Kakšne so kaj razmere v bivši Yugoslaviji

malcomX

Plastic
21. jul 2007
20.111
2
36
39
Z nekega planeta
www.mojabivsa.com
Citat:
Uporabnik ggg pravi:
kdo je napredoval mx v sloveniji? 90% prebivalcev je nazadovalo oz. bo v kratkem casu

Banalno vzamima enega Janeza Novaka iz centra Maribora.

Leto 89;
- špecerija se kupuje 1x mesečno v avstriji; grac, lipnica v debeli berti; večina je ceneje, izbira je 5x večja, produkti ki pri nas
niso na voljo jih tam lahko zbiraš v 5ih okusih.
- pri nas je dobavljivo samo zlatorog in union pivo, "zgoraj" je dobijo lokalna piva v piksnah za ceno našega v steklenici
- izdelki so neprimerno kvalitetnejši, kot sem že rekel izbire je 5x več, cene so bolj dostopne
- 4 članska familija je doma v dvosobnem stanovanju in ima vikendico kje ob robu mesta
- pred hišo ponosno stoji nemški avto opel kadet
- dopust se gre poleti za 10-12 dni na morje v Umag v kemp prikolico

Leto 99;
- v avstriji se kupujejo samo še televizorji in ostala high-end roba, za vse ostalo je tukaj interšpar, big bang, turbošuh in
še 20 drugih, sanjski televizor je tukaj pri nas popolnoma lahko dosegljiv, dajo ti ga na tudi na 36 obrokov
- pri nas naraste izbira produktov tako zelo, da nevemo kaj več kupit, danes v trgovini iščem jogurt pa nevem kaj kupit,
ker ko se končno odločim za okus, se morem še za stopnjo maščobe, firmo, velikost in še kaj.
- kvaliteta večine izdelkov je na normalni ravni, res je milka iz avstrije še vedno boljša, a če veš kje jo v slo kupovat,
te take zadeve niti ne motijo (muler)
- 4 članska familija je doma v povprečno veliki hiši, vsi člani imajo svojo sobo, 2 kopalnici in garažo; vikendica je večja
in bolj "bogata"
- v garaži stoji reno laguna, pred garažo sinova fiesta in zraven skuter od hčerke
- na dopust se gre vsaj 2x; ali za prvi maj za par dni, obvezno na morje za 14 dni; đerbe, tunizije, egipti so danes napol zastonj,
pozimi pa seveda vsaj za 5 dni smučat spet kam k avstrjičkom; ker smo slovenci predragi

Moji starci pravijo da danes živijo dosti lažje kot pred 25imi leti, čeprav so pa skrbi večje.
 

nekdo

Pripravnik
22. jan 2008
949
2
16
Citat:
Uporabnik msenjur pravi:
Slovenija ne bo nikoli ujela Nemčije. Si predstavljaš, da bi bili tako močni kot Nemčija? jest si ne.

Ne gre, da bi bili toliko močni.
Bi bilo pa fajn, da zmanjšamo razliko med slovensko in avstrijsko plačo, ki je 930 € v Sloveniji napram najmanj 1800 € v Avstriji. Pri približno enaki ceni hrane v omenjenih državah, ter nekaj nižji povprečni ceni kv. metra stanovanja v Avstriji.
In upam, da vam je logično, da se moramo po plačah primerjati z Avstrijci, ne pa z Bosanci, ali Srbi, kajne?

Je pa res, da v Avstriji nimajo ne Šrota, ne Bavčarja, ne Kramarja. Če pa slučajno take imajo, ti že leta sedijo.
Na stolu. Ali na postelji - v celici...
 
Nazadnje urejeno:

nekdo

Pripravnik
22. jan 2008
949
2
16
Citat:
Uporabnik malcomX pravi:
Moji starci pravijo da danes živijo dosti lažje kot pred 25imi leti...

Tvoji starci lažejo, ali pa so tajkuni...
Da ima povprečna slovenska družina danes hišo ter tudi vikend? Pa koga ti to (dezinformiraš)?
 
Nazadnje urejeno:

B81

22. jul 2007
34.687
9.068
113
Baæka Palanka v Srbiji:

vas zgleda, ko da gledaš kak film iz 70-ih let....stare manjše hiše, tu pa tam kak Zmajev rdeči kombajn stoji....traktorjev en kup, brez kabin, tu pa tam brez pokrova motorja. Šef zadruge mercedes, mi pežo 607...narod zija...so pa veseli ljudje, pred delom liter rakije pa tak dalje.....
grin1.gif
 

Tony_Soprano

Alter Mafia
7. jun 2008
1.405
0
36
Citat:
Uporabnik msenjur pravi:
Citat:
Uporabnik trust pravi:

Kaj misliš koliko let bo še trajalo, da nas bo Bosna ujela (gospodarsko).

Koliko let pa mi da bomo ujeli Avstrijsko gospodarstvo.

kje pa piše, da bo kdo koga sploh ujel? Enim državam pač ni usojeno biti v vrhu. Slovenija ne bo nikoli ujela Nemčije. Si predstavljaš, da bi bili tako močni kot Nemčija? jest si ne.
sram te bodi!
slovenia bo imela svoj Galactic Empire of Slovenia
Ni je amerike, ki bi bila boljša od nas
grin1.gif
 

malcomX

Plastic
21. jul 2007
20.111
2
36
39
Z nekega planeta
www.mojabivsa.com
Citat:
Uporabnik nekdo pravi:
Citat:
Uporabnik malcomX pravi:
Moji starci pravijo da danes živijo dosti lažje kot pred 25imi leti...

Tvoji starci lažejo, ali pa so tajkuni...
Da ima povprečna slovenska družina danes hišo ter tudi vikend? Pa koga ti to (dezinformiraš)?

Da imajo, pa nisem z prestižnega dela mesta doma, moji sosedi so od bančnih uslužbenk, prodajalk, skratka
srednji spodnji rang, pa imajo hiše. Mogoče sicer res dost poerbanega ampak v tistih časih se je do bajte prišlo
dosti lažje ampak tudi danes se da, je pa že neko ljudsko izročilo slovencev, da starši pomagajo frocem do bajte.

Moja starca sta pri 25ih imela svoje stanovanje, avto, vikendico (res da malo, ampak za oddih je bla), povprečne službe
in froca na grbi. Pri tridesetih sta bila stanovanje in vikend plačana, in uletel je nov froc.

Jaz sem 24, pravtako zaposlen, pa nimam svojega stanovanja, svojega avta, ma kaki vikendica, pri tridesetih pa da bi blo to še vse
odplačano? Ja če bom dilal. In to zelo dosti. Ni šanse da danes s punco dobima 120 jurjev kredita da kupima stanovanje kot
sta ga takrat kupila moja starca, ker je ni banke ki nama brez poroka ali hipoteke da tolko keša ven. Pol pa še avto leasing (ki sta
ga starca takrat colala), nato pa še vikend. Projekt 200k, kje jih bo vzel en mlad par, če jih bota tolko zaslužla skupaj v hmmm,
10ih letih; kje še je hrana in ostali stroški. Pol pa še en otrok in nato še en.

Negre.

Pravita da kdor je bil takrat zagnan in požrešen in se nista z ženo prehitro familijazirala, da sta samo delala in delala,
grabla stanovanja, sta lahko ob koncu 90ih nehala delat, če jima je le to se dalo delat med 84-90/91. Naše staro stanovanje
je starc takrat kupil od firme pri kateri je delal za takratnih 55 tisoč mark. Danes je vredno 150 tisoč. Evrov. Da ti je ratalo kupit 10
stanovanj, kar stari pravi da se je dalo letno kupit enega, če si le delal, ker so firme ala metalka, hidromontaža plačevale nadure,
si si naredil eno plačo v dveh mesecih zraven, pa da sta oba takole gnala so ble pri bajti 3 plače, ob odrekanju si po 10ih
letih mogotec.

Tak da to drži da se je takrat živelo lažje, na način da si ustvariš lajf, ampak so ble druge problematike, nesposobno zdravstvo,
nerazvito gospodarstvo, foter je šel avto kupit, itak si ga moral naprej plačat, da bi barvo zbiral ni blo šanse, tako da so se
v TAMu postavli v vrsto in si sel v liniji, in dobil si tistega fičaka ali stoenko kateri je bil pred tabo. Armaturka v drugi barvi kot sedeži; šment.

Sej ej blo lažje zaživet, živet pa ne ravno. Zakaj so vsi rinli v nemčijo...

Starca sta oba težka yugonostalgika, sta bla celo mladost doli, foter v času vojske in študija, mati isto v sarajevu v šoli,
pa vseeno pravita, da tistih časov ne pogrešata, in da sta prav srečna da se je to garanje že enkrat nehalo.

Jaz neupam rečt ali je blo bolje al slabse, vem samo da mi danes nič ne manjka, čeprav je naša država lopov.