Covid-19 Covid-19 kitajski super virus

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.716
99
48
Ce mi zna kdo odgovoriti, prosim.. Recimo da grem v trgovino s ffp3 masko in jo imam na sebi eno uro. Ali je ta maska cez en teden za naslednji shopping spet uporabna ali ne?
Drugo vprašanje - kaj pa ce jo pustis na miru 2 ali 3 tedne, da morebitni viruski na njej umrejo?
Tiste enostavne maske nekateri likajo, ampak take se pa ne da..
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.892
5.454
113
Jaz bi svojo pošprical še z alkoholom in posušil.....
Sam ga trenutno nimam lih za špricat naokol (rakia whiskey pa smrdita za take zadeve) :)
 

erikson

Guru
25. avg 2007
21.410
5.389
113

B81

22. jul 2007
34.466
8.940
113
Ce mi zna kdo odgovoriti, prosim.. Recimo da grem v trgovino s ffp3 masko in jo imam na sebi eno uro. Ali je ta maska cez en teden za naslednji shopping spet uporabna ali ne?
Drugo vprašanje - kaj pa ce jo pustis na miru 2 ali 3 tedne, da morebitni viruski na njej umrejo?
Tiste enostavne maske nekateri likajo, ampak take se pa ne da..

Ne razumem, zakaj je ne bi s Spitadermom pošprical in ne bi bila potem ok? Če je to razkužilo. Razen, če degradira masko, ker je pač agresivno. Ali pa butneš paro iz likalnika, to je tudi blizu 100°C menda...?
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.773
-212
113
Virus se prenaša kapljično, v bližnjem stiku. Kapljice igrajo zelo pomembno vlogo - zato morate nositi masko, saj, ko govorite, vedno iz ust uhajajo kapljice. Številni okuženi nimajo prav nobenega simptoma ali so v predsimptomski fazi. A so okuženi in so prenašalci. Če nosijo maske, lahko s tem preprečijo prenos kapljic, ki s seboj nosijo virus in tako ne okužijo drugih ljudi."

Več na: https://www.zurnal24.si/svet/vodilni-kitajski-strokovnjak-to-delate-v-evropi-narobe-344392 - www.zurnal24.si
Ja res, vedno iz ust uhajajo kapljice.
Ampak tistemu ki kašlja in kiha najbrž kapljice letijo dlje, pa več jih je, pa več virusa je v kapljicah, kot nekomu brez simptomov. Se motim?
 

masevc

Guru
2. sep 2007
3.432
858
113
Ja res, vedno iz ust uhajajo kapljice.
Ampak tistemu ki kašlja in kiha najbrž kapljice letijo dlje, pa več jih je, pa več virusa je v kapljicah, kot nekomu brez simptomov. Se motim?
V zaprtem prostoru brez naravnega zračenja (odprta dva okna, vrate) so ostanki mikro kapljic od normalnega govora v zraku še 20 minut in se gibljejo okoli
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.395
963
113
Obišči stran
Nisem zasledil tegale nikjer, je to resnično v protikoronski zakon? Ker se povsod piše zgolj o talanju denarja...

1585544793913.png
 

giovanotti

Fizikalc
20. dec 2012
171
99
28
Po TV in v javnosti je videti nebroj osebkov, ki se hvalijo z masko, ki jo nosijo pod brado in se ne zavedajo, da delajo več škode, kot koristi.

Apeliram na vse razumne, da se podučijo o pravilni uporabi in ravnanju z maskami, v smislu zaščite sebe in ljudi v okolici.
 
  • Všeč mi je
Reactions: navlixx

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
816
113
Po TV in v javnosti je videti nebroj osebkov, ki se hvalijo z masko, ki jo nosijo pod brado in se ne zavedajo, da delajo več škode, kot koristi.
To je razumno dejanje. Med govorom se sproščajo te mikrokapljice (glej video par strani nazaj), ki bi umazale masko. In vemo, kako pomembna je pritej pandemiji osebna higiena. Tako pa masko umakneš, da je ne umažeš, in po govoru namestiš, čisto, nazaj.
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.442
4.545
113
Kje se v tem trenutku lahko nabavi obrazne zaščitne maske in rokavice? V tem trenutku, da so na zalogi?

Ker sklepam, da imam razumno državo in so uzakonili nošenje tega, je to seveda na zalogi in mogoče dobiti tudi za povprečnega Janeza. Ker so mi prepovedali izhod iz občine, imam seveda možnost to kupiti v občini ali preko interneta. Torej kje?

Ker do sedaj sem že naročil na dveh koncih, pa še vedno nisem dobil. Več ali manj vsi le nategujejo in jemljejo denar, na zalogi pa ni, čeprav trdijo, da je.
 
  • Všeč mi je
Reactions: zakon in navlixx

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.312
6.528
113
Prenašanje virosov iz netopirjev na človeka je v aziji, konkretno kitajski, zelo pereč problem.
Netopirji imajo nareč zelo dober imunski sistem in ti virusi potem harajo tudi pri nas. Pa tam jih žerejo na veliko - netopirje.

Stroki pravi, da bo takšnih preskokov v prihodnosti še veliko in tudi ta ni presenečenje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: navlixx

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.312
6.528
113
Kje se v tem trenutku lahko nabavi obrazne zaščitne maske in rokavice? V tem trenutku, da so na zalogi?

Zakaj pa ne bi uporabil šala? Saj veš, da te maska ne zaščiti od drugih, edino če je ffp3.
Mi smo na firmi dobili neke "pralne" maske lastne proizvodnje (pomoje je samo blago z gumicami). Jo bom pač imel na sebi, toliko da zadostim diktaturi vlade.

Verjetno bom imel nekaj viška, jih lahko razpošljem če kdo rabi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: navlixx

giovanotti

Fizikalc
20. dec 2012
171
99
28
To je razumno dejanje. Med govorom se sproščajo te mikrokapljice (glej video par strani nazaj), ki bi umazale masko. In vemo, kako pomembna je pritej pandemiji osebna higiena. Tako pa masko umakneš, da je ne umažeš, in po govoru namestiš, čisto, nazaj.
Kdo ti garantira, da se mikrokapljice sogovornika niso prinesle tebi na grlo oz. ovratnik? Teh površin se dotakne maska, ko jo ponovno natakneš na usta/nos, si omogočil prenos vsebine mikrokapljic v tvoje dihalne poti.

Prosim, preveri pri najbližjem zdravstveniku/ici, v bližini!
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
816
113
Kje se v tem trenutku lahko nabavi obrazne zaščitne maske in rokavice? V tem trenutku, da so na zalogi?

Ker sklepam, da imam razumno državo in so uzakonili nošenje tega, je to seveda na zalogi in mogoče dobiti tudi za povprečnega Janeza. Ker so mi prepovedali izhod iz občine, imam seveda možnost to kupiti v občini ali preko interneta. Torej kje?

Ker do sedaj sem že naročil na dveh koncih, pa še vedno nisem dobil. Več ali manj vsi le nategujejo in jemljejo denar, na zalogi pa ni, čeprav trdijo, da je.
Sicer ne vem, od kod si s sklepanjem prišel do razumne države, sem pa prepričan, da maske bodo. Konec koncev je razumna država panično kupovala maske levo in desno in ni vrag, da ne bodo prišle. Ne bi se čudil, če bi jih ministrstvo plačalo (po visoki ceni), potem bi se na poti izgubile in se pojavile na trgu za visoko ceno.

Drugače pa, kot ti je že daran rekel, šal ali balaklava ali burka pa hop v banko :)
 
Nazadnje urejeno: