Kako je včasih izgledalo služenje vojaškega roka v JNA

fonza12

Pripravnik
1. sep 2014
129
23
18
spufana država
Jaz sem pa "krvavi pot potil" od marca 90 do marca 91 v Somborju (Srbija - Vojvodina).
Malo smo se igrali s haubicami. Sedaj je tam podrtija! Me je pred 4 leti firbc matral in sva z ženo šla pogledat dol.
Načeloma pa je Sombor že vseskozi lepo mesto.

Vse kar ima od tega je, da sem med drugim v kraju Bala Crkva opravil izpit za tovornjaka.

Ob odhodu marca 91 so bili že vsi tanki na polno opremljeni z municijo in pripravljeni za boj. Razloga nismo vedeli, saj je bila že od februarja stroga prepoved komunikacije. Prisluškovali so telefonskim pogovorom...
Slovenci smo že takrat krepko kovali plane, da pobegnemo. Da lahko grem domov sem izvedel čele 12 ur pred odpustom iz vojske. Za tiste, ki pa so ostali, pa so čez 2 meseca pobegnili. Za enega vem, da so ga starši prišli iskat in ga v prtljažniku avtomobila preko Madžarske prepeljali v Slovenijo.

Tu smo pa opemo natovarjali na vlake:
V ozadju se če vedno vidijo hangarji.

Pa še kasarna od zgoraj:
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.753
113
pri taščici
Demz
Če se je iz Gotenice slišalo v loški potok potem se je še kam drugam.
Da bi dve leti minirali, je tudi malo dvoumno.
Mogoče so pa kakšne sledi iz l45 se "pospravljali".
preberi si članek Dela.
Piše da vojska sploh ni imela dostopa do objektov.
To so bili Mackovi objekti, pod okriljem policije. Zato so imeli (in imajo tam še vedno) štab specialci.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

No, bolj konkretno Lazec. Čez hrib vzhodno od njega.

Domačini že vedo, logarji pa še več. Povedal nisem pa nič drugega, kot so domačini ugotavljali. Če je pokalo in se treslo - zakaj se je to dogajalo takrat, takoj po osamosvojitvi?
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

To je bila šola za rezervne oficirje, kajne? Ven si prišel ... zastavnik?
Pa pogoj je bil opravljena srednja šola?
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Kaj pa potem? Za podporočnika si moral delat vojaško akademijo.
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.104
485
83
kranj
iz bileče si prišel s činom mlajšega vodnika (najvišji čin). podporočnika si dobil načeloma na prvih vajah v svoji državi (ne spomnim se več...jaz vem, da sem ga dobil kasneje...)
iz akademije pa si prišel s tem činom in si šel "stažirat". tako smo mi sredi šolanja dobili podporočnika iz akademije (prej smo imeli kapetana). za srednjo šolo kot pogoj pa res ne vem. ja, kader je bil načeloma "bolj" pameten...a smo imeli druge predstavnike, ki so verjetno zaradi statistike "morali" biti. dvomim, da so sploh videli kdaj srednjo šolo...
Floki: je slučajno včeraj bil v pivki?
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.851
2.986
113
Ne ni bil...njegov zadnji čin pred vojno 91. je bil kapetan 1. klase.
 

MiranR

Pripravnik
3. sep 2007
223
4
18
Murska Sobota
Ja kakšen Bilećanac tukaj?
:fredi:
Bilećko se jezero talasa ...

No tudi sam sem bil v Bileći. Prva "srednješolska generacija". Leta 1980/81. Kot zanimivost, tam ni bila samo "oficirska šola" ampak tudi "šolska četa". Imeli smo dva voda, delovnega (ali nekaj takega) in specialnega, v katerem sem bil sam. Naloga naše šolske čete je bila skrb za celotno kasarno, naloga specialnega voda pa predvsem varovanje oficirske šole. Usposabljanje smo imeli 9 mesecev, itak smo bili "specialci", prekomande za nas ni bilo. Več pa v nadaljevanju ...
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.104
485
83
kranj
krava: ja, v pivki smo bili, vojaški park/muzej. sem bil prvič, zanimivo. kar se pa naslavljanja tiče...ne skrbi, zelo verjetno si starejši od mene, saj sem bil ena izmed zadnjih generacij (103). na fejsu je kar nekaj skupin, prijavljen sem mislim v vse (imam moje frende od dol) spletna stran bilecaslo.si je bolj aktivna :)
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
Torej so naši minirali?
Pravim, znanec ki je tam doma, je pravil da so se dve leti tla tresla in pokalo je zaradi miniranj. Pravil mi je pa to okoli 95. leta.
Sedaj pa ti razloži, če hočeš, ko si ravno pri koritu.
Ti si postavil trditev ki je nemogoca. JLA se je umaknila 91.

komu se je kaj treslo - kdo ve.

objekti so ostali in so se danes vzdrzevani, kot receno je osrednji se vedno v operativni uporabi
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
Demz
Če se je iz Gotenice slišalo v loški potok potem se je še kam drugam.
Da bi dve leti minirali, je tudi malo dvoumno.
Mogoče so pa kakšne sledi iz l45 se "pospravljali".
preberi si članek Dela.
Piše da vojska sploh ni imela dostopa do objektov.
To so bili Mackovi objekti, pod okriljem policije. Zato so imeli (in imajo tam še vedno) štab specialci.
Vojska je imela dostop na obmocje, ker so ga tudi strazili. So pa objekti spadali pod SDV torej pod sekretariat za notranje zadeve. Kljub temu da je bilo obmocje zaprto, so npr imeli postajo milice (redno, kot normalen kraj)...

o kakem stabu govoris? V kocevski reki je sedez enote za specialno delovanje SV (bivsi moris). Specialna enota policije pa ima sedez v siski.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.753
113
pri taščici
Hvala za razlago tole okoli Morisa....
Nimam v malem prstu vseh organizacijskih oblik naše države....
Specialci je specialc ;)
A je zdaj to vojak, al policaj pa....;)
 

krava

Majstr
5. sep 2007
3.579
285
83
www.kacnje.eu
krava: ja, v pivki smo bili, vojaški park/muzej. sem bil prvič, zanimivo. kar se pa naslavljanja tiče...ne skrbi, zelo verjetno si starejši od mene, saj sem bil ena izmed zadnjih generacij (103). na fejsu je kar nekaj skupin, prijavljen sem mislim v vse (imam moje frende od dol) spletna stran bilecaslo.si je bolj aktivna :)
Jaz sem bil 100. generacija. Kaj vse so nam obljubljali v ta namen :eek:
Malo me je zmedlo, ko si napisal 80/81. Verjetno si se zmotil in si mislil 90/91? Ker 100. generacija smo bili 89/90.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

iz bileče si prišel s činom mlajšega vodnika (najvišji čin). podporočnika si dobil načeloma na prvih vajah v svoji državi (ne spomnim se več...jaz vem, da sem ga dobil kasneje...)
iz akademije pa si prišel s tem činom in si šel "stažirat". tako smo mi sredi šolanja dobili podporočnika iz akademije (prej smo imeli kapetana). za srednjo šolo kot pogoj pa res ne vem. ja, kader je bil načeloma "bolj" pameten...a smo imeli druge predstavnike, ki so verjetno zaradi statistike "morali" biti. dvomim, da so sploh videli kdaj srednjo šolo...


Tako bo, ja. Iz Bileće si prišel ven kot mlajši vodnik, potem si služil vojni rok kot stažist, potem si šel domov v rezervni sestav. Če si se "aktiviral", si pa po prvih vojaških vajah dobil čin podporočnika in eno zvezdico.
Zdi se mi, da je bil pogoj za šolo za rezervnega oficirja torej srednja šola V stopnja, ali celo gimnazija :sprasujemse: ? Vsaj takrat ko sem jaz služil.
Jaz činov nisem nikoli hotel. Niti navadnega razvodnika ne. Sej so me vseeno ponucali, čeprav ni bilo čvarkov. :confused:

Moj komandir na karavli je bil takrat star 26 let in je bil že poročnik. Itak vojaška familija, ker je njegov stari bil kapetan prve klase in v penziji. Potem je v Titogradu pobiral razno železje, jaz sem pa švasal razne mizice, ki jih je potem stari poklanjal svojim oficirjem dol v brigadi :D . Kdor maže - tud fura.

Ok, sej smo še marsikaj drugega naredili na karavli, pa par močnih akcij je bilo, konec koncev sem pustil malo zdravja tam dol, ker sem bil na koncu 3 tedne v bolnici. Potem sem dobil 10 dni nagradnega, in to za moj 20. rojstni dan (nikoli ne prej ne pozneje lepšega darila :cheer:) , stari pa tretjo zvezdico, čin kapetana. Pri 26. letih starosti.
 
Nazadnje uredil moderator:

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.088
2.188
113
v lokalni ostariji
zelo dobro poznam osebo ki je mnogo let zivela v kočevski reki... Kasneje se je odselila ampak stiki so ostali. No pa noben nikoli ni govoril o 3 letnem miniranju...

Je pa bil ze dostop do kočevske reke omejen...
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.356
1.350
113
Ok, sej smo še marsikaj drugega naredili na karavli, pa par močnih akcij je bilo, konec koncev sem pustil malo zdravja tam dol, ker sem bil na koncu 3 tedne v bolnici. Potem sem dobil 10 dni nagradnega, in to za moj 20. rojstni dan (nikoli ne prej ne pozneje lepšega darila :cheer:) , stari pa tretjo zvezdico, čin kapetana. Pri 26. letih starosti.

Kakšne akcije so bile to, in kakšnega hudiča so ti naštimali, da si končal v bolnici? :)