Katero strešno kritino izbrati

MaverickT

Majstr
Osebje foruma
Administrator
7. maj 2007
2.624
1
425
83
www.weekendwarrior.si
Neurje pred nekaj tedni nam je precej prizadelo streho in jo bo potrebno menjat. Pa me zanima, kaj se vam zdi najbolj primerno za streho z naklonom 22° in na nekaj koncih precej veliko dolžino od slemena do žleba - streha je pač čudne oblike, prilagam drobceno sliko, kjer se bolj ali manj vidi kako približno izgleda...
401802-streha.png
 

Priponke

  • 401802-streha.png
    401802-streha.png
    10,9 KB · Ogledi: 719

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.210
1.828
113
po tej slikici se žal nič ne vidi.

kaj ste imeli pa do sedaj gor?
 

MaverickT

Majstr
Osebje foruma
Administrator
7. maj 2007
2.624
1
425
83
www.weekendwarrior.si
Bom poslikal jutri ko pridem domov
smile-1.gif


Trenutno je na njej Eternit (rjave plošče 40x40), ki je vreden pol kozarca mrzle vode, ker veselo poka zaradi temperaturnih sprememb.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.432
5.922
113
pri taščici
Imaš spodaj sekundarno kritino?
Mislim da gre tudi na 22st. večina opečne kritine.
Seveda ne tiste ki je brez "zobu" spodaj. To se pravi razni vlečeni zarezniki odpadejo.
Jaz sem še vedno pristaš opečne kritine oziroma betonske v normlnem formatu. Tiste velike plahte ala Salonit-ke, gerard, trimo mi nekako ne potegne.
Če bi na Gozdu imeli objekte krite s trimo pločevino, bi jo najbrž pobiral kje v savinjski ali pa v avstriji. (s tem da bi še marsikatera streha kateri sicer manjka samo kritina, manjkalo še ostrešje.
Pri plahti je dovolj da ti odkrije samo en del, adijo cela streha, Pri opečni se to ne zgodi. Glavni vpliv ima nekoliko večja teža. Tvoj eternit je pa samo malo težji kot pleh in ko ga je odprlo ga je veselo odpiralo....

Glede na načinn pribijanja razne pločevinaste kritine ni dvakrat za rečt da bo tudi tista "pokala". Ker jeklo nima majhnega raztezka pri temperaturni razliki 50st.C
Seveda moje zgornje navijanje za opečnpo kritino odpade če imaš švoh grušt((v kar pa dvomim). Pri moji 1/2 so špirovci dolgi 10m pa so normalno kriti z opeko in nimajo težav. Naklon cca 25-30.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.432
5.922
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik shift pravi:
gerrard ali isola
confused-1.gif

Ne vem ali sprašuješ kaj je to eternit, ali mu svetuješ kritino. Eternit plošče
Eternit je ravna plošča dimezij cca 40/40, debeline cca 3mm in pribita v letve. Upam da pravo mislim. Nekoč sem se jebal na neki strmi strehi s pribijanjem te kritine
bonk.gif
 
Nazadnje urejeno:

MaverickT

Majstr
Osebje foruma
Administrator
7. maj 2007
2.624
1
425
83
www.weekendwarrior.si
Hanzi, hvala za tale odgovor - glas gradbenika pri meni veliko velja
smile-1.gif
.

Sekundarne kritine trenutno ni. Jo bom pa tokrat definitivno dal...

Jaz sem pač lamer s področja streh, tako da sem bil prepričan da bomo na streho dali "pleh" tipa Gerard ali Trimo. Tip ki je delal ponudbo je trdil, da se to ni v redu zaradi vetra. In zgleda je res tako - vsaj glede na OŠ Marije Vere itn... Sem pa tukaj zato raje vprašal za mnenje, ker v današnjem svetu človek ne ve komu lahko zaupa
smile-1.gif
.

Eternita mi na srečo ni odkrilo kaj dosti. Se je pa odtrgala plošča z dimnika, ki je veselo zdrobila tri slemenjake ter počila nekaj plošč. Na srečo imamo v delavnici še rezervne, da sem zadevo lahko saniral še isti dan, slemenjake pa začasno nadomestil z drugim materjalom.

Špirovci so dolgi tudi tam nekje 10m maksimalno in nekje 15x15 (če me občutek ne vara) tako da to najbrž ne bi bil problem. Včasih so bile na njih salonitke, po gradnji prizidka pa smo potem šli na eternit - zakaj me ne sprašujte, ker se vsi tepemo po glavi.
smile-1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.432
5.922
113
pri taščici
Saj če ne misliš izolirat . delat stanovnja zgoraj potem mogoče lahko pozabiš sekundarno kritino.
Če ti cegu spusti,ti tam priteče, zamenjaš in adijo. Če pa imaš sekundarno kritino slabo položeno, ti cegu spusti v slemenu, not teče pa v kapu.
Potem pa najdi kje in zakaj ti not teče

pleh je fajn dokler so stiki "vetrotesni" in obrobe narejene tako kot je treba.
Ker so tukaj hitro površnosti , ti odkrije celo streho- pa čeprav dejansko samo zaradi tega ker je odprlo kak meter obrobe na koncu ali slemenjaka
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.432
5.922
113
pri taščici
Evo v tvoji neposredni bližini je spet šola krita s pločevinasto streho brez kritine in kar je še hujše, brez grušta.
Sem ti še en razlog za običajno kritino napisal v čveku-neurja
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.157
55
48
Osrednja Slovenija
Glede naklona - za 22°z lahkoto daš glino, npr nekaj takega kot imam sam - Creaton kerra phane. Pa še kakšen "cegu" se da dobit za take naklone.
 

Mathew

Pripravnik
6. sep 2007
401
0
16
MS
Jaz bom tudi prekrival hišo in gospodarsko poslopje, zdaj so gor salonitke, ki pa niso preživele zadnje toče. Na gospodarsko poslopje bom dal valovitke, ker je pač manj zajebancij pa še 350m^2 imam poleg tega pa 10° naklona, na hišo pa verjetno betonski ali opečni strešnik. Pleha ne maram, pa tudi pretirano rad kondenzira, pa po toči nastanejo mikro razpoke in začne čez čas odstopati barva in rjaveti. Poleg tega zgleda pleh po toči zelo bogo.
Kolikor sem gledal so te nove valovitke kar konkretno boljše kot stare salonitke, so tudi težje in skoz pobarvane. 5 valne imajo tudi plehnato ojačitev v jedru. Garancija je 10 let a le če uporabiš njihove vijake.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.432
5.922
113
pri taščici
tnx
Citat:
Uporabnik Benady pravi:
valovitka 5 , kako se to kaj obnese proti toči?


--------------------------------------------------------------------------------



Razpade na koščke, lani montirane je scefedralo.

Pa tista ojačitev je namenjena samo preprečevanju padca krovca v globino in ne toči.! JAz sem si ob tvoji prvi objavi predstavljal da ima po celi površini plošče plehnato "jedro". No kakor kol hvala z alink sedaj mi je precej več jasno.
 

miha72

Pripravnik
29. jul 2008
848
1
18
Dva plastična traka sta notri širine okoli 1 cm se mi zdi, podobno kot za vezanje palet.. Zgolj za povečanje varnosti med delom, proti toči to ne pomeni nič.
 

pepy

Pripravnik
3. jan 2008
91
0
6
plehnata streha je po mojem še zmeraj najboljša.sam morabiti ostrešje primerno pritrjeno na hišo(se z burjo precej poznava).ko sem sam pokrival hišo še ni bilo toliko plehnatih streh in sem dal bramac(vsak drugi je pritrjen z vijakom)pa mi vseeno izcuka vsake tolikokakega ven.po mojem mnenju če zdrži vodo po neurju, je pleh še najboljši.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.432
5.922
113
pri taščici
Mathew je pisal o plehnati ojačitvi v jedru, kar sem jaz razumel kot pločevina okrog pa "cemnetna vlakna".
Potem pa sem šel iskat pdf in je približno tako razloženo in narisano kot je miha72 napisal.
pepy: to o pritrditvi ostrešja na stavbo ti razloži tesarjem ki deljao strehe na OŠ ozioroma proizvajlcem kritin da bodo zahtevali primerno sidranje ostrešja v primerne AB vence.

Še vedno raje vidim da mi opečnega-betonskega dol zmeče in ga dam drug dan nazaj gor, kot pa da mi ostrešje odnese na sosedovo, potem pa v fabrki čakam xy dni da mi naredijo kritino po meri. (dolžina od slemena do kapu)
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Sam sem tudi premišljeval o plehu pa sem si po teh neurjih premislil ko sem videl pleh s špirami vred ležat 150 metrov proč.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.432
5.922
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik pepy pravi:
plehnata streha je po mojem še zmeraj najboljša.sam morabiti ostrešje primerno pritrjeno na hišo(se z burjo precej poznava).ko sem sam pokrival hišo še ni bilo toliko plehnatih streh in sem dal bramac(vsak drugi je pritrjen z vijakom)pa mi vseeno izcuka vsake tolikokakega ven.po mojem mnenju če zdrži vodo po neurju, je pleh še najboljši.

matey piše v zavarovalništvu da je to soboto v Tunjicah največ škode naredili ravno na šoli s plehnato streho(ki jo je z ostrešjem odpihnilu). Ostale strehe so bolj ali manj ostale cele.

Citat:
razen če bi se šel zgovarjat na slabo izdelavo strehe (kot je bilo res v primeru tiste šole v tunjicah, živim relativno blizu tko da sm dobil tudi nekaj info iz "prve" roke) in bi spet ciljal na odgovornost, ker so ostale strehe v bljižini bile komaj kaj poškodovane ali pa sploh nič, se pravi da je bilo res nekaj narobe s streho....
 

Mathew

Pripravnik
6. sep 2007
401
0
16
MS
Ja ta ojačitev je samo da nebi padel skozi, itak pa se po valovitkah ne hodi po sredini, ampak po vijakih. Valovitke so trenutno edina poceni alternativa sedanjim salonitkam. Zmontirana salonitka je od 18~20€ pleh pa tam nekje 24€. Pa računati je potrebno, da v večini primerov ni potrebno spodaj nič spreminjati. Kolega je krovec pa mi je odsvetoval pleh, tudi za garažo. Če bo salonitke razgnalo jih bom pač menjal itak imam zavarovano, na hišo pa obvezno opeko-beton iz razlogov kot je hanzi napisal.