Kanada, vtisi

MaverickT

Majstr
Osebje foruma
Administrator
7. maj 2007
2.624
1
425
83
www.weekendwarrior.si
Pa je prisel cas za slovo od prelepe Kanade. Zadnje case ni bilo casa da bi karkoli napisal tukaj, ker sem bil ogromno na poti in vec 100 kilometrov oddaljen od mojega ropotalnika. Mislil sem, da prezivim nadpovprecno casa v svojem jeklenem konjicku – ja, mogoce za slovenske razmere. Kanadske so pa povsem drugacne. Razdalje se ne merijo v kilometrih, temveč v bolj kot ne 100-kilometrih. Od mesta kjer sem bil, do prvega vecjega mesta je bilo 240km. To razdaljo moj stric prepotuje tudi veckrat na teden. Dobro, on je ekstrem, ki letno naredi nekje 80.000-100.000 km. Drugace pa tukajsni avtomobili naredijo tam v povprečju 30.000km na leto – pri nas pa nekje 15.000. Pa da hitro popravim zmotno mislenje da je bencin pol cenejsi kot pri nas – cena se je v zadnjem casu precej popravila in je zelo podobna nasi. Ceste pa so huh, kako bi rekel, sirooooke, sicer pa ni cudno ce je vsak tretji avto pickup varjanta. Ko sem se pogovarjal z ljudmi zakaj jih je toliko – ker se pocutijo bolj varni z njimi na highwayih, lahko zadej hitro vrzejo kaksno kolo, smuci ali pa prepeljejo kaksno zemljo za na vrt. Uporabna rec kako pa.

Ko smo ravno pri sportu – tukajsnji ljudje so pravi sportni fanatiki – tako pac je, tudi jaz sem dozivel, najprej smucanje na ledeniku, nekaj uric kasneje pa prijeten kolesarski izlet na jezero kjer se je bilo potrebno še okopat. Sicer jaz se nisem ravno kopal – ampak bi bilo čisto izvedljivo. Ljudje si vzamejo vikende tako kot je treba – 2 dni ko se totalno odklopijo od sluzbe, priklopijo pa prikolico na svojega pickupa pa gredo v kaksen kamp in zivijo z naravo, kolesarjenjem, hikeing-om, kanujingom. Edini sport za katerega mi je zal da ga nisem izkusil je hokej na ledu. To bom moral letos pozimi v sloveniji najti kakšen rekretivni hokejski team, ker me vsebolj mami…

Drugace pa drzi, Canada, land of opportunities. V Panorama ski resort mi ponujajo sluzbo v IT-ju in mislim, da imam zdaj vsaj dober motiv, da cimprej koncam faks in popokam kufre za kaksno leto ali sest v kanado. Nekako se mi je prikupila. Sicer pa bomo videli kako se bodo stvari odvijale v Sloveniji, nic se ni 100%, samo resno razmisljam o tej moznosti.

V planu je bil skoraj tedenski roadtrip po kanadi – takole je ta rec. Stric, katerega avto bi naj imeli (neka GMC zverina z 620konji), je moral nadzirat svojo reprezentanco na drugem koncu, tako da smo ostali brez tistega avta in enega vzdrzljivega voznika. Tako smo tetki zaplenili njenega Subarujcka (stirikolesni pogon, kakopak) pa sli malo na krajsi roadtrip za dva dni. Vecino casa sem prezivel v British Columbiji, zato smo se odlocili za roadtrip v Alberto, narodni park Jasper. Definitivno nora zadeva. Ledeniske reke, jezera, visoke gore… Pa zanimivost, ki je zal nisem uspel poslikat – prehitro vozim, saj vem – tabla na kateri pise da 220km ni bencinske črpalke. Dokaj neprikladno če ti zmanjka bencina. Drugače pa je Jaspersuper kul rec, zelo turisticno naravnan. Imajo gondolo s katero se peljes na eno zelo hudo razgledno tocko. Ampak zal sem imel smolo in sem naletel ravno na cas, ko v Montani (malo juzneje, na severu ZDA) divjajo gozdni pozari in je ozracje bojda zaradi tega tako zamegljeno. Pri nas bi rekel, da je to zaradi sopare, vendar v Kanadi tega skorajda ne poznajo. Imeli smo po 39 stopinj, pa se mi ni zdelo tako vroce kot je pri nas ko je 32. Bolj suh zrak naredi svoje. Se ena zanimivost iz Jasperja – to je edino mesto v severni ameriki, kjer so zaprli McDonalds zaradi pomanjkanja prometa. To kaze kako osvesceni so te Kanadcani. Sicer pa se najde tudi »few bad apples«, ki so precej prekomerno oblozeni z mascobo. Vendaro to je povsod tako.

Aja pa fantje ziher vas zanima kaksne so kej Kanadcanke… Heh, za moj okus so fajne. Sicer jih nisem kaj dosti slikal, ker me moja predraga sestricna nikoli ni povabila na kaksen zur – ampak ne zato ker me ne bi marala, ampak ker je enostavno malo prevelika zapeckarica. Tako da kaj dosti mladih sploh nisem spoznal, vendar ce sodim po sestricninem fantu so super mladina. Dobro, tisto kolo na drevesu katerega sem poslal prejsnjic pa je dokaz, da se znajo tudi zabavat.

Potem je pa tukaj se Calgary – olimpijsko mesto. Nic kaj dosti ne vem povedat o njem. Bom nekam nalozil fotke, te so se najbolj zgovorne.

Takole, pa je tale "hitri vtis" zakljucen. Let od Calgaryja skozi Montreal in Zurich proti Jozetu Plecniku pa tudi. Dobrodosla domaca gruda. Ce koga kaj zanima pa naj napise, bomo ze odgovorili
smile-1.gif
 

alter

Pripravnik
23. jul 2007
64
0
6
Slovenci smo zelo ponosni na našo lepo deželo, ampak ko vidiš Jasper, se pa postaviš na realna tla.
Punce so pa fajn ja, zelo zgovorne, kot američanke, precej mahnjene na evropejce.
cool-1.gif

Če si bil v Calgaryju si si verjetno ogledal tud heritage park.

Jasper je pa po moje zlo zanimiv pozim. Motorne sani, klobase na auspuh pa gaaaaaas.......med medvede
shocked-1.gif