Kako identificirati posamezno fazo v hišni napeljavi?

5. avg 2011
1.041
186
63
Okolica Ormoža
V hiši imam trifazni tok. Ker bi rad čimbolj enakomerno razporedil posamezne električne porabnike na vse tri faze, me zanima če se da s kakšno merilno napravo na posamezni vtičnici ugotoviti, katera od faz jo napaja (R, S ali T). Če bi lahko prišel do glavnih varovalk, bi bilo enostavno. Privijal bi posamezno glavno varovalko in preveril na vtičnicah. Tega pa brez prisotnosti delavca Elektra ne morem. Če ga pa naročim, pa me bo zagotovo stalo kakšnih 50 €. Če kdo pozna zadeve, prosim za informacijo. Hvala vnaprej.
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Obstaja instrument, ki ga priklopis na tokokrog in oddaja signale, ki jih na drugem koncu zaznaš z detektorjem. Ampak, to spet ni enostavno.
Kaj, če pa v razdelilcu odklapljaš varovalke eno za drugo in si ustvariš eno sliko stanja? ponavadi naj bi bile v razdelilcu varovalke vezane po zaporedju faz.
 
5. avg 2011
1.041
186
63
Okolica Ormoža
Obstaja instrument, ki ga priklopis na tokokrog in oddaja signale, ki jih na drugem koncu zaznaš z detektorjem. Ampak, to spet ni enostavno.
Kaj, če pa v razdelilcu odklapljaš varovalke eno za drugo in si ustvariš eno sliko stanja? ponavadi naj bi bile v razdelilcu varovalke vezane po zaporedju faz.
Drži, da bi naj bile varovalke v razdelilcu vezane po zaporedju faz, vendar ta elektro omarica je bila vgrajena pred kakimi 25 leti in nisem ravno prepričan, če je "fušar", ki je to vgrajeval in priklapljal, tudi upošteval :). Je pa plošča z varovalkami zaplombirana, tako da fizično ne morem preveriti, kam (na katero fazo) je katera varovalka vezana.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.839
3.863
113
Sicer ni ravno profi rešitev ampak samo kot ideja, poceni ali pa starejši powerline mrežni adapterji delajo točno to kar dela gattotov inštrument oz. povečini imajo tudi novejši detekcijo full speed linije samo na isti fazi. Vtakneš v dve vtičnici in če dela (full speed) potem je faza ista, če ne dela ni ista.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.839
3.863
113
Aja, obstaja pa še ruski način. Enostavno dovolj obremeniš eno fazo in gledaš kje vse ti počepne potem (= ista faza). Če nimaš inštrumentov rabiš samo nek motor z dovolj velikim zagonskim tokom (idealen bi bil kakšen kompresor) in pa eno klasično žarnico. Če žarnica ob zagonu motorja žmiga oz. spremeni svetilnost je 100% stvar na isti fazi. Če si lastiš kakšne stare/poceni aktivne zvočnike z zanič filtrom lahko uporabiš to namesto žarnice, če v zvočniku poka ko zaženeš motor je skoraj gotovo na isti fazi!;)
 
I

Izbrisan uporabnik #488

V hiši imam trifazni tok. Ker bi rad čimbolj enakomerno razporedil posamezne električne porabnike na vse tri faze, me zanima če se da s kakšno merilno napravo na posamezni vtičnici ugotoviti, katera od faz jo napaja (R, S ali T). Če bi lahko prišel do glavnih varovalk, bi bilo enostavno. Privijal bi posamezno glavno varovalko in preveril na vtičnicah. Tega pa brez prisotnosti delavca Elektra ne morem. Če ga pa naročim, pa me bo zagotovo stalo kakšnih 50 €. Če kdo pozna zadeve, prosim za informacijo. Hvala vnaprej.
ključ od omarice si zrihtaj :) moj električar ma od vseh, mi je dal enga

obstaja simpl naćin tudi, če imaš net vmesnike preko omrežja, takoj vidiš ko ni signala po isti fazi
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.839
3.863
113
Ti instrumenti pa osciloskop ti pomagajo če imaš vse 3 faze skupaj, ampka to ni bilo vprašanje. Če imaš v kuhinji eno vtičnico pa te zanima ali je enaka faza kot v kopalnici (po možnosti en štuk višje) ti pa tole ne koristi totalno nič. Oz. če lahko neposredno primerjaš faze potem je za to kar avtor rabi dovolj navadni voltmeter (ista faza 0V, druga faza 400V).
 
  • Všeč mi je
Reactions: Janez_Krajnski
5. avg 2011
1.041
186
63
Okolica Ormoža
Ti instrumenti pa osciloskop ti pomagajo če imaš vse 3 faze skupaj, ampka to ni bilo vprašanje. Če imaš v kuhinji eno vtičnico pa te zanima ali je enaka faza kot v kopalnici (po možnosti en štuk višje) ti pa tole ne koristi totalno nič. Oz. če lahko neposredno primerjaš faze potem je za to kar avtor rabi dovolj navadni voltmeter (ista faza 0V, druga faza 400V).
Utisevalec, ravno to finto sem uporabil! Spregledal sem, da imam na razdelilni plošči tudi trifazno vtičnico, pa sem potem z voltmetrom - kot si predlagal - identificiral posamezne varovalke. Od tu naprej pa potem ni več problem. Vsem hvala za trud in lep pozdrav!
 

boc

Majstr
1. avg 2007
2.366
432
83
ce bi rad primerjal dve vticnici pa si potegnes podljsek do ene in tam uporabiš voltmeter kot je napisal utisevalec