečeš..akcija.