Kako zvezati tovor-lahka avtomobilska prikolica

danielt

Fizikalc
3. jun 2008
1.062
18
38
Kako naj pritrdim tovor med prevozom v tpv-jevi prikolici??
Prepeljat moram en kmetijski stroj/železno konstrukcijo težko cca 200 kg.
nikjer na prikolici ne najdem nobenih sidrišč za pritrjevanje tovora??
lp
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.143
113
okol prikolice greš pa prigurtnaš. Spredaj za rudo prigurtnaš. Zadaj pod vrati so tidi 100% hakli na strani.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.312
5.836
113
pri taščici
Nimaš spodaj nič roba da bi zapel gurtno?
Potem pa gurtno okrog in okrog. Saj ta močne so dovolj dolge, drugače pa dve skupaj stukaj
 
  • Všeč mi je
Reactions: danielt

danielt

Fizikalc
3. jun 2008
1.062
18
38
Nimaš spodaj nič roba da bi zapel gurtno?
Potem pa gurtno okrog in okrog. Saj ta močne so dovolj dolge, drugače pa dve skupaj stukaj
...sj tko bom provu, oz to je edina mozna varianta, ..... sam stranice mi delujejo nekam svoh in se bojim da jih bo skp potegnilo k bom vezu, ... pa sem vprašu, k sigurno nisem prvi k rabim nekaj zvezat, pa ne bi rad tople vode odkrivu
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.312
5.836
113
pri taščici
Kar tako jih tudi ne potegne(sploh če boš vezal bolj v vogalih, kjer se stranica obira na pravokotno stranico) , seveda.pa ni treba da na polno gurtno zategnes. Na tak način tudi jaz lahko kombi zoozam za nekaj cm (pri rinkah nad blatnikom).
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Stranice sigurno stisne skupaj. Da to preprecis, daj vmes kake čoke in potem fajn zategni.
Pa ostanke trakov noter privezi, da ti jo veter ne potrgne ven in ti jo vrze pod kolo, kot jo je meni. Posledica je bila odtrgana gurtna.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.841
3.865
113
200kg stroj ni treba ne vem kako povezovat, ker bo bolj težko skočil iz prikolice, da se ne premika po prikolici poskrbiš pa na drug način. Obložiš s kakšnim lesom ali podobnim materialom pa potem samo malo gurtno zategneš toliko da drži, ni treba da spušča vodo. Pa pametno je imet neko gumo na podnu prikolice da ti ne drsi, recimo v gumitehni ti prodajajo take gume na metre za par 10 EUR za cel poden.

Drugače gurtno zapneš za okvir/šasijo ali pa jo potegneš celo naokoli kot so ti že rekli.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.112
2.467
113
Naokoli, če ni kje drugje. Smo zvozili s tem že vse kar si lahko zamisliš. Od kavčev, omar, do 600 kg in več kot 3 metre visoke škropilnice, seveda pa škropilnice ne na mali prikolici ampak na 2 tonski. Seveda uporabi gurtne na račne.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
200kg stroj ni treba ne vem kako povezovat, ker bo bolj težko skočil iz prikolice, da se ne premika po prikolici poskrbiš pa na drug način. Obložiš s kakšnim lesom ali podobnim materialom pa potem samo malo gurtno zategneš toliko da drži, ni treba da spušča vodo. Pa pametno je imet neko gumo na podnu prikolice da ti ne drsi, recimo v gumitehni ti prodajajo take gume na metre za par 10 EUR za cel poden.

Drugače gurtno zapneš za okvir/šasijo ali pa jo potegneš celo naokoli kot so ti že rekli.

se hecaš?
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe in Seba81

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.841
3.865
113
Ne se ne hecam, folk zateguje s taširokim gurtnam ki imajo nosilnost par ton (namenjene so pričvrstitivi tovora na kamionih, torej par 10T) in zateguje dokler gre, potem se pa čudi da je vse zvito pa prikolica po par letih vsa majava. Namen gurtne je da drži tovor pred poskakovanjem, vse ostalo moraš naredit na podlagi oz. z ustreznim oblaganjem.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
200kg stroj ni treba ne vem kako povezovat, ker bo bolj težko skočil iz prikolice, da se ne premika po prikolici poskrbiš pa na drug način

a ti veš kako se tak stroj prevrne? kako poleti, pri čelnem trku?

tak lep kos orodja za vozit je vitl za drva. škropilnica.

čer 200kg stroj nima težišča v spodnji tretjini bi te rad videl pri podlaganju in gurtnanju s čigumijem.
 

Sonny_Chiba

Majstr
3. dec 2011
1.552
-249
83
Kar sem vozil takšnih stvari vitel, cepilec, rezkalni stroj...vedno s štirimi gurtnami v vsak vogal prikolice ena ter po potrebi še ena čez sredino. Res pa da ima prikolica notranje kavlje za pritrjevanje.
 

Seba81

Majstr
25. avg 2009
2.034
118
63
Doma
Kavlje se da kupiti in zmontirati, samo če ima v podnu ob stranici kaj mesa (železa).
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.143
113
200kg stroj ni treba ne vem kako povezovat, ker bo bolj težko skočil iz prikolice, da se ne premika po prikolici poskrbiš pa na drug način.
Saj tovora ne vežeš, da ne pade ven ampak ga vežeš, da ko/če pride do trka, da je tvoja glava še vedno na tvojem vratu. Ne pa spredj pred avtom pod strojem.
Gumijaste "gurtne" tudi držijo gipsplato al pa lojtro na strehi pri normalni vožnji pa nič nikamor ne pade ali se vozi. Kaj bi se pa zgodilo če enemu v rit priletiš....
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.841
3.865
113
Govorimo sedaj o čem?

Vezanje tovora je ena stvar, zategovanje čez tovor z gurtno pa druga stvar. Če vzameš 5t gurtno in fiksiraš zadaj na tovor in na drugi strani na kavelj/šasijo (niti ni potrebno zategnit) bo šel tovor kam če zaviraš? Nikamor, ker bo gurtna držala ob obremenitvi (za razliko od zategnjene gurtne čez tovor ki bo popustila takoj ko bo prišlo do par cm deformacije). Če nočeš da se tovor kam pelje ga eventuelno zavežeš na vse 4 stranice. Poglejte malo kako se fiksira tovor na kamionih ali pa recimo na avtovlekah. Še nisem videl da bi avto držala gurtna napeta čez streho, vedno fiksirajo gurtne na podvozju da avto ne more ne naprej in nazaj.