Kako narest solidne fotke?

VAG

Majstr
11. avg 2007
1.747
218
63
Zanima me kako narest solidne fotke, ko slikaš v naslednjih pogojih:
1. slikanje premikajočih se objektov, recimo prevozna sredstva,
2. slikanje večjih prireditev kot so razni sejmi, kjer je recimo več ljudi, prostori pa so rahlo zatemnjeni,
3. slikanje v slabši svetlobi, pa še vedno brez uporabe fleša?

Fotkič sem ravno kupil in sicer je Sony DSC-W55. Me pa zanima predvsem katerih ročnih nastavitev naj se poslužujem in na katere vrednosti moram pazit, da bodo slike v zgornjih pogojih solidne?

Hvala za pomoč.
 

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.255
136
63
Celje
Najprej preveri, do kakšne ISO vrednosti še lahko slikaš, da slika ni preveč šumeča. V slabih svetlobnih razmerah nato slikaš pri najvišjem še sprejemljivem ISO-tu in pri najmanjšem možnem F-u. To ti zagotovi najkrajši možni čas zaslonke in posledično nestresen posnetek.

Glede slikanja premikajočih objektov pa se najprej odloči, kaj bi rad s sliko prikazal. Če rezimo želiš zamrzniti dogajanje, uporabi najkrajši možni čas zaklopa. Če pa želiš doseči efekt gibanja (izostren objekt, zabrisano ozadje), pa uporabi malenkost daljši čas in med slikanjem sledi gibaju objekta. Je pa to kar zahtevna tehnika in zahteva vajo, vajo in vajo.
 

Diablo

Fizikalc
19. jul 2007
5.360
3
38
ne poznam zdej tega sonija, je pa vcasih bilo da s kompaktom v ravno takih pogojih, ki si jih ti opisoval, ni dalo posebno dobrih rezultatov.

zdanje case sem ravno take stvari slikal ampak povsem aamtersko in sem s poslikanim izjemno zadovoljen. Aparat je bil DSLR pa gor nataknjen tamron z f2,8...slikal sem na ISO 200 ali pa 160 pa casi 1/30, to se še pogojno da iz roke. Stojala odpadejo. Za kaksne portrete na sejmu pa flesh pa ceprav vgradnji... aja pa malo igranja s pobiranjem osvetlitve, vcasih je dobro nastavit da consko pobira ne ravno spot.

za premikajoče predmete mora imet aparat pametni fokus, da zna sam spreminjat tocko ostrenja (ce recimo vozi proti temi) pa dost filinga da zacutis kdaj zaklopi. Pač je potreben čas ko ti stisneš gumb pa ko on dejansko naredi sliko.