Covid-19 Covid-19 kitajski super virus

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.348
251
113
No no guardy in kalbo - država je UKAZALA šolarjem ostat doma in DELAT za šolo preko interneta. Dobro vesta, da stacionaren internet se je od ne vem zdaj katere dražbe frekvenc (dobil jih je SiMobil/A1) dal na stranski tir in se je vse stavilo na mobilnega, še neka euro sredstva je država pokasirala zaradi tega. In sedaj zajebavat otroke, ki imajo najcenejše pakete brez veliko prenosa podatkov je milo rečeno - ah nič.

Verjetno se sploh ne zavedate travm nekaterih otrok in njih staršev, ker nimajo pametnih telefonov, računalnikov, nalovdanih naročnin na mobilno telefonijo,... Ja ne govorim o Ljubljanastanu, ampak o mnogih področjih v Sloveniji.

Konkretno Haloze, osnovna šola, Telekom je podaril telefone in naročnino (slava mu!!!) ampak nekaterim že zmanjkuje podatkov - trije so kritični, prosijo za deljenje zakupljenih količin, kar Telekom omogoča (2. slava mu!) ampak kako naj jim jaz darujem moje "neomejene" količine od drugega ponudnika?

Ne bo vas vrag vzel, pa če komu "štekne" dolpoteg Netfixa ali pa Youtuba bi tudi lahko razumeli.

hoces rect da doma nimajo wifija?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Kar se virusa ki ima 2% smrtnost tiče.....Še največji optimisti iz zdravstva so zdele presrani kaj bo. Ker če ima virus 1-2 procentno smrtnost, pomen, da vsaj 15% ljudi rabi pomoč. Kok je to postelj in kok zdravstvenega osebja, ki je po tvoje plačano za to je potrebno, če zboli cela populacija v enem mesecu lahko komot zračunaš, saj še znaš. Pol si pa vmes nariši scenarij, da doživiš prometno nesrečo, bolnice pa polne....khm zanimivo bi blo.

Država pravi da smo dobro pripravljeni, vsaj iz leta 2018 je tako poročilo:
Splošna ugotovitev je, da obstaja velika raznolikost pri ocenah na posameznih področjih. Večina ocen posameznih področij se uvršča v razpon, ki opredeljuje, da sozmožnosti obvladovanja tveganja za pandemijo gripe večinoma razvite na ključnih področjih. Na področju ocene tveganja za pandemijo gripe so visoko ocenjene upravne in tehnične zmožnosti, nekaj pomanjkljivosti je na področju finančnih zmožnosti. Več težav zaznavamo na področju načrtovanja in sicer so ocene nižje tako na upravnem, kot tehničnem in finančnem področju. Podobno, kot pri oceni tveganja, je bolje ocenjeno upravno področje za izvajanje ukrepov in slabše ostali dve področji, tehnično in finančnoKončna vrednostna področju zmožnosti obvladovanjatveganja za pandemijo gripe je3,35 (stopnja 3 od mogočih 4), kar pomeni, da so bile zmožnosti obvladovanja tveganja za pandemijo gripe večinoma razvite na ključnih področjih, da se tveganje za nesrečo obvladuje, in s tem obstaja verjetnost zmanjšanja vplivov na večini področij. Iz tehocen gre sklepati o razmeroma dobrem sistemu na področju ocene tveganja za pandemijo gripe in odzivanja na tveganje za pandemijo gripe. Kljub temu pa so še potrebne določene izboljšave na področju načrtovanja in izvajanja ukrepov za preventivo in pripravljenost (npr. na področju obveščanja in komuniciranja).

Ogroženost (projekcija) pri pandemski gripi iz 2016 predvideva ta tak potek:
gripa.png
 
  • Všeč mi je
Reactions: jekleni in tsunami

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.716
113
Saj je verjetno vsem jasno, da je pri tem virusu glavni problem, da je noro nalezljiv. Obstaja tisoče drugih virusov vključno z gripo in podobnimi, ki so podobno smrtni a so veliko manj nalezljivi kot ta. Ker je nalezljivost velika, je tudi pritisk ljudi, ki rabijo zdravniško pomoč veliko višja kot pri drugih virusih. Dodatno še ni zdravil in cepiva, ki bi zajezilo problem.

Kar se mene tiče, bi popolnoma izoliral šibkejši del družbe (60+ vsi, kronični bolniki vsi,..), ostali pa normalno funkcionirajo naprej. In računaš, da bo od zdrave populacije naval na bolnice zmeren (ker bodo veliko bolje prebolevali virus). Ker je nalezljivost huda, bi morali dati to čez v mesecu do dveh in bi bil dovolj veliko število ljudi že imunih, da bi bili tudi šibkejši varnejši. Tudi drugi val bi bil veliko manj verjeten, dokler ne bi virus mutiral, v tem času računam na cepivo/zdravilo.

Sedaj smo zaprli vse, zbolelo jih bo premalo, crknilo bo vse gospodarstvo, drugi val bo definitivno prišel. Kaj smo s tem naredili?

Je blo tud že razloženo, zato odpiraš počasi. Najprej v službe, pol javni prevoz, pol kafane in šele nato otroke v šole, in tako dosežeš, da tudi drugi val ne bo ekstremno strm.
Vse je namreč pripravljeno na scenarij, da otroc vidijo šolo šele jeseni.

PS: En lep del gospodarstva pa normalno šiba, vem, ker bo moji kle za mano tipkovnica pregorela. Gradbišča šibajo, tko da vse ni glih ustavljeno. Ne bo rožnato, sam je svet še kaj hujšega prebrodil.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.348
251
113
Krizno ukrepanje lahko včasih tud mimo useka, samo nikol pa ne smeš v krizi ne ukrepat v strahu strela mimo. Zelo verjamem, da bodo lapsuse popravili.

seveda, ker ce nekaj "zamudis" je pa spet plaz kritik...

jeba je tale demokracija. vsak posvoje pameten in vsak na svojo svojo stran vlece... in vsak misli da ima samo on najbolj prav. se tole odlicno pokaze v kriznih situacijah.
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.925
1.249
113
Država pravi da smo dobro pripravljeni, vsaj iz leta 2018 je tako poročilo:


Ogroženost (projekcija) pri pandemski gripi iz 2016 predvideva ta tak potek:
gripa.png


Uff kako sem olajšan. Cela tema je o gripi, za katero imamo dosti cepiv in zdravil.

Sem že mislil da sem v času epidemije, ki jo povzroča virus o katerem noben točno ne ve vsega.
 
  • Všeč mi je
Reactions: cappy

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.348
251
113
Ne moreš verjamit, ne?!
Še tekoče vode nimajo eni, pa elektrike, ki nebi utripala ko sosed na tretjem bregu cirkular ali pa molzni stroj zalaufa, ne.

V kaj pa naj si wifi ruter vklopi? V rit?

dobr, ne pretiravat no. govoris k da so cela naselja brez stroma in vode. k da smo v iranu v enih fukovcih. isces iglo v senu in jo dajes kot primer.

koliko je takih soloobveznih otrok?

in ce so ze, grem stavit da bi uciteljica razumela polozaj in ne bi tezila. al naj zdaj cel razred lufta ker en sosolec nima neta?
 
  • Všeč mi je
Reactions: cappy

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Uff kako sem olajšan. Cela tema je o gripi, za katero imamo dosti cepiv in zdravil.

Sem že mislil da sem v času epidemije, ki jo povzroča virus o katerem noben točno ne ve vsega.

Za pandemsko gripo ni cepiva, vsaj ne direktnega na voljo v prvi sezoni (zato tudi je pandemska gripa, ker se lahko širi ker v populaciji ni prisotne imunosti). Zdravila pa tudi ni oz. je isto kot za corono.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Občina Dobrova polhov gradec ima 2 merkatorja (najbrž še kakega več za katerega ne vem), ne bi se čudil če bi v kakšnem še našel maršalovo sliko. :bonk:
Ironija pa je, da imam do malo bolj spodobne štacune v sosednji občini bistveno bližje kot do tiste v svoji.
Znanka ima do prve stacune v njeni občini (najbrž najboljši sosed) 44km.
Do najbližje trgovine v drugi občini pa ima skoraj pol manj.
Zjutraj gre po zemljo, popoldne pa po kajzerico. Zdele je sploh luštno ko imajo kar nekaj snega.
 
  • Všeč mi je
Reactions: navlixx

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
dobr, ne pretiravat no. govoris k da so cela naselja brez stroma in vode. k da smo v iranu v enih fukovcih. isces iglo v senu in jo dajes kot primer.

koliko je takih soloobveznih otrok?

in ce so ze, grem stavit da bi uciteljica razumela polozaj in ne bi tezila. al naj zdaj cel razred lufta ker en sosolec nima neta?
Ne razumeš ne.

Če jih je 10 v Sloveniji je preveč, pa jih je mnogo več.

Učiteljica že razume, samo sistem ne, pa otroci, pa okolica,...
 
  • Všeč mi je
Reactions: 8888

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.148
5.569
113
Ne, tud Švedi imajo priporočila in bi se znala ta priporočila še stopnjevati. Seveda imajo pa drugačno družbo in so v veliki večini navajeni upoštevat priporočila oblasti. To pa kod nas na Balkanu že po teli temi sodeč ne prođe...
Zelo preprosto:
Janša in Kacin sta znana Ostržka.
Hojs: psihološki testi bi morali biti obvezni, tako kot za vožnjo C, D, E kategorije.
Ko te oblast N-krat dokazano nategne se ti začne jeb*ti za njene "nasvete".
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.915
9.060
113
39
MB
Iz prve roke kle zadi moja nabavnica na vezi z Nizozemcem. Kdor lahko dela od doma, ostali previdno, otroc do 1.6. ne bojo vidl šole, tko da podobno kot pri nas, le da tam ljudje mal drugač upoševajo ukrepe, kot pri nas, ko imaš cel kup darjanov, ki bi hodil na izlete. Tud pri nas bi čist lepo šibal, če ne bi blo nevzgojenih darjanov na vseh nivojih družbe.

to nas tepe že 30 let, ne samo zdaj med covid krizo