Katero polnozrnato moko za peko krua v aparatu?

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Hej vsem...

Upam, da podobne teme še ni in da se nebo kdo smejal mojemu vprašanju... ;)

Vglavnem, pred leti smo pri prijatlu jedli zelo dober polnozrnat kruh in je rekel, da je preprosto iz moke (mislim da kupljene v Hoferju) in pečen v aparatu za peko kruha...

No, pri mojih starših doma mi že več let pravijo, da bodo ta aparat vrgli vstran insem si ga prinesel domov...

No, in sedaj bi si spekli kaki polnozrnat kruh in me zanima, katero polnozrnato moko uporabljate? Radi pa imamo "bogat" kruh z dosti semen... ;)
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Včasih ko nas je še držala peka in prehranjevanje s kruhom, sem večkrat kupil pripravljen miks za mašino v Lidlu ali Hoferju, dodatno sem dodal še nekaj semen po izbiri in večkrat še malo kvasa. To je vsa umetnost. Aja malo manj vode sem dodajal kot je v receptu na vrečki.
Je pa res, da če sem zvečer nastavil vse v mašino, da bi zjutraj jedel svež kruh, je bil po navadi bolj zbit, če sem ga zamesil prej in potem pustil v mašini in nastavil samo peko zjutraj je bil boljši.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.499
8.863
113
Za peko kruha rabiš eno skledo, pečico, pa prav pride košarica za vshajanje. Moka, voda, sol, kvas in gas. Ni nobena umetnost, če v enačbo dodaš še hladilnik je še lažje.
 

javr

Guru
6. dec 2011
1.606
1.065
113
katerakoli z glutenom + semena dodaš posebej, se kupijo v za to pripravljenih vrečkah kjerkoli. Priporočam rženo moko. Z ajdovo ne gre ker nima glutena, zato testo ne vzhaja in iz pekača dobiš "cigel". Lahko pa jo dodaš kot "začimbo", recimo max. 20% .

Če ne boš kupoval že pripravljenih mešanic, uporabljaj elektronsko tehtnico, tudi za vodo. Ker pekač pač dela s tistim kar si mu dal, kasneje ne moreš popravljati, tako kot pri ročnem gnetenju.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.499
8.863
113
Tehtnica pa itak. Na kilo moke 650g vode in 30g soli. To je vsa moka, ki jo dodaš.
 

javr

Guru
6. dec 2011
1.606
1.065
113
ne vem koliko ga ima, a vzhajanje z rženo moko nikoli ni problem.
 

sousis

Guru
16. nov 2019
1.497
991
113
raners , če si čisti začetnik v tem, ne poslušaj nasvetov o mokah, receptih, peki v pečici itd... Ampak kupi par že pripravljenih mešanic za peko kruha v pekaču (npr. Hofer ali Lidl ima miks za polnozrnati s semeni) in potem malo sprobaj. Pri teh samo streseš moko (ki že vsebuje npr. sol, kvas, semena itd) v pekač in dodaš vodo in/ali mleko.
 
Nazadnje urejeno:

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.499
8.863
113
Ne ga srat no. Še dveletni otrok zna natehtat 65% vode in 30g soli na kilo. Suh kvas je pa v vrečkah. Ti bi pa mešance svetoval. Kruh pa res ni znanstvena fantastika.
 
  • Všeč mi je
Reactions: R0KY

javr

Guru
6. dec 2011
1.606
1.065
113
za začetnika peke kruha s kruhomatom je (Hoferjeva) pripravljena mešanica res najboljša izbira; vodo pa dodajati s pomočjo elektronske tehtnice.
Ne izbrati mešanice za koruzni kruh; ostale niso kritične.
"Nadaljevalni tečaj" je: voda, sladkor, sol, bela moka, kvas. Enostavneje ne gre.
Ko bo tudi to uspelo, pa se začnejo razni eksperimenti.
Vsaj od začetka zapisati vsak recept - koliko česa je bilo dano v kruhomat do grama natančno; kateri program je bil izbran za peko; kakšen je bil rezultat. Ker če z istim receptom dobiš vsakokrat drugačen rezultat, je kruhomat za v smeti.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.499
8.863
113
za začetnika peke kruha s kruhomatom je (Hoferjeva) pripravljena mešanica res najboljša izbira; vodo pa dodajati s pomočjo elektronske tehtnice.
Ne izbrati mešanice za koruzni kruh; ostale niso kritične.
"Nadaljevalni tečaj" je: voda, sladkor, sol, bela moka, kvas. Enostavneje ne gre.
Ko bo tudi to uspelo, pa se začnejo razni eksperimenti.
Vsaj od začetka zapisati vsak recept - koliko česa je bilo dano v kruhomat do grama natančno; kateri program je bil izbran za peko; kakšen je bil rezultat. Ker če z istim receptom dobiš vsakokrat drugačen rezultat, je kruhomat za v smeti.
Al pa če vržeš kruhomat v smeti in uporabiš pečico.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.203
4.674
113
Najprej je treba preveriti začetne predpostavke oziroma iluzije. Iz prave polnozrnate moke niti pod razno ne boš spekel kruha kot si ga vajen. Pravo polnozrnato moko najbolj zanesljivo dobiš, če imaš mlinček in zrnje zmelješ sam. V trgovinah se pod polnozrnato moko prodaja nekaj, za kar jaz sumim, da se v proizvodnji dobi tako, da se mešanici mok tipa 400, 500 in 800 doda še malo otrobov in včasih tudi kako barvilo. Res pa je, da se iz take moke da speči kruh. Za povsem polnozrnat kruh sicer res obstajajo recepti. Kruh pa vseeno težko, da ni zelo zbit, kljub fintam z radensko.
Sicer pa se strinjam s kalbotom. Multipraktik zamesi, pečica pa speče. Če zna dodajati paro, potem ima gotovo še program za vzhajanje testa.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
Moje izkušnje:
- navajen sem štruc, hlebcev - predvsem pa kruha, ki ima skorjo. Kruh iz kruhomata ima eno čudno obliko, skorje skoraj ni - v bistvu je bolj podoben toastu kot nekemu "kruhu"
- mešanice sem uporabljal glih ene 3x
- prednost kruhomata je, da zvecer nastimas, nastavis timer - in je kruh zjutraj ob uri pečen.. pa celo stanovanje lepo diši

Potem sem naredil korak naprej:
- s kruhomatom samo naredim testo.. če se mudi uporabim "pizza program", pa je testo narjeno v 40 min
- ki ga spečem na kamnu v navadni pečici.. dobim obliko, ki sem jo navajen + skorjo
- za skorjo dodam malo vlage v pečico
- prednost kruhomata za delat testo je v tem, da sam greje, ko je treba vzhajat in zavzame mal prostora.. za pomit je ena posoda... sestavine zmeces notr, 2 gumba - in to je to..
- mamo en star Kitchen aid - pa mi na misel ne pride,, da bi v tistem testo delal.. čist preveč dela in pospravljanja :p
- kruh delamo sami že ene 3+ leta

Prednosti ostale:
- delam iz osnov - moka, sol, suh kvas, voda.. izognem se trgovinskim dodatkom
- opažam, da je tak domač kruh dober še 4-5 dan.. ponavadi ga prej zmanjka.. kupljen se drobi in izsusi po ene 2-3 dneh
- iz prej striktno "bel/polbel kruh" iz trgovine smo prešli na polbel/črn/polnozrnat/pirin
- delal sem tudi ajdovega (ne spomnim se razmerja z navadno moko), vem, da je treba ajdo prej poparit.. je bil dober - ampak ne bi ga jedel vsak dan
- če mam "višek" alpa glih frišn pečenega se ga noben od obiskov ne brani - ponavad vzamejo še za s sabo ;)
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.499
8.863
113
Ne rabiš toplote za vshajanje. Testo zamesiš v eni posodi, jo počiš v hladilnik in nasledni dan oblikuješ.
Najprej je treba preveriti začetne predpostavke oziroma iluzije. Iz prave polnozrnate moke niti pod razno ne boš spekel kruha kot si ga vajen. Pravo polnozrnato moko najbolj zanesljivo dobiš, če imaš mlinček in zrnje zmelješ sam. V trgovinah se pod polnozrnato moko prodaja nekaj, za kar jaz sumim, da se v proizvodnji dobi tako, da se mešanici mok tipa 400, 500 in 800 doda še malo otrobov in včasih tudi kako barvilo. Res pa je, da se iz take moke da speči kruh. Za povsem polnozrnat kruh sicer res obstajajo recepti. Kruh pa vseeno težko, da ni zelo zbit, kljub fintam z radensko.
Sicer pa se strinjam s kalbotom. Multipraktik zamesi, pečica pa speče. Če zna dodajati paro, potem ima gotovo še program za vzhajanje testa.
No no, za 20 centov v Lidlu verjetno res ne. Od Mlin Katič je vrhunska polnozrnata moka tako pira, kot pšenica. Kruh pol polnozrnate pire in pol ržene ti lahko slikam, pride lepo vshajan, nikakor zbit in s skorjo brez radenske, celo brez industrijskega kvasa, tko da to niso iluzije, sam mal je treba iz starih okvirov v še mal starejše.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.499
8.863
113
Evo, še slikca. Tale ima pol polnozrnate pire, pol ržene, oboje Katič. Bele je sam za vzorec, ker so droži v beli najlepš spravljene.
Dela je vse skup 15 minut.
 

Priponke

  • IMG_20191117_130908.jpg
    IMG_20191117_130908.jpg
    1,5 MB · Ogledi: 269

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.203
4.674
113
No no, za 20 centov v Lidlu verjetno res ne. Od Mlin Katič je vrhunska polnozrnata moka tako pira, kot pšenica. Kruh pol polnozrnate pire in pol ržene ti lahko slikam, pride lepo vshajan, nikakor zbit in s skorjo brez radenske, celo brez industrijskega kvasa, tko da to niso iluzije, sam mal je treba iz starih okvirov v še mal starejše.
V to zgodbo (o povsem polnozrnati moki) bom verjel, ko mi ta mlin da njihovo žito in ga jaz zmeljem in spečem kruh. A si bil zraven, ko so mleli in pakirali?