Kaj povzroča "Road Rage"?

Vprasaj

Majstr
15. avg 2008
1.361
323
83
Ljubljana
Zagotovo se je že kdo znašel v situaciji, kjer ga je nekdo razjezil na cesti?

Nekdo ti preseka pot, te skoraj rukne, ali pa samo v trgovini hodi počasneje pred teboj?

Od kod izvira ta agresija, kjer te spremni iz Dr. Jekyll v Mr. Hyde?

Kako se ji izogniti?

Kako ukrepati v taki situaciji?
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.834
1.062
113
www.adriamedia.si
road rage.jpg
 

bertoncl

Guru
4. jun 2015
1.731
581
113
Zagotovo se je že kdo znašel v situaciji, kjer ga je nekdo razjezil na cesti?

Nekdo ti preseka pot, te skoraj rukne, ali pa samo v trgovini hodi počasneje pred teboj?

Od kod izvira ta agresija, kjer te spremni iz Dr. Jekyll v Mr. Hyde?

Kako se ji izogniti?

Kako ukrepati v taki situaciji?

Najlažje se izogneš tako, da stvari ne jemlješ osebno in da se že v štartu ko sedeš za volan, zavestno odločiš, da se ne boš jezil. Z jezo lahko samo izgubiš, pridobiti pa ne moreš ničesar, samo v stres se spraviš, posledično morda še ti narediš neumnost.

Agresija izvira iz tega, da se počutiš prizadetega, ker je "kr en" človek to naredil TEBI, ki si popoln in tega ne delaš. Se pravi stvar jemlješ osebno in potem hočeš na vsak način pokazati da imaš TI prav in ne ON. Ampak ta stvar ni osebna in ni bila namenjena TEBI, ampak se je pač žal zgodilo. Ti si bil samo slučajno ravno takrat tam in ni nobene potrebe po prizadetosti.

In če stvari ne jemlješ neosebno in če se zavedaš, da smo vsi zmotljivi, je vožnja veliko bolj enostavna in manj stresna.
 

Corvette

Majstr
6. nov 2008
391
262
63
Ampak ta stvar ni osebna in ni bila namenjena TEBI, ampak se je pač žal zgodilo.
Marsikdaj to ne drži, sploh v primerih, ko vozniki to počnejo namenoma oz. zavedno:
- uporaba telefona med vožnjo (prostoročni način je seveda izvzet)
- izsiljevanje prednosti
- nepravilna smer oz. stran vožnje
- cincanje oz. oviranje prometa brez potrebnega razloga
- premajhna oz. neustrezna varnostna razdalja
- bistveno zmanjšana pozornost med vožnjo (spet telefon, zasanjanost, substance, EMŠO, you name it...)

Moraš biti jebeno budistično skuliran, da ob določenih faktorjih ostaneš mrtvo hladen. Mene pač včasih zjezi, da se nekdo namenoma odloči, da bo ogrožal oz. oviral mene in ostale, zato posledično sprobam, če hupa še deluje :) Jasno je, da se vsakomur kdaj zgodi, da na cesti kaj zafrkne in spregleda, razen seveda Alter voznikom... :) Ampak "admitting that you're an asshole" je prvi korak in v 99,9 % se oba mirno odpeljeta dalje.
 

Zebdi

Fizikalc
11. dec 2017
434
137
43
Meni so najbolj hecni pajaci, ki se ti zalepijo pol metra za rit.. potem pa panično zaviranje, blendanje in hupanje, ko se dotaknem zavore..
 
  • Všeč mi je
Reactions: splash in Matey

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.348
251
113
haha... kaj sta se hitr premislila....

drugač pa, jest si ponavadi rečem, da verjetno ima razlog za tako obnašanje - slab dan, bolezen, ipd... potrpim in ob priliki prehitim...
 
  • Všeč mi je
Reactions: bertoncl

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.151
4.598
113
Kadar se vznemiriš zaradi napak drugih na cesti, škodiš izključno sebi.
Nekaj desetletij je od tega, ko je en tip pred nama s kolegom iz avta vrgel cigaretno škatlo. Kolega, ki je vozil, se je razburil in začel trobiti. Kaj pametnega je s tem naredil? Če bi bil spredaj kak mafijozo, bi se ustavil in naju pospravil za malo malco. Potem bi odsedel 3 leta, ampak naju to ne bi povrnilo. Ali pa bi povzročil prometno nesrečo in bi naju vsaj vrat bolel kak teden, čez 50 let pa bi imela neke nove posledice tega dogodka. Spet njega ne bi nič bolelo.
 

bertoncl

Guru
4. jun 2015
1.731
581
113
Marsikdaj to ne drži, sploh v primerih, ko vozniki to počnejo namenoma oz. zavedno:
- uporaba telefona med vožnjo (prostoročni način je seveda izvzet)
- izsiljevanje prednosti
- nepravilna smer oz. stran vožnje
- cincanje oz. oviranje prometa brez potrebnega razloga
- premajhna oz. neustrezna varnostna razdalja
- bistveno zmanjšana pozornost med vožnjo (spet telefon, zasanjanost, substance, EMŠO, you name it...)

Se popolnoma strinjam, eni ljudje to delajo na dnevni bazi in zavedno, ampak vseeno, zakaj bi se zaradi tega jezil in se spravljal v stres? Kaj s tem rešiš? Pa ne govorim da človeku ne poblendaš ali pohupaš. Ampak eno je če človeku pohupaš ker spi na semaforju, drugo je pa, da mu potem zaradi tega voziš za ritjo, bledaš in kažeš fakiča.
 
5. apr 2015
1.325
685
113
Jaz se pa trudim držat načela, da če se kregaš z idiotom, počasi ni razločit, kdo je idiot v prerekanju.

Je pa res, da nekateri razkazujejo objestnost ter na drugi strani jezo na cesti, "varno" za volanom, ker ali bodisi v službi nimajo prav besede, doma pa tako ali tako ne. In jim je tista pot smisel življenja in razkazovanje mišic (velkega kurtza ali piške da ne bo kdo rekel da predpostavljam spol) In bognedej, da mi kdo preseka pot ali trobi ali žuga s prstom.
 
  • Všeč mi je
Reactions: bertoncl in Matey

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.177
8.957
113
Te so pri meni na vrhu lestvice. Doživel tudi blendanje v tunelu v koloni na obeh pasovih, naj se umaknem. Ponavadi BMW sindrom.
starejši modeli, brez asistenc..z novimi imaš lightshov in piskanje ce segreš v rit zaletavat. Pomagajo pa za počasnete zajebane luči,ki že nakazujejo da se je bolje prej kar umaknit s ceste,da nebi bilo pluženja.
 

Corvette

Majstr
6. nov 2008
391
262
63
Nisem mislil zgolj telefoniranja, pač pa tudi brskanje po spletu in uporaba družabnih omrežij, kar je rahlo večji problem... Na AC se taki modeli (in modelke) težko držijo svojega pasu, na regionalkah se ti zakantajo v avto (že doživeli v družini), v mestih pa cincajo pri speljevanju.