Kako refreshat notranjost avtomobila

mr_

Guru
20. sep 2007
8.935
2.418
113
Veteran gre proti 400kkm, pa ma nek svoj vonj noter. Kaj se da kaj narediti v lastni režiji? Katere preparate za sedeže, tla, plastiko?
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Precej težka naloga. V grobem v 20 let starem avtu smrdijo 3 stvari:
-plesen, ki je nastala zaradi vlage, ker avto ni bil garažiran in je nanj padal dež. Saj dokler je nov, se mu to ne pozna, z leti pa se tisto nabiranje vlage zakumulira in počasi imaš plesen, ki se vonja. Pa še vsa tesnila ne delajo več tako kot prvi dan, in vedno slabše je.

-švic v zicih, oz. če imaš srečo samo v voznikovem. Daleč najbolj elegantna opcija je zamenjati ali cel voznikov sedež, ali pa samo pene v njem (ne bo poceni, grozno drago pa spet ne, če je cilj avto obdržati), in ga morda pretapicirati ali pa npr. obleči spotoma še vse zice v usnje...

-vonj živali, ki se jih je vozilo v avtu.

-cigaretni dim.

Za vse našteto se da nekaj narediti z generatorjem ozona, ampak nimam praktičnih izkušenj. (Pozor, ozon je strupen.) Nekaj bi se dalo narediti tudi s čiščenjem vseh površin, vendar nisem tega nikoli počel drugače kot samo s steleksom, s čimer resnejše umazanije ne boš rešil.

Absolutno odsvetujem maxibrill (ali karkoli z močnim vonjem, ali kar dela plastiko svetlečo - ker bo čez pol leta ratala flekasta svinjarija, smrdelo bo pa po kombinaciji prejšnjega vonja in maxibrilla - skratka, ta ubit se).

Dati vse skupaj delat nekemu profi čistilcu (t.i. detailerju) je pa tudi lahko problematično, če se človek ne zaveda, da je treba vse očiščeno za sabo 100% posušiti. Pred leti so mi v eni avtopralnici oprali še tepihe in kar mokre dali nazaj v avto... LOL, to je katastrofa, kar če bi take butlje spustil nad zice ali strop... :nene
 
  • Všeč mi je
Reactions: mr_

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Ti misliš, da so sedeži po čiščenju suhi?
Ga ni stroja, ki jih pusti suhe po globinskem. Vedno ostane vlaga not. Zaj pa če je stranka živčna in se ji mudi to vidi. Če je čas se do nhenega prihoda posuši.

mr_ mokro sesanje vsega do čiste vode in boš nardil marsikaj. Niso potrebni nobeni posebni preparati. Je dovolj nek vredu APC.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe, mr_ in damirj

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Veliko videov o čiščenju notranjosti najdeš na YT, npr.:

(Tale model ima za vsak "shendlan" avto na koncu video pucanja notranjosti, običajno v komentarju napiše tudi, s katerimi čist. sredstvi dela... Predvsem je jasno vidno, da našamponirane obloge sprere in posesa z vodnim sesalcem, tako da v avtu ostane čim manj vlage - sam bi bil tukaj še bolj previden in to delal poleti (pustiš na soncu odprt avto, da se posuši))...
 
  • Všeč mi je
Reactions: mr_

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Ali pa pozimi daš razvlaževalec not in je tudi hitro suho.
Ne vem al še nisi tega delal al si pa delal narobe, da imaš neko fobijo pred vlago, ki ostane.
Saj pa to ni tak mokro, da ko se sedeža dotakneš kr teče ven. Malo so vlažni. Ni zaj to nevem kaj. Tepihi pa praktično nič, ker je itak plastika in načeloma ne gre voda skozi in lepo pozauga ven praktično vso vodo.
 

Dawid88

Pripravnik
3. jul 2015
82
17
8
www.spoliraj.me
Marsikaj se da narediti, je pa res da to za sabo potegne nekaj stroškov (različni materiali potrebujejo različna čistila).

Za začetek definitivno globinsko čiščenje kompletne notranjosti in vlaga ni nek bav bav, če veš kaj delaš (saj ne zmočiš vsakega sedeža z 10L vode, ampak po čiščenju vlaga seveda ostane).

Potrebuješ pa ekstracijski sesalec na koncu pa razvlažilec če hočeš notranjost posušit tako kot treba. Nekateri "detajlerji" sicer na koncu zaštartajo avto in pustijo 2 uri klimo ampak to ni to...

Po čiščenju je seveda zaželjen še Ozon in menjava kabinskega filtra.

Pa veselo na delo :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: mr_ in tony