Kaj namesto teflonske ponve

Zetor5011

Fizikalc
14. dec 2010
639
28
28
Vse je odvisno od uporabe... ok, sem preveril specifikacije za laboratorisjko posodo... topi se pri 327°, razpada pa pri 392°... se pravi da ko se prevleka na ponvi stopi in naredi lužico, jo moraš še naprej pražit na 400°C na gorenje šporhetu, da začne razpadat in tvorit kancerogene snovi... to je F-C pare. Olja za kuhanje se pričnej osmodit pri cca 250°...

Povzetek bi torej bil - teflon je škodljiv, če posodo prazno pražiš na visoki temperaturi in ob tem vdihuješ pare.
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
@Zetor5011
slučajno sem dobil na mail, in ne kot verižno pismo ampak bolj stilu "strokovnega članka" Zato sem tudi prilepil. Perem še vedno s praškom oz tekočim;)

Po netu marsikaj kroži in ker je ravno čas menjave ponve sem mal povprašal, da vidmo situacijo;)
Sploh pa potem ko sem v najboljšem sosedu videl ponve po 100+€ :/


@Utisevalec
tudi okol zelenjave so različna mnenja;) (pesticidi...)
 

Zetor5011

Fizikalc
14. dec 2010
639
28
28
vem, nisi ti kriv, mal zgubim živce ob teh eko-babjih forah in ko dobim razne meile o škodljivosti e-jev in teflona in vsega boga (ki se začnejo z "znanstveniki so ugotovili...." - kateri? kje? kako? ne me basat...) in zemeljska sevanja in vodne žile...

Ok, razumem, ljudje morajo nekje dobit denar in najlažje je nategovat ljudi. Včasih so nategi bolj očitni (e.g. FuelShark), včasih pa malo manj (recimo o školjivosti teflona da bi prodali več nove posode s "keramični" coatingom).

Ampak smo v kapitalizmu. Nategovanje je dovoljeno. In nategnit vas bo poskušal vsak, ki ima 5 minut časa. To deluje kot reklame - sicer mi gredo na q-rac ampak se mi vseeno zapišejo nekam v podzavest... tako kot maili o škodljivost ne-vem-česa. "Marsikaj kroži"...

daj nalepi ta strokovni članek, mogoče imajo kakšno novo pogrutavščino, stavri sespreminjajo iz dneva v dan...
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
na netu ne obstaj članek, samo mail. Če prov piše na začetku "na linku spodaj", tega linka ni bilo.

screen-shot-2012-11-22-a.png
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Točka 2. Razen kaka divja ljudstva, normalni ljudje uporabljajo šampone, zobne paste itd, tako da te parabene najdejo tudi pri 99% ljudi, ki NIMAJO raka na prsih.
Točka 3. Za teflon so že odgovorili, glede niklja je pa napisano tudi popolna neumnost. Nikelj je tako kot železo feromagneten in magnet na njega prav lepo prime.
 

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.716
99
48
Tudi pri nas smo kupili keramično ponev, vendar na indukciji deluje vsaj 2 x počasneje kot klasična (teflonska). Verjetno zaradi bistveno nižje vsebnosti železa..
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Če koga zanima, v Leclercu imajo neke nove keramične ponve od Tefala.
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.109
3.418
113
Jao kako eni komplicirate, kaj misliš živeti 150 let ali kaj. Kje bodo pa dobili denar za penzije za take metuzaleme
evil.gif
.

Glej, jaz ti priporočam takle pekač:
shrani.si
[/URL][/img]

Lahko pečeš praktično brez masti ali olja.
Cena 2 EUR v najbljižji trgovini.
evil.gif
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.313
-8.448
113
Citat:
Uporabnik MUC pravi:
Tudi pri nas smo kupili keramično ponev, vendar na indukciji deluje vsaj 2 x počasneje kot klasična (teflonska). Verjetno zaradi bistveno nižje vsebnosti železa..
Železo v principu nima nobene veze z indukcijo. Deluje katerakoli kovina.
V realnosti je pa tako, da proizvajalci indukcij šparajo na veliko in nimajo dobro prilagodljive frekvence indukcije. Zato je le ta nastavljena tako, da je funkcjonalna le za železne kastrole
wink-1.gif
Kakovostne indukcije(ki pa so redke kot kačje noge) lepo delajo s katerokoli kovinsko kastrolo(pri alu in bakrenih posodah je potrebna višja frekvenca nihajnega kroga).
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Citat:
Uporabnik prijam pravi:
Citat:
Uporabnik keber pravi:
Če koga zanima, v Leclercu imajo neke nove keramične ponve od Tefala.
Ali so za kaj? moram kupit eno VOK ponev.
Ne bi vedel za keramiko. Imam pa tadražji (cca 40 €) teflonski vok od Tefala in je špica, niti ene praskice po dveh letih, pa ne pazim kaj dosti.
 

corsol

Guru
11. mar 2010
2.682
830
113
imamo 2 razlilčne keramičnih ........ 1 od njih je delimano(TOP-SHOP, kupil v Merkatorju) in moram reči da je kar kvaltetna zadeva.
Druge so Bialetti(dobil V EUROSPINU poceni)ampak se mi zdi da je slabša keramika , ampak za 20€ 3 kosi je OK.
 

pumaX

Fizikalc
5. sep 2007
2.183
0
36
Maribor
Obišči stran
Citat:
Uporabnik keber pravi:
Citat:
Uporabnik prijam pravi:
Citat:
Uporabnik keber pravi:
Če koga zanima, v Leclercu imajo neke nove keramične ponve od Tefala.
Ali so za kaj? moram kupit eno VOK ponev.
Ne bi vedel za keramiko. Imam pa tadražji (cca 40 €) teflonski vok od Tefala in je špica, niti ene praskice po dveh letih, pa ne pazim kaj dosti.

14 dni nazaj sem kupila keramični vok...v Šparu (Ne vem firme, so pa tiste od zunaj raznobarvne keramične posode, ki jih imajo na posebnih stojalih v vseh večjih Šparih). Delala sem do sedaj v njem sicer samo enkrat...pa mi je enako OK, kot mi je bil teflon!