Kateri bojler?

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.157
2.256
113
No, poslovil se je 80L bojler in ker nimam pojma o bojlerih bi bilo hvaležen če bi kdo kaj napisal. Torej verjetno je smiselno da se kupi nek bolj varčen bojler? Koliko gledam so aktualni razredi B C D. Nimam pojma sicer kaj to pomeni pri matematiki ampak verjetno je neka razlika. Kaj pa neki termo bojlerji? Znamka bojlerja? Pri nas se kar dost tržijo Gorenje bojlerji ter Ariston? Kaj se naj vzame? Kako je z vodnim kamnom, so pri teh novejših bojlerjih kakšne "tehnologije" ki preprečujejo nalaganje tega kamna? TnX
 

retro

Fizikalc
18. dec 2011
6.282
23
38
Murska republika
imel sem Gorenjeve ki so sicer držali tko dolgo dokler niso prerjaveli eden pri grelcu drug plastificiran v varu in vsa sreča da ga ni razneslo ker je odpovedal varnostni ventil česar pa nisem opazil, sedaj imam že nekaj let takega iz linka in za ta denar drži kako dolgo pa bo , vprašanje.Dosti je odvisno od vode in nastavitve temperature ki naj ne bi presegala 65 stopinj saj višje temperature od te pripomorejo k ustvarjanju vodnega kamna.Ko bo ta odšel v tri krasne pa bom kupil pretočnega in to takega ki ima priklop na tri faze katero tudi imamo v hiši.Zdi se mi bolj racionalen .
http://www.merkur.si/kopalnica...aktik-emajliran
 
Citat:
Uporabnik AvtoFun pravi:
No, poslovil se je 80L bojler in ker nimam pojma o bojlerih bi bilo hvaležen če bi kdo kaj napisal. Torej verjetno je smiselno da se kupi nek bolj varčen bojler? Koliko gledam so aktualni razredi B C D. Nimam pojma sicer kaj to pomeni pri matematiki ampak verjetno je neka razlika. Kaj pa neki termo bojlerji? Znamka bojlerja? Pri nas se kar dost tržijo Gorenje bojlerji ter Ariston? Kaj se naj vzame? Kako je z vodnim kamnom, so pri teh novejših bojlerjih kakšne "tehnologije" ki preprečujejo nalaganje tega kamna? TnX

jaz pa kolega sva nabavla gorenjevega. KOlega ma tsitega z touch displejem, kar je fajn ker ga lahk prepričaš da dela smao na poceni tok, jaz mam tistega z displejem in 3 knofi. takrat ariston še ni mel neke hude konkurence, vsaj ne pri nas. jaz sem z mojim zadovoljen, kolega tudi. Sem pa tle gor zasledil da je en alteraš mel težave z diplejem, ker da je piskal, pa so mu ga zamenjali. Ta dva modela , pa še mogoče kak drugi, so fajn ker maj oindirektne zračne grelce. Grelec je nameščen v prirobnico in ni v stiku z vodo, pa šemagnezijevo anodo maš zoper vodni kamen

kaj nudi ariston pa žal ne vem, ker je pri nas nekoliko na stranskem tiru, ni pa slaba firma. malo poglej, primerjaj podatke (garancija, poraba el energije na letni ravni ,izgube, dogrevanja (segrevanja vode iz temp 1 n atemp 2 kolk traja itd))

predvsem preveri kako je s servisom aristona v tvojem koncu
 

Narodnjak

Majstr
20. jul 2007
10.253
269
83
38
Ljubljana
5let mamo Lentherma (ta ki je v stečaju), vsake pol leta se zabije zaradi vodnega kamna, čeprov je pred njim mehčalec

prej je bil 20let star bojler pa se ni nikol zabil zarad vodnega kamna
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.157
2.256
113
Hvala vsem za koristne informacije! Me pa zanima kako to misliš, da bojler prepriča da uporablja poceni elektriko? Ko pade temperatura pač dogreje, saj ne more gret tarkat ko je nižja tarifa če prej rabiš vročo vodo?
smile-1.gif
To mi prosim pojasni!
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.157
2.256
113
Citat:
Uporabnik Narodnjak pravi:
5let mamo Lentherma (ta ki je v stečaju), vsake pol leta se zabije zaradi vodnega kamna, čeprov je pred njim mehčalec

prej je bil 20let star bojler pa se ni nikol zabil zarad vodnega kamna

No takega jaz nebi kupil zato raje vprašam
smile-1.gif
 
Citat:
Uporabnik AvtoFun pravi:
Hvala vsem za koristne informacije! Me pa zanima kako to misliš, da bojler prepriča da uporablja poceni elektriko? Ko pade temperatura pač dogreje, saj ne more gret tarkat ko je nižja tarifa če prej rabiš vročo vodo?
smile-1.gif
To mi prosim pojasni!

http://www.gorenje.si/izdelki/ogrevanje-hlajenje/grelniki-vode/modeli/srednjelitrazni/ogb80sm/342194

GOVORIVA O TEJ SERIJi, oz teh bojlerjih, ki imajo tak dispelj. Te serije ti omogočajo da ročno vneseš časovne intervale ko bojler dela in ko bojler ne dela (pod dela mislim na gretje. Ti ga lahk izprazniš in se ne bo vklopil, v kolikor jimaš vključeno to funkcijo, oz se bo vklopil ko bo čas za to. Tu dogrevanj vode ni.). Mislim da imaš ene 3 variante že prednastavljene, potem pa izbereš zase najbolj primerno. Mislim da je ena varianat ko vnašaš za vsak dan vtednu ločeno, ena varianta je od pon do petka ločeno + vikend ločeno, treja se pa ne spomnim. POleg tega ima vsak dan mislim da 3 intervale, ki jih moraš vnesti, izpolniti. jaz sm kar na Gorenje vprašal kako "bojler" prepričat da dela samo v času poceni elektrike, tako da bolj natančna navodila imam doma (če ga boš nabavi lin če boš rabil to, mi piši)
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.157
2.256
113
Hvala, je visoka verjetnost da bom vzel kar ta bojler ja... je pa malo butasto sploh če bojlerja nimaš v enaki etaži kot živiš da vnaprej nastaviš kdaj ti naj greje in kdaj ne. In kaj če porabiš podnevi vso vodo? Moraš it dol do bojlerja ter manualno vklopit gretje?
smile-1.gif
Bolj logičen bi bil program kjer se vklopi avtomatično gretje ko pade vroča voda pod toliko in toliko.... pač moje mišljenje...
 
Citat:
Uporabnik AvtoFun pravi:
Hvala, je visoka verjetnost da bom vzel kar ta bojler ja... je pa malo butasto sploh če bojlerja nimaš v enaki etaži kot živiš da vnaprej nastaviš kdaj ti naj greje in kdaj ne. In kaj če porabiš podnevi vso vodo? Moraš it dol do bojlerja ter manualno vklopit gretje?
smile-1.gif
Bolj logičen bi bil program kjer se vklopi avtomatično gretje ko pade vroča voda pod toliko in toliko.... pač moje mišljenje...

Ja maš tud druge variante. ta je pač timerska. In tu nižje kot 7 C (zaščita pred zmrzaljo) negre. Komot pa prideš na 7 C. Imaš tudi SMART opcijo, kjer en teden bojler snema tvoje navade (porabo vode, kdaj , koliko itd se je porabi) in količino tople vode (tudi dogrevanja) temu prilagodi. Malo mirkej zimski, poletni režim : 1.) zaradi vode v sistemu (pozimi bolj hladna, poleti bolj topla). 2.)ter tudi zaradi porabe vode, ter posledično temp vode v bojlerju. Ko vidiš da režim ne deluje več, da je premalo (tudi preveč - če pač nočeš vzdrževat elektra), enostavnp začneš novo snemanje in bojler se bo po teh novih "podatkih" tudi ravnal.

aja še to. Če boš laufal ta SMART program, pazi, če preideš iz njega na drugo funkcijo se vrednosti izgubijo in moraš ponovno 1 teden smenat, da bojler pridobi podatke kako se porablja voda.

Potem imaš še eco funkcijo,k jer je voda segreta na 55 C. Vklaplja pa se po potrebi
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.930
8.972
113
EU
KSZ. A ni bolj enostavno kupiti navadni bojler in programsko uro posebej.
Programiranje je enostavno in če crkne ura vklopiš boiler direktno v dozo.
grims-1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.305
5.832
113
pri taščici
To najbrž omogočajo vsi bojlerji. Tako tile fensy smensy, kot tisti analogni stari pol stoletja.
Ti fensy samo omogočajo da ogrevas vodo samo v času nizke tarife.
Kot je nekdo napisal. Stikalno uro ti prodajo za mastno ceno. Stikalna ura stane namreč dobrih pet evrov (tedenska, digitalna)
 
Citat:
Uporabnik Gonzo pravi:
KSZ. A ni bolj enostavno kupiti navadni bojler in programsko uro posebej.
Programiranje je enostavno in če crkne ura vklopiš boiler direktno v dozo.
grims-1.gif

prvič bojlerji načeloma nimajo šuko vtičnic ampak direktni priklop. kako boš na direktni priklop vezal uro je pa zadeva za preštudirat
drugič, bojlerji z elektronskim upravljanjem - je vprašanje če bi se vklopili (nekatere moraš vključiti s pritiskom na gumb, če recimo zmanjak štroma itd). V tem primeru ti ura nič ne pomaga.

če lahk uro vežeš na direkten priklop ali če dobiš kak drug časovnik in če kupiš bojler ki ima vrtljiv gumb za regulacijo temp in ne elektronike, potem ta tvoja teza drži
 
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
To najbrž omogočajo vsi bojlerji. Tako tile fensy smensy, kot tisti analogni stari pol stoletja.
Ti fensy samo omogočajo da ogrevas vodo samo v času nizke tarife.
Kot je nekdo napisal. Stikalno uro ti prodajo za mastno ceno. Stikalna ura stane namreč dobrih pet evrov (tedenska, digitalna)

pri bojlerjih se gledajo tudi izgube in z nakupom šmensi bojlerja ne dobiš sam predrage ure, ampak tudi malo boljšo izolacijo, grelce ki niso v neposrednem stiku z vodo itd. To pa lahko pomeni kar soliden prihranek na mesečni ravni, na letni pa sploh.Ura je tu samo ena izmed for, opcij za nižji strošek
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.930
8.972
113
EU
Citat:
Uporabnik retro pravi:
grelce ki niso v neposrednem stiku z vodo--kje si pa to našel?? jaz takih še nisem videl.
Je, že lep čas ima Gorenje grelce boilerja v cevki, ki se nahaja v vodi.
Grelec je tisoč vatni in sta dva. Ko eden crkne, boiler še vedno dela napol.
Pri menjavi ni treba vode izpuščati iz boilerja, samo iz cevke potegneš grelec in vstaviš novega.