Kako BMW WallisMotor odstrani strešno okno

sad

Guru
24. avg 2007
20.493
9.195
113
A res? Dej mi povej, zakaj moraš homologirat temna stekla, pa 1cm širše gume? No, za to moraš imeti homologacijsko listino. A jo je BMW izdal? Ali jo je kar Železarna Jesenice?:evil:
Jaz tudi nisem videl razloga zakaj bi homologiral širše gume, pa mi je policist potem razložil in to razlago tudi krepko zaračunal.:eek:
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.295
823
113
A res? Dej mi povej, zakaj moraš homologirat temna stekla, pa 1cm širše gume? No, za to moraš imeti homologacijsko listino. A jo je BMW izdal? Ali jo je kar Železarna Jesenice?:evil:
Jaz tudi nisem videl razloga zakaj bi homologiral širše gume, pa mi je policist potem razložil in to razlago tudi krepko zaračunal.:eek:

Nima smisla se s teboj pogovarjat, ker ne razumeš. Nekaj so predelave s katero spreminjaš fukncionalnost vozila, kot so temna stekla (varnost, vidljivost…) in širše gume, kar me drugim vpliva tudi CO2…

Nisem trdil, da ni poptrebna homologacija. Sem samo napisal, da ne vidim razlogo za to. Če pa je potrebno, potem pa itak noben problem, a ne?
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.493
9.195
113
Aja, ti MISLIŠ?:zmaga:
Izgleda je problem, če so vsi vpleteni izgubili jezik in se zavili v molk. Kaj meniš?
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.493
9.195
113
Železarne Jesenice
Drugače pa blindirana verzija predvidevam, da nima strešnega okna.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gavran

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
Obstaja brez strešnega okna. Strešno okno je v povezavi z motorjem/opremo/trgom.

Tole piše v članku:

Tehnična specifikacija v zvezi z javnim naročilom št. 430-159/2021 (Priloga št. 6-27) nam v drugi alineji jasno prikazuje, da je naročeno Civilno specialno patruljno osebno vozilo s prostornino od 2900 cm3 zahtevano »brez strešnega okna«. Kot lahko preverimo pri vseh BMW trgovcih in na uradnem spletnem konfiguratorju, je BMW 750Li nemogoče naročiti brez strešnega okna.


Če torej obstaja enaka streha za drug model, potem to ni več 750Li, ki je bil ponujen
 

ginek

Fizikalc
21. sep 2007
545
54
28
So poobalseni. Ne vidim pa razloga, zakaj bi avto homologiral? Ce ima avto stresni okno ima narejene vse ojacitve. Te ojacitve so med stropom (se pravi tapeto) in streho (plehom).

Enostavno zamenjas celo streho z novo. Ojacitve pod streho in tapeto ostanejo. Trdnost se kvecemu poveca, ker streha nima vec luknje.
Ne vidiš razloga? Pač nimaš pojma. Zakaj pa je treba navadni raji druga platišča istih dimenzij homologirat, ali pa drugačen filter za zrak motorja ali pa praktično karkoli, ki ni bilo homologirano hkrati s celotnim original vozilom?

Dejstvo je, da če ni homologirano V SLOVENIJI, bi morali takoj iz ceste, pobrat tablice in kazen.
Če pa je homologirano, me pa samo zanima katera ustanova pri nas je to storila. Kajti ponavadi ne znajo nič drugega kot prebrat in potrdit homologacijske papirje iz tujine.

Nisem prepričan, če boš utihnil, ampak stavim da nimaš pravega odgovora
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.295
823
113
Ne vidiš razloga? Pač nimaš pojma. Zakaj pa je treba navadni raji druga platišča istih dimenzij homologirat, ali pa drugačen filter za zrak motorja ali pa praktično karkoli, ki ni bilo homologirano hkrati s celotnim original vozilom?

Dejstvo je, da če ni homologirano V SLOVENIJI, bi morali takoj iz ceste, pobrat tablice in kazen.
Če pa je homologirano, me pa samo zanima katera ustanova pri nas je to storila. Kajti ponavadi ne znajo nič drugega kot prebrat in potrdit homologacijske papirje iz tujine.

Nisem prepričan, če boš utihnil, ampak stavim da nimaš pravega odgovora
Bom utihnil, ker se mi ne da razlagat. Malo si najprej preberi zakonodajo, bos lazje razumel.

Ni potrebe, da si zanicevalen do ostanov, ki delajo homologacije. Ni cisto tako, da vse prepisejo in da nic ne znajo.

Policijska vozila ne rabijo vinjete, navadna raja jih pa rabi
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.295
823
113
Tole piše v članku:

Tehnična specifikacija v zvezi z javnim naročilom št. 430-159/2021 (Priloga št. 6-27) nam v drugi alineji jasno prikazuje, da je naročeno Civilno specialno patruljno osebno vozilo s prostornino od 2900 cm3 zahtevano »brez strešnega okna«. Kot lahko preverimo pri vseh BMW trgovcih in na uradnem spletnem konfiguratorju, je BMW 750Li nemogoče naročiti brez strešnega okna.


Če torej obstaja enaka streha za drug model, potem to ni več 750Li, ki je bil ponujen
In zakaj ne? Kupec naroci vozilo brez stresnega okna. Ker prodajalec takega avta ne more narociti v proizvodnjo, ga naroci s stresnim oknom. Ko avto pride zamenja streho in sicer taksno, ki stresnega okna nima.

Kupec dobi, kar je dobil in placal. Kje je problem? Ali kje kupec vedel, da je bila streha menjana, pa je stvar pogodbenega odnosa med kupcem in prodajalcem.

Ali pa; avto ima serijska platisca 19” in 20” ni mozno narociti. Obstajajo pa platisca 20”. Kupec to zeli. Prodajalec naroci vozilo z 19” avto pride, namesti 20” in avto proda. Kje je problem?

Sicer pa, BMWblog… dokler oni to pisejo… bodo kmalu kaksno opravicilo napisali zaradi klavet.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Mogoče samo za info - na katerem trgu je 750Li dobavljiv brez sončne strehe?
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.493
9.195
113
Ali pa; avto ima serijska platisca 19” in 20” ni mozno narociti. Obstajajo pa platisca 20”. Kupec to zeli. Prodajalec naroci vozilo z 19” avto pride, namesti 20” in avto proda. Kje je problem?
Problem je v tem, ker po naši zakonodaji takšno vozilo NI TEHNIČNO BREZHIBNO. Če na avtu ni možno naročiti serijskih 20 palčnih platišč, le ta tudi niso vpisana v homologacijo. Torej je vozilo TEHNIČNO NEIZPRAVNO. Po naši zakonodaji. Kaj to pomeni, verjetno veš. Ko bo enkrat tak prodajalec naletel na kupca, ki bo imel prometno, zavarovalnica pa bo zavrnila izplačilo zaradi tehnično neizpravnega vozila in bo kupec lepo stožil na polno prodajalca, bo tudi prodajalec prenehal s tako prakso. Seveda, če prodajalec ne uredi homologacije teh platišč, za to pa potrebuje DOKUMENT (TUV recimo). Kar ga pa Železarna Jesenice ne bo izdala :valjamse: :valjamse: :valjamse:.
Obstajajo tudi 30 palčna platišča, pa to še ne pomeni, da jih lahko LEGALNO namestiš na vsak avto.
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.295
823
113
Problem je v tem, ker po naši zakonodaji takšno vozilo NI TEHNIČNO BREZHIBNO. Če na avtu ni možno naročiti serijskih 20 palčnih platišč, le ta tudi niso vpisana v homologacijo. Torej je vozilo TEHNIČNO NEIZPRAVNO. Po naši zakonodaji. Kaj to pomeni, verjetno veš. Ko bo enkrat tak prodajalec naletel na kupca, ki bo imel prometno, zavarovalnica pa bo zavrnila izplačilo zaradi tehnično neizpravnega vozila in bo kupec lepo stožil na polno prodajalca, bo tudi prodajalec prenehal s tako prakso. Seveda, če prodajalec ne uredi homologacije teh platišč, za to pa potrebuje DOKUMENT (TUV recimo). Kar ga pa Železarna Jesenice ne bo izdala :valjamse: :valjamse: :valjamse:.
Obstajajo tudi 30 palčna platišča, pa to še ne pomeni, da jih lahko LEGALNO namestiš na vsak avto.
Še 1x ti povem, da nimaš pojma in zaključim, ker se mi res ne da ukvarjat z nekom, ki misli, da vse ve.

Primer. Avto ima v homologaciji samo 18” platišča, čeprav lahko tak isti avto naročiš z 19”, 20” ali pa 21”. Ampak, če si maročil z 18” imaš v homologaciji samo 18” (obstaja nekaj izjem). Zakaj? Ker če bi bilo tako, da bi bile v homologacijo vpisane tudi 19”, 20” in 21”, bi kupil avto z 18”, dal gor 21” (kar sicer na avto paše) to pa pomeni, da ima avto višji izpust CO2, kar v marsikaterih državah vpliva na plačilo davka.

Drugače ša svetujem, da predno pametuješ in afne guncaš, si preberi zakonodojo.

In enako je z zavarovalnino, kar govoriš na pamet. Avto nima vlečne kljuke. Jo montiraš in ne homologiraš. Je avto tehnično neizpraven? Imaš nesrečo, pa ne voziš prikolice, uporabiš pa kljuko za prtljažnik na katerem imaš kolesa. S prvim delom vozila se v nekoga zaletiš. In zavarovalnica bo zavrnila izplačilo, ker je avto tehnično neizpraven? Daj ne bluzi.

Zatemniš zadnja stekla in tega ne homologiraš. Avto tehnično neizpraven, zavarovalnica zavrne? Ja, seveda…

Sicer pa homologacije ne izdaja Železarna Jesenice, ampak prodajalec, ki je platišča prodal. In če te zanima, homologacijo uredi kupec vozila in ne prodajalec, ker homologacijo ureja lastnik vozila nakaterega je avto registiran.

Prodajalec (uvoznik) pa mora v tem primeru, če to naredi prodajlec urediti posamično homologacijo in ne tipsko… ampak saj timvse veš.

Lahko noč.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.493
9.195
113
Ker si ti tako pameten, se mi z ostalim sploh ne da ubadati, ti bom pa linkal samo tole zadevo:
Splošni pogoji za zavarovanje avtomobilske odgovornosti - Zavarovalnica Triglav
Drugi člen, točka 6:
če vozilo, ki ga je voznik vozil, ni bilo tehnično brezhibno;
Šteje se, da vozilo ni bilo tehnično brezhibno, če ni imelo veljavnega
tehničnega pregleda ali se pri njegovi uporabi niso upoštevali veljavni predpisi o potrebni tehnični opremljenosti vozila.

Ampak ti znalac boš seveda pregledniku na tehničnem razložil, da je vse tipitopi in ti bo požegnal avto brez homologacije za druga platišča in zatemnjena stekla. Potem boš pa seveda še zavarovalnici razložil, da večje pnevmatike nimajo vzročne povezave z zavarovalnim primerom, odvetnik od zavarovalnice ti bo pa nabil na nos ta drugi člen, točka 6, s katerim si se strinjal ob podpisu zavarovalne police.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.870
5.138
113
Sicer pa homologacije ne izdaja Železarna Jesenice, ampak prodajalec, ki je platišča prodal. In če te zanima, homologacijo uredi kupec vozila in ne prodajalec, ker homologacijo ureja lastnik vozila nakaterega je avto registiran.

.
Homologacijo uredi in izda proizvajalec dela/avta. Kupec uredi samo potrdilo in vpis, da je ustrezno vgrajeno. Razen če kupec dela lastne unikatne predelave in gre čez homologacijski postopek.
Torej kljuko homologira proizvajalec kljuke glede na tip avta. Ti s tem dokumentom (homologacijo) potem to vpišeš v karton, če je ustrezno vgrajena.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

ginek

Fizikalc
21. sep 2007
545
54
28
Bom utihnil, ker se mi ne da razlagat. Malo si najprej preberi zakonodajo, bos lazje razumel.

Ni potrebe, da si zanicevalen do ostanov, ki delajo homologacije. Ni cisto tako, da vse prepisejo in da nic ne znajo.

Policijska vozila ne rabijo vinjete, navadna raja jih pa rabi

Izgleda nisi utihnil. Ne govorimo o vinjetah, govorimo o predelavi vozila, ki je ni naredil proizvajalec in že zaradi tega jasno mora bit homologirana.

Sem prebral zakondajo, večkrat. In sem to isto zakonodajo tudi moral upoštevat, večkrat.

Sem zaničevalen, ker drugega nisem videl in mi v dotičnih ustanovah nihče ni znal pomagat. In tu leta 2022 skorajda ni drugače kot leta 2000. V 99.999% primerih za neoriginalne zadeve hočejo dokument iz katerega je razvidno, da je opravljen A-test. Poleg tega hočejo še dokument o strokovni vgradnji - da, tudi za platišča.

Največkrat uporabljan a-test je od TUV, tuje organizacije, ki se s tem profesionalno ukvarja že desetletja. Morda so se v tem primeru res potrudili in sami naredili a-test. Kar pomeni da mora obstajat vsa možna tehnična dokumentacija za predelavo, plus testi. Za varnost mi pa ni jasno kako so testirali in izmerili. Najmanj kar je moral nekdo podrobno pogledat, je kako je zavarjena streha.

Rad bi videl homologacijski dokument tega vozila, če imaš morda številko prometne lahko takoj zdaj pogledamo v uradno evidenco. Ker potem vsaj vemo kdo zna odobrit predelavo, če mi zapaše odrezat kak del avta in nanj privarit kaj drugega. Seveda vse dokumentirano in strokovno narejeno. Morda še najbolje da prosim Wallis Motors za predelavo, kajti oni očitno znajo priskrbet a-test tudi za modificirane strehe.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Še vedno ne vemo, ali kjerkoli na svetu obstaja možnost dobiti originalni, tovarniški 750Li bre sončne strehe... Ker če ja, potem bi Wallis preprosto avto naročil tam (kar mu kot uradnemu predstavniku BMW-ja nebi bil problem) in nato samo naredil uvoz skupaj z vso dokumentacijo. Če pa tak avto ne obstaja, potem tudi streha kot nadomestni del ne obstaja in je bila potrebna predelava original strehe... Tukaj pa se potem malo zalomoli z homologacijo in testi, saj je streha strukturni element in to pač ni isto, kot širše gume, vlečna kljuka ali pa prozorni žmigavec...
 
  • Všeč mi je
Reactions: cappy

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.316
940
113
Titograd
Po njegovo, razrezana streha ne vpliva na funkcionalnost vozila, širše gume pa.

Me res zanima, katera organizacija je to odobrila, testirala in predložila meritve? Če sploh je:fredi: