Keto dieta/prehrana

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.153
1.759
113
Ker se povsod omenja keto prehrana, keto dieta, keto sem in tja....naj bo ena tema, da se združi vse kar se ve o njej. Kaj so prednosti in slabosti ter predvsem katera hrana spada vanjo.

Kolikor sem jaz gledal je dobra začetna stran z informacijami o keto prehrani tule:
http://www.ketogenic-diet-resource.com/ketogenic-diet-plan.html

Izluščil sem da je smisel te prehrane/diete v tem, da se vnaša v telo minimalno količino ogljikovih hidratov (OH). Na ta način začne telo pridobivati energijo iz maščob in ne več iz glukoze (sladkorja). Keto dieta je vsaka dieta, ki temelji na načelih minimalnega vnosa OH.jev. Diet je več vrst razlikujejo pa se glede na 'dovoljeno' hrano za uživanje. Nekje so mlečni izdelki dovoljeni (polnomastni sir), drugje pa striktno prepovedani, itn.

Torej znali in poznavalci...na dan z besedo...kaj, zakaj, čemu bistvo bistva pa vrsta hrane, ki je 'dovoljena'.

(Jaz bom naknadno pripopal 'Dieto brez ogljikovih hidratov' o kateri je že bilo govora na forumu..v njej so vsa dovoljena živila, ki se smejo uživati pri njej).

Spet razlike so a gre za bilderja v telovadnici, ali za navadnega smrtnika, ki bi zelel shujšat (dieta) ali za nekoga, ki želi peljat tak način prehranjevanja (prehrana). Dajmo zbrat informacije, izkušnje in nasvete tule.
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Ja hudiča saj bereš že dolgo tle darjana pa tudi mene ko nabijava o tem, dajava razne linke, celo komentiraš in odgovarjaš, potem pa pišeš, kot da si prvič slišal, ker si v Lady pravkar prebral, da je to zdaj in pri kim kardašian.
bonk.gif


Tukaj maš vse kar rabiš o keto v Slo: http://maxximum-portal.com/forum/viewforum.php?f=291&sid=97d6ca2b5b291f611ea136a4e6e775b1

Edino sukrin in te no carb umetne cukre je malo za ignorirat (nekaj pač mora prodat, ker drugače v LC nima kaj velik). Še vedno zelo zgledno, da lastnik trgovine s športno prehrano prakticira in podpira prehrano skorajda brez trgovinskih dodatkov, samo pravo hrano. Nekaj dodatkov priporoča samo tistim, ki s keto res tudi fitnesirajo.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Keto dieta je pač še ena izmed ekstremnih diet. Do zdaj mislim da še ni bilo raziskave, ki bi potrdila njeno škodljivost.

Po zdravi kmečki pameti bi takšno dieto (in tudi druge ekstremne diete) odsvetoval. Hrana mora biti uravnotežena in primerno dozirana. Pa roko na srce - takšne diete tudi ne moreš furati doživljensko.
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Kako extremna rabi bit keto dieta je odvisno od posameznika. Nekateri so v ketozi brez cukra, kruha testenin ipd. sicer pa jedo še kak krompir, pijejo vino, jedo nekaj sadja npr. Pri drugih pa je treba skoraj na nič OH, da preklopijo in funkcionirajo.

Hrane je preveč, in veliko večino je človek prav nič ne potrebuje oz. mu škodi. Če ne umremo oz. dobimo kakih izpuščajev, še ne pomeni, da je dobro za nas. Keto se skokovito uporablja za zdravljenje xyz zadev, nekaj uravno, nekaj neuradno z ogromnim uspehom.

Je pa kar težka dieta oz. je zanjo potreben monitoring (merjenje ketonov), ker drugače ne veš kje si. Jaz sem bil cca. 6 mesecev v ketozi in sem odpravil nekaj težav, ki so me prej pestile več let in niso pomagali zdravniki oz. je bilo sploh brezveze spraševat, ker dobiš odgovor kot od Microsofta, da formatiraj pc.
wink-1.gif


Če bi se lahko vrnil nazaj v mlada leta, bi bla to prva stvar na spisku, ki bi jo spremenil v svojem lajfu in fural LC oz. keto stalno in tudi druge odločitve bi bil pripravljen prilagoditi temu, da ostanem na tej poti.
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Citat:
Uporabnik komar89 pravi:
Manj ekstremna in bolj dolgoročna je LCHF prehrana.

Keto je LCHF dumbass.

Pa od kje si se ti vzel bukselj? Žajfa verjetno pod drugim nickom?
uf-1.gif
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Citat:
Uporabnik Malecky pravi:
Citat:
Uporabnik komar89 pravi:
Manj ekstremna in bolj dolgoročna je LCHF prehrana.

Keto je LCHF dumbass.

Pa od kje si se ti vzel bukselj? Žajfa verjetno pod drugim nickom?
uf-1.gif

Je podobno, ni pa isto. LCHF ni tako striktna kar se OH tiče, ker telo ni vedno v ketozi, google pametnjakovič.
 

wd40

Guru
10. dec 2007
2.874
797
113
Moje mnenje o keto dieti že poznate (philipsov post). Če bi že kdaj probal iti na keto za krajši čas (zaradi pozitivnih lastnosti), bi predvsem razmislil o neživalskih maščobah (celo vegani, ki jih tako zasmehuješ so lahko na keto).

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20820038
A low-carbohydrate diet based on animal sources was associated with higher all-cause mortality in both men and women, whereas a vegetable-based low-carbohydrate diet was associated with lower all-cause and cardiovascular disease mortality rates.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Citat:
Uporabnik Malecky pravi:
Kako extremna rabi bit keto dieta je odvisno od posameznika. Nekateri so v ketozi brez cukra, kruha testenin ipd. sicer pa jedo še kak krompir, pijejo vino, jedo nekaj sadja npr. Pri drugih pa je treba skoraj na nič OH, da preklopijo in funkcionirajo.

Hrane je preveč, in veliko večino je človek prav nič ne potrebuje oz. mu škodi. Če ne umremo oz. dobimo kakih izpuščajev, še ne pomeni, da je dobro za nas. Keto se skokovito uporablja za zdravljenje xyz zadev, nekaj uravno, nekaj neuradno z ogromnim uspehom.

Je pa kar težka dieta oz. je zanjo potreben monitoring (merjenje ketonov), ker drugače ne veš kje si. Jaz sem bil cca. 6 mesecev v ketozi in sem odpravil nekaj težav, ki so me prej pestile več let in niso pomagali zdravniki oz. je bilo sploh brezveze spraševat, ker dobiš odgovor kot od Microsofta, da formatiraj pc.
wink-1.gif


Če bi se lahko vrnil nazaj v mlada leta, bi bla to prva stvar na spisku, ki bi jo spremenil v svojem lajfu in fural LC oz. keto stalno in tudi druge odločitve bi bil pripravljen prilagoditi temu, da ostanem na tej poti.

Ketonska dieta je mogoče res uporabna v nekaterih primerih. Ampak za dolgoročni "cilj" nekega zdravega posameznika pa bi raje svetoval low-carb kot pa no-carb
smile-1.gif


Pa uravnoteženost se ne konča samo pri hrani. Tudi športna aktivnost mora biti uravnotežena - poležavanje ni OK, ekstremizem pa tudi ne.
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Jih ne zasmehujem, moraš bit pripravljen razbrat kontekst, ne samo preletet napisanega in se spravit na omembo vegijev.

Ciljal sem na študije, ko vzamejo koprivarje s skoraj nič maščob in debelega amerikanca, ki ma rad rebrca.....zalita z litrom bbq omake. Take flawed študije so fat fobijo uspešno furale 50+ let, v zadnjem času pa bolj sponzorski keš živilskih velikanov, ki bi radi vse prepričali v to enostavno računica, da je kalorija pač kalorija.
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
No carb ni mogoč, keto pa je low carb.

Low še ne definira dejanske količine in kot napisano, nekoga bo en obrok brokolija, kozarec ali dva vina vrglo iz ketoze, drugega pa ne.

Razlika do keto je samo to, da si dejansko meriš ketone, ker drugače ne moreš rečt ali si na low carb ali keto, če že mislite tako ločevat oz. mislite, da to ni enako.

Kaj je pa potem low carb? Odstranit kruh in moko oz. samo belo moko in cukr?
tongue-1.gif
Dobro je, dovolj za večino populacije rešit težav s težo, keto učinkov pa še ne bo.
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Še disclaimer iz maxxximum foruma, ki drži kot pribit, sploh se ne lotit če ne mislite resno, tudi moje zdravstvene malenkosti, ki so se odpravile so bile premalo, da bi se držal keto in sem prekinil, kar mi je sicer žal.

Kot sem pričakoval večina ljudi ketonske ne razume oziroma še večja večina ni čisto prepričana v njeno efektivnost/vpliv na zdravje itd. Pa se vseeno odloči. Ne! Če se odločite za ketonsko si pred tem veliko preberite, nekaj časa spremljajte, sprašujte in predvsem jo potem dovolj časa držite.

4 do 5 tednov ketonske ni nič. telo še ni prilagojeno kot je potrebno in negativni vplivi prilagajanja so še zunaj čeprav se lahko počutite že bolje in imate več energije kot prej. Za pravi učinek ketonske moraš biti na njej merjeno v mesecih.
Če se nekdo po 4 do 5 tednih zasekira zaradi holesterola se o ketonski ni pozanimal, če pravi da je je na treningu pump manjši se o ketonski ni pozanimal ali pa je ni dojel, če ima težave s prebavo se ni pozanimal zakaj se to dogaja in kaj se bo s časom dogodilo.

PO DOMAČE TELO RABI ČAS DA SE PRILAGODI NA TAKO VELIKO SPREMEMBO V PREHRANI. OSEBA NAJ SE NAJPREJ PRI SEBI ZA 100% ODLOČI DA BO ŠLA PREKO TEGA IN DA SE ZAVEDA TEGA. NAJ SE INFORMIRA. NAJVEČJA NEUMNOST JE PREKINITI PO 4 DO 5 TEDNIH IN REČI NI ZAME.ČE JE TAKO POTEM NI ZA NOBENEGA!

NAJPREJ PA SE SPLOH VPRAŠAJTE ZAKAJ RABITE KETONSKO. ALI SI ŽELITE SPLOH TISTO PIKO NA I V POČUTJU, V DELOVANJU MOŽGANOV, REGULIRANJU APETITA, ENERGIJI KI VAM JO LAHKO DA. ALI STE PRIPRAVLJENI ZATO NEKAJ STORITI ALI NE. ČE NISTE 100% PREPRIČANI POTEM NE. IZBERETE DRUGO PREHRANO IN TUDI DRUGA PREHRANA ZNA BITI OK. ČE JE POSAMEZNIK ZADOVOLJEN, SE POČUTI DOBRO IN IMA DOVOLJ ENERGIJE JE DEFINITIVNO OK.

ZATO NE HITITE V KETONSKO.PREMISLITE ČE JE PAMETNA ZA VAS. PREDVSEM PA ČE SE ZA NJO ODLOČITE NE NEHAT PO 4 DO 5 TEDNIH. TAKRAT NE DOŽIVITE PREDNOSTI RAZEN MOGOČE REGULACIJE APEITITA, TER LAHKO ŽE NEKAJ VEČ ENERGIJE TER IZGUBE MAŠČOBE.

MI BOMO ŠE VEDNO TU IN VAM POMAGALI Z NAŠIMI IZKUŠNJAMI. DIETA JE RES FENOMENALNA. MORAŠ PA DEFINITIVNO POŠLIHTANO V GLAVI ČE JE SPLOH TO TISTO KAR SI ŽELIŠ.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.091
6.478
113
Za navadne ljudi je keto super, majo dva obroka in je to to, enostavno do dovolj kalorij brez nihanja inzulina.

Problem, ki ga opažam pri sebi, je ko prideš v neke višje kalorične potrebe. Enostavno pojesti 300g masla na dan pa tudi ni tako enostavno
wink-1.gif
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.091
6.478
113
Da ne bodo samo off topici.

Ena bolj impresivnih prednosti ketonske diete: nesposobnost defektnih celic, da uporabljajo ketone za gorivo in "odmrejo". Kaj to v praksi pomeni?

http://tedxtalks.ted.com/video/Starving-cancer-Dominic-DAgosti

Ogromno se zdaj dela v tej smeri in rezultati so na vseh frontah zelo vzpodbudni in potrjujejo teorijo. Sila čudno, da je bilo potrebno 70 (?) let, ker ta teorija je znana že zelo dolgo časa.

Torej če želi kdo živeti dolgo in brez raka, kognitivnih bolezni, ipd je recept zelo enostaven: biti 99.9% na keto "dieti", občasno seveda nekaj OH, da se ohrani metabolna fleksibilnost, 2-3x na leto pa 5-7 dnevni popolni post.

Čeprav to slednje še ni čisto jasno. Namreč študija, ki je potrdila pozitivne učinke posta, je bila izvedena na "navadnih" ljudeh, ki niso bili na keto dieti in po 3 dneh so začeli opažati pozitivne stvari; kombinacija avtofagije in BHB (ketonov). Zdaj ali je razlika, če je človek že v ketonski in potrebuje samo avtofagijo, ali pa je res potreben 5 dnevni post, pa naj nekdo drug testira, pri meni trenutno ni izvedljivo
wink-1.gif
 

alpine

Fizikalc
22. feb 2012
2.563
21
38
Škofja Loka
Ketonsko dieto imajo fitneserji pred tekmovanjem, mi ne rabmo tega, če hočeš shujšat precej zmanjšaš OH ne pa črtaš, znebiš predelane hrane....
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Citat:
Uporabnik alpine pravi:
Ketonsko dieto imajo fitneserji pred tekmovanjem, mi ne rabmo tega, če hočeš shujšat precej zmanjšaš OH ne pa črtaš, znebiš predelane hrane....

Če bi bral temo, bi ugotovil, da je ketonska dieta dolgotrajna dieta. Komaj po več tednih se pozna efekt. Ad-hoc uporaba pred tekmovanji torej nima smisla...
rolleyes-1.gif
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Ni mu treba odpisovat, ker trolla, najbolje označit kot spam, kar tudi je.

Prvi mesec keto je lahko zelo negativna izkušnja, zato disclaimer gor. Je treba res dosledno upoštevat "navodila" in potrpežljivo počakat. Jaz sicer nisem imel nobenih težav razen krčev takoj zjutraj, ker toliko soli je kar težko požret oz. dojet, da je OK. Prebava pa je bila velik plus od prvega dne, tudi zadah sem stalno preverjal, pa nisem nikoli občutil negativne spremembe.