Kako do (zelenjavnega) vrta iz zapuščenega terena?

ptil

Pripravnik
11. jun 2012
364
15
18
Na eni mali parceli blizu hiše bi rad uredil vrt. Trenutno je tam plevel, ostanki podivjanih jagod in podivjane maline. Jagode in maline sicer še rodijo, ampak niso okusne in jih noben ne mara jest, zato bi najraje vse populil ven. Seveda se tega hudiča ne znebiš zlahka. Kako naj se lotim zadeve? Vse skupaj je velikosti cca 50-75m2, v urbanem okolju (torej moram pazit kaj delam, ker sem 1m stran od sosedov).
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.326
5.845
113
pri taščici
s puljenjem se bolj ali manj vsega znebiš prej ali slej. Izjema so kakšni pleveli ki se razmnožujejo v koreninah in se ti korenina odtrga ko jo ruješ.
Lahko sicer uporabiš prepovedani totalni herbicid boom efekt ampak jaz tega ne bi na vrtu uporabljal.
Navozil gnoj in preštihal (preoral) pa sproti pobiral vse kar mi ne ustraza na parceli. tudi kamenje, maline... in nosil v kanto.
Je pa to večletni projekt preden prideš do kolikor toliko čistih gredic.
Tukaj moram dati kapo dol moji polovici. Midva sva sicer iz travnika/zelenice naredila vrt, pa je bilo tudi marsikaj na njem.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.700
113
Varianta je, da med vegetacijo najprej za kak mesec prekriješ s črno folijo in tako nekaterim rastlinam zmanjšaš voljo do življenja.
Potem pa takoj v obdelavo in setev ter zasaditev. Prazno površino narava pač takoj kolonizira.
Načeloma je taka zemlja spočita, ker so doslej rasle druge rastline kot jih ljudje gojimo in praviloma vrt povsem solidno uspeva.
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
visoke grede so ena od alternativ. potke med njimi pa prekriješ filcom in sekanci.
 

giovanotti

Fizikalc
20. dec 2012
171
99
28
Že za 75 m2 je potrebno cca 15m3 materiala (kompost + sekanci). Za visoke grede pa še bistveno več. Seveda je potrebno material od nekod pripeljati. K stroškom prištej se strošek okvirjev za visoke grede. Pametno je v naprej pomislit na vodo: lovljenje in hranjenje deževnice, zalivanje.
Če OP nima izkušenj, predlagam da začne na pol manjši površini in goji enostavnejše kulture. Nato s časom širi površine in zelenjavni izbor.
Vsekakor odsvetujem prekopavanje in frezanje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: raners

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.378
2.026
113
Lahko sicer uporabiš prepovedani totalni herbicid boom efekt ampak jaz tega ne bi na vrtu uporabljal.
Boom efekt ni res nič prepovedan. Okol tega se je rodila neka fama, kot da je to najhujši strup, pa je v resnici nešteto kemičnih sredstev in drugih škropiv bolj strupenih od Boom efekta.
Avtorju teme:
Najbolš da v času najbujnejše vegetacije pošpricaš z Bomm efektom, da bo ves plevel crknu, pa boš lahko najprej začel vrtnarit. Pazi da boš šprical takrat, ko bo plevel v polni vegetaciji, pa da ne bo preveč suša takrat. Da boš dosegu najboljši učinek.
Zdaj pa že vidim razne blokovske strokovne poznavalce in naravovarstvenike, ki bodo začel pljuvat po meni in po Boom efektu.
Da ta Bomm efekt ni nekaj tako groznega si nisem jaz izmislil, ampak je to povedal predavatelj na tečaju iz FFS ki ga moramo vinogradniki imet in obnavljat.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Sicer nerad kontriram mnenjem tu na alter forumu, ampak osebno bi se ZELO izogibal Boom efektu... Še sploh, ker s tem neboš nič pridobil, noben pa ne ve, kako dolgo se ta kemikalija raztaplja v zemlji...

Ne pozabi, da boš jedel stvari iz te zemlje... ;)

Mi je bližnja oseba, ki je imela raka (zdaj že preminula) malo povedala o Boom efektu in podobnih kemikalijah... In ga ne primem več v roke NIKOLI!!! ;)

ŠE SPLOH ZA VRT, iz katerega potem mi ljudi jemo zelenjavo... ;)

Res, preverjeno obstajajo dosti boljše alternative in boš lahko takoj sadil... ;)

Pa brez zamere, stardec (nimam nič proti tebi, le proti Boom efektu :D)
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.378
2.026
113
Saj sem vas antiboomefektaše že v naprej napovedal. Na vsakem obnovitvenem tečaju iz FFS poslušamo iste debate o tem Boom efektu, pa predavatelj zmeraj zamahne z roko, ker ta strah pred boom efektom je navadna anti propagandistična prenapihnjena zgodba.
Kakor kdo hoče. Ko bi le vedeli kolk več strupa požrete v banani, jabolku, limoni... ki jih kupite v Šparu, Mercatorju, Lidlu, Hoferju itd...
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Se strinjam s tabo, ampak prednost domačega vrta vidim samo v tem, da je res (kolko se le da) BIO... Da ne trosim nekih kemikalij po vrtu...

Ker je z vrtom tudi precej dela in ko je nekaj zrelo na vrtu, takrat je ista zelenjava tudi zelo poceni v trgovinah...

In ravno prednost domačega vrta vidim v tem, da res veš, kaj daš v usta...
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.378
2.026
113
Se strinjam s tabo, ampak prednost domačega vrta vidim samo v tem, da je res (kolko se le da) BIO... Da ne trosim nekih kemikalij po vrtu...

Ker je z vrtom tudi precej dela in ko je nekaj zrelo na vrtu, takrat je ista zelenjava tudi zelo poceni v trgovinah...

In ravno prednost domačega vrta vidim v tem, da res veš, kaj daš v usta...
Saj te zastopim, ampak...Zapleveljeno in zanemarjeno parcelo se v funkcijo ne da spravit v kratkem času. Mogoče bi se na naraven način znebil trnja in drugega plevela tako, če globoko z bagrom prerigolaš. Ampak s tem dvigneš "mrtvo" zemljo na vrh, pa spet nekaj let nimaš nič od tega, ker na "mrtvi zemlji ne boš kmetoval kaj prida.
Je pa res, da motika dela čudeže. Ampak ne v vrtni lopi. Je treba po njivi mahat z njo.
 
  • Haha
Reactions: Hanzi

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Boom efekt ni res nič prepovedan. Okol tega se je rodila neka fama, kot da je to najhujši strup, pa je v resnici nešteto kemičnih sredstev in drugih škropiv bolj strupenih od Boom efekta.
Avtorju teme:
Najbolš da v času najbujnejše vegetacije pošpricaš z Bomm efektom, da bo ves plevel crknu, pa boš lahko najprej začel vrtnarit. Pazi da boš šprical takrat, ko bo plevel v polni vegetaciji, pa da ne bo preveč suša takrat. Da boš dosegu najboljši učinek.
Zdaj pa že vidim razne blokovske strokovne poznavalce in naravovarstvenike, ki bodo začel pljuvat po meni in po Boom efektu.
Da ta Bomm efekt ni nekaj tako groznega si nisem jaz izmislil, ampak je to povedal predavatelj na tečaju iz FFS ki ga moramo vinogradniki imet in obnavljat.
Seveda je za navadne smrtnike prepovedan. Čer nimaš tečaja FFS, ti ga ne prodajo niti kapljice. :evil: Proti vsem kemikalijah, ki jih zliješ na svojo trto, pa ta Boom efekt res ni nič takega. :fredi:
 

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.378
2.026
113
Seveda je za navadne smrtnike prepovedan. Čer nimaš tečaja FFS, ti ga ne prodajo niti kapljice. :evil: Proti vsem kemikalijah, ki jih zliješ na svojo trto, pa ta Boom efekt res ni nič takega. :fredi:
Ni prepovedan, le kupit ga ne moreš, če nimaš FFS.
Kdor nima tečaja iz FFS ne sme praktično kupit nobenih škropiv, ne samo Boom efekta.
Pa da ne boš mislil, trta še zdaleč ni najbolj špricana rastlina. Vsako jabolko, hruška, banana, paradajz....in drugo sadje, zelenjava, ki ga ti kupiš v trgovini je več špricano od grozdja. Jabolka se začnejo špricat že zdaj, čez celo poletje, pa do pozne pozne jeseni, skoraj v zimo. Vsaj 2x več se jabolka šprica od trte. Banane špricajo kar iz aviona itd...S tem da z vsedlino pri pretakanju vina potem še dodatno odstraniš ostanke škropiv, dočim pri sadju ki ga poješ, tega ni. Praktično požreš vse.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Saj zato kupujem sadje samo iz bio pridelave. Grozdja ali vina iz bio pridelave je pa zelo malo, pa še tisto je za moj okus zanič.
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.662
1.583
113
Na eni mali parceli blizu hiše bi rad uredil vrt. Trenutno je tam plevel, ostanki podivjanih jagod in podivjane maline. Jagode in maline sicer še rodijo, ampak niso okusne in jih noben ne mara jest, zato bi najraje vse populil ven. Seveda se tega hudiča ne znebiš zlahka. Kako naj se lotim zadeve? Vse skupaj je velikosti cca 50-75m2, v urbanem okolju (torej moram pazit kaj delam, ker sem 1m stran od sosedov).

Nevem koliko imaš izkušenj z vrtnarjenjem in koliko časa imaš namen mu posvetit. Ker to je kar velik vrt ki ti bo vzel ogromno dela.

Jaz sem bil v točno isti situaciji z 20 m2. Kaki boomefekt in podobno...motko v roke in akcija. Zemljo dvignem z vilami, z motko na fino zrahljam, potem pa na roke ven plevel, z grabljami pa še manjši plevel na koncu ven poberem.
Vajo ponovim vsako pomlad, ker po poletju več ne delam nič in do naslednje pomladi je spet konkretno zaraščeno
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.700
113
Če želi že letos vrtnariti, potem boom efekt odpade, tudi če ekologijo zanemarimo. Potrebno je namreč počakati, da vegetacija konkretno požene, potem uporabiti herbicid in spet počakati nekaj tednov, da rastline odmrejo, ker fotosinteza ne funkcionira v njihovem organizmu. Če površino obdelamo prehitro, ohranimo pri življenju večletne plevele, ki so pravzaprav lahko edini problem, ki bi ga pred izdelavo vrta želeli rešiti na ta način.