Covid-19 Covid-19 kitajski super virus

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.806
3.816
113
Dvomim da so to že končni rezultati. Nekatere države večkrat dnevno poročajo. Jutri preveri za prejšni dan.

Za večino držav drži. Italija javlja pa 1x dnevno in imajo danes (ob 18h) 5219 novih in 683 mrtvih. Nove okužbe ne rastejo več, mrtvi pa bodo najbrž še vsaj 7-10 dni enako ali več (tak je bil zamik pri kitajcih in je najbrž v italiji enako). Se pa regionalno zadeva premika iz lobardije v ostale regije oz. v lombardiji trend že nekaj časa pada.

Glede na sliko je tudi očitno da nam sosedja furlanija razen par primerkov iz prve sarže ni imel nobene epidemije. V sloveniji nismo tudi nič fasal direktno iz italjanskega vala ampak smo dobili samo lokalna žarišča "smučarjev" (enak trend je tudi v ostalih državah). Vedno bolj se kaže da se da ta žarišča z učinkovitimi ukrepi nadzirat. Skratka ukrepi ki jih sedaj izvajamo dva tedna po celi državi nisi nič pripomogli k temu da imamo danes toliko malo okuženih in mrtvih (tudi mene presneča) in v prihodnje očitno rasti ne bo. So pa ukrepi naredili že nepopravljivo škodo v gospodarstvu.

S tega stališča bi bilo bolje ukinit splošno omejitev gibanja (s priporočili in blažjimi omejitvami jasno) in uvest intervalno karanteno za kritična področja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tsunami

tomi

Guru
1. sep 2007
17.915
9.060
113
39
MB
A veš kaj je zame norost? Da se ljudje že tok bojijo tega jebenga virusa, da celo puščajo špecerijo po dva dni v garaži..... Pa sej je blo jasno povedano čemu je namenjeno tole #ostanidoma. Ne temu, da noben več ne bo fasal tega jebenga virusa, sam da bo šla stvar bolj počas naprej. Slej ko prej bomo pa tole fasal vsi, z mal sreče milo različico naslednje leto, ker po Darwinu se bo bolj razširila tista mutacija, ki ne ubija.

in kdo si ti da se za druge odločaš kdaj bodo na vrsti?
 
  • Všeč mi je
Reactions: navlixx

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Moram priznat, da je tudi mene presenetilo število "like" na tisto mojo objavo o kolegici, ki pušča robo dva dni v garaži. :oops1:
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.223
5.241
113
Skratka ukrepi ki jih sedaj izvajamo dva tedna po celi državi nisi nič pripomogli k temu da imamo danes toliko malo okuženih in mrtvih (tudi mene presneča) in v prihodnje očitno rasti ne bo. So pa ukrepi naredili že nepopravljivo škodo v gospodarstvu.

pa ne vem če bi tako hitro tole. Z Avstrijo smo istočasno štartali ostani doma, če se ne motim. mi na orenk, oni pa malo po malo, še zdaj ne vem, če imajo tako srogo kot mi zdaj. Italija 1 teden prej, pa so imeli že ne vem kako štalo. Pa vsi so se prosto šetkali okoli, so en čas rabili da so se ulice spraznile. Pri nas čez noč. mi imamo prej ko ne linearno krivuljo, oni pa ne. Ne bi jaz tako hitro rekla, da se nikjer ne pozna.
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.469
2.325
113
unknown-1.png
 

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.726
-3
113
Upam, da podobno pride k nam. Cakam pred mullerjem, moja nakupuje. Folk hodi ven z 1 Cokolinom v roki, otrokom hodijo po igraco za par eur, skratka bedarije, brez katerih se da zivet. Pa seveda nesme samo en not, cela familija stirih mora po en cokolino.
Nisi ti nič boljši. Samo druge bi drastično kaznoval, sebe pa ne vidiš.
Tudi ti in tvoja ne hodita posamezno naokoli, in kaj pa prodajajo v Mullerju, brez česar se ne da živet?
 

DMX

Fizikalc
20. avg 2007
2.324
11
38
Avstrija še vedno ni tako resno pristopla k zajezitvi kot mi. Npr. pri nas pred trgovina stojijo in razkuzujejo od rok do vozickov, prodajalci imajo rokavice, maske, "zascitna" stekla na blagajnah, medtem ok v Avstriji ni ne duha ne sluha o tem. Bil vceraj v 3 trgovinah (Merkur, Penny, Billa) pa nisem videl niti 1 flaske za razkuzit, kaj sele da bi kdo stal pred trgovino in to delal, delavke brez mask, rokavice se najdes pri kateri in to je tudi to, folk pa itak mutav. V vecini sami stari, brez varnostnih razdalj, pri kruhu guzva kot da nic ni (sploh pri samopostreznem), itd. itd.
 
  • Žalosti me
Reactions: bizi

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.030
1.258
113
Nisi ti nič boljši. Samo druge bi drastično kaznoval, sebe pa ne vidiš.
Tudi ti in tvoja ne hodita posamezno naokoli, in kaj pa prodajajo v Mullerju, brez česar se ne da živet?

Dragec, jaz sem izkljucno sedel v avtu. Jebi ga, tudi to vcasih zapase. Kaj je v mullerju? Recimo za mesec dni vnaprej robe za 2 mala otroka.. Plenice, vlagilni robcki, podloge, hlacne plenice, blazinice za enkratno.. Nastevam naprej?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.806
3.816
113
pa ne vem če bi tako hitro tole. Z Avstrijo smo istočasno štartali ostani doma, če se ne motim. mi na orenk, oni pa malo po malo, še zdaj ne vem, če imajo tako srogo kot mi zdaj. Italija 1 teden prej, pa so imeli že ne vem kako štalo. Pa vsi so se prosto šetkali okoli, so en čas rabili da so se ulice spraznile. Pri nas čez noč. mi imamo prej ko ne linearno krivuljo, oni pa ne. Ne bi jaz tako hitro rekla, da se nikjer ne pozna.

Jah po projekcijah ki so jih naredili tu opevani infektologi in matematiki bi že konec prejšnjega tedna morali imeti vsaj 10.000 zaznano okuženih. To je bilo sklepat iz modelov rasti, ki so bili takrat na voljo in potencialnega vzorca dejansko okuženih. Pustimo sedaj da se je takrat menjal tudi način beleženja in testiranja, to ne spremeni dejstva da bi še vedno morali zaznat potencialno rast. Glede na znano inkubacijsko dobo je tudi fazni zamik sprejetih ukrepov dejansko vsaj 5-6 dni, zaradi inercije pa še vsaj dodatnih 14 dni. Zakaj rasti ni?

Sam vidim tri vzroke/razloge (poleg teorij zarot, ki si jih lahko vsak sam domišlja):
1. smo polovili vse primerke in nadziramo situacijo
2. virus se ne širi tako kot predvidevajo modeli oz. je manj nalezljiv
3. ni še dosežena kritična masa ki bi dosegla ranljivie skupine ki se že od začetka bolj pazijo oz. virus ni tako nevaren da bi ga statistika zaznala kot rast v neki zdravi populaciji

Sam ciljam na točko 3, ker za točki 1. in 2. obstajajo dokazi/objektivna dejstva da ne držita. Virus se širi in to precej hitreje kot sploh zaznavamo, ven udari pa v obliki statistike ko doseže kritične skupine (trenutno recimo domovi upokojencev).
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Kak teden nazaj, morda malce vec se je govorilo, da je sam se 1000 testov in da je treba na nove cakat dlje casay, ker proizvajalci ne dohajajo narocil...kje so jih sedaj staknili toliko?
 
  • Všeč mi je
Reactions: Mirc4u2c

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.726
-3
113
Dragec, jaz sem izkljucno sedel v avtu. Jebi ga, tudi to vcasih zapase. Kaj je v mullerju? Recimo za mesec dni vnaprej robe za 2 mala otroka.. Plenice, vlagilni robcki, podloge, hlacne plenice, blazinice za enkratno.. Nastevam naprej?
Vse to bi lahko kupil tudi v Sparu (Mercatorju...) kamor itak greš po hrano, in bi lahko spotoma kupil. Torej je bil ene trgovine povsem nepotreben.