kako zvezat

Dik

Fizikalc
28. okt 2007
1.542
78
48
Od križišča mal naprej na desno
doma imamo še star priključek za trofazni tok (tistega podolgovatega na tri pine al kva) zdej bi pa nmesto tega dal gor okroglega z petimi pini. glede na to da je bajta stara, povsod še ppr napeljava me zanima kako to zvezat da bo v redu. namreč trofazni tok ima samo tri žice ven za novi priključek bi jih pa rabil pet
confused-1.gif
ali dva pustiš prazna pa to dela?
upam da nisem preveč kompliciral in se bo nekdo najdu in vedu kaj točn mislim in mi tut znal pomagat, ker sam nimam pojma o elektriki
thx
 

Benady

Fizikalc
20. jul 2007
6.825
1
38
Zdaj pa lahko izmeriš medfazno napetost, če imaš instrument. Med vsakim parom faz mora biti 380V.

Če pa boš priklopil kak elektromotor in se ti bo vrtel v napačni smeri, pa samo zamenjaj dve fazi med sabo. Recimo kak ventilator, ki namesto da ven piha pol notr vleče
tongue-1.gif
 

Slovenet

Majstr
21. jul 2007
4.396
485
83
43
Še vedno Rdeči revirji
Poglej, če imaš v vtičnici še četrto žico, ozemljitev. Po mojem bi jo moral imeti, priključena pa bi morala biti na tiste jezičke pod tremi pini (fazami).

Še sedaj imajo nekatere inštalacije PEN vodnik, nula in ozemljitev skupaj. Torej zvežeš skupaj nulo in ozemljitev.

Tako ali tako moraš imeti tudi nulo ali pa vsaj ozemljitev v vtičnici, drugače ti ne delujejo trofazni motorji, ki imajo ponavadi zagon zvezda trikot. Zvezda rabi fazno napetost (230V), torej tudi nulo.

Vzemi v roke instrument in pomeri naslednje zadeve:
- katerakoli kombinacija dveh od treh pinov v vtičnici mora imeti napetost okrog 400V medfazne napetosti
- katerikoli od treh pinov v vtičnici proti zaščitnim kontaktom v vtičnici (jezički pod pini) mora imeti okrog 230V (207V - 244V odvisno od kvalitete priključka in obremenjenosti omrežja).

Če zgornji dve zadevi najdeš, imaš vse. Samo PE in N v novi vtičnici zvežeš skupaj. L1, L2 in L3 so pa faze.

P.S.: Če nisi strokovnjak za elektriko se obrni na kakšnega strokovnjaka, da ti zadevo pogleda in strokovno izvede, da ne boš imel kakšnih neljubih posledic!!!