Kaj dati v kopalnico zraven talnega gretja?

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.155
2.254
113

Priponke

  • Krivulja_ogrevanja.jpg
    Krivulja_ogrevanja.jpg
    58,6 KB · Ogledi: 74

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.155
2.254
113
Ne, hočem povedat da ni nujno da je ogrevalna krivulja ravna črta in da ni nujno da sta dovolj samo prva in zadnja točka.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.268
5.822
113
pri taščici
No nulo imama enako pri 10 stopinjah imaš ti 3 stopinje višje nastavljeno, pri -10 in -20 pa imaš nižje od mene. Torej imaš nastavljeno po čist drugačni logiki. Bolj kot gre v minus bolj ti nižaš temperaturo vode (ne sicer dobesedno ampak bolj sorazmerno) isto velja za plus, bolj gre plus bolj ti višaš vodo (v primerjavi z hudimi minusi). Ja drži, sem teoretik, sploh pri zadevah ki jih ne poznam poskušam prvo razumeti teorijo, kako bi naj zadeva v teoriji delovala.
Se pravi imas ti bolj strmo krivuljo (premico) kot Vincent. Strmina krivulja je odvisna od izolacije hise in gostote talnega. Boljsa ko je izolacija,bolj polozna je krivulja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi

igi

Guru
13. okt 2007
5.341
975
113
Celje
Obišči stran
No, čeprav nisem profi se vseeno tukaj s teboj ne bi strinjal, če bi bilo tako enostavno bi imela TČ samo 2 točki za nastavit, tako pa si lahko poljubno nastavljaš vse 4 točke in ti med vsako točko posebej potegne premico. Res je da lahko nastaviš prvo in zadnjo točko in ti potegne premico od -20 do +10 ampak ta premica je verjetno samo neko ekvivalentno povprečje ki narašča ali pada s temperaturami veni. Če pa ti npr. ugotoviš da pa imaš pri 0 stopinj notri vseeno malo prevroče, čeprav je pri -10 ok pa verjetno popraviš samo to točko in ne greš prestavljat dol celotne krivulje? Verjetno ni nujno da je CELOTNA ogrevalna krivulja ena ravno premica, verjetno lahko gre cik cak ali...?
Hja velika vecina tc ima samo dve tocki in vmes ravno crto. Nekatere imajo se kak popravek okoli nic stopinj, ne prav veliko pa to kar ti pravis.

in ja z dvema dobro postavljenima tockama je notranja temperatura lahko na pol stopinje vedno enaka brez sobnega termostata.

tudi sam nisem verjel tega, pa sedaj pri starsih vidim, da (stara in neizolirana hisa, radiatorji) deluje v nulo. Lani je bilo kar nekaj nastavljanja, to sezono pa ni nihce niti enega klika naredil zadnje tri mesece.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek in Jabe

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.310
5.341
113
Itak... Pri talnem pa še lažje, manj skače T kot pri radiatorjih. Oziroma nič...
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.155
2.254
113
No to sem hotel samo povedat, drži da se verjetno z dvema točkama da nastaviti zelo dobro, če pa se gremo v detajle pa se sigurno da nastaviti bolj natančno čez 4 točke. Ampak to je verjetno res brezveze.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.310
5.341
113
Zdej sem že malo pozabila, srednja šola je daleč... Kaj ni tale prehod toplote skozi steno linearna funkcija? Zakaj bi torej bila krivulja nelinearna?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.268
5.822
113
pri taščici
Igi je omenjal temperature okoli nule.
Zna biti da krivulja lahko dobi takrat en "mozolj" zato ker ima tc takrat najvec defrostov ko ogrevanje ne poteka.
Pravzaprav poteka "hlajenje". In s tem "mozoljem" bi pecajzelj kompenziral to hlajenje
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.155
2.254
113
Štima Jabe, štima, brez da se spomnim da sem kdaj hodil v kakršno koli šolo pač poskušam logično, zakaj so potem 4 točke na črpalki za nastavit? Če je stvar tako enoumna bi potem inžinerji dali 2 točki, lepo daš noter začetno in končno ter samo pomikaš gor in dol dokler ne trofiš
Ne pitaj me nočas ništa... :p

Pojma nimam kje (možno da so temeprature fiksne)..to sem jaz nastavljal desetletje nazaj in od takrat ne mrdam.

Potem nastavi na te 4, ki jih ponuja (se mi zdi da imaš ti malo novejšo izvedenko Estie, ker jaz imam OČ s fiksnimi hotrostmi (3) pri tebi pa možno da zna TČ že prilagajat ovrate (?):

V glavenem tako nastavi:
-20: 32
-10: 32
0:30
+10: 28

Če bo ob določeni zunanji temepraturi temperatura itven želene, dvigneš temp vode za stopinjo (oz. jo spustiš).

....................................................

Samo stari..jaz mam občutek, da si ti en tak hud teoretik :fredi: (vrzi se v prakso, jebemtiš)

Evo sedaj uporabljam črno poudarjeno krivuljo, če pa bi upošteval tvoje podatke in vzel prvo točko 32 stopinj pri -20 ter zadnjo točko 28 stopinj pri +10 bi dobil tako krivuljo! Kr razlika se ti ne zdi? Morda res nastavim pa da vidim če s to tvojo "šparovno" krivuljo ostanem na enakih temperaturah. Aja saj res, če bi uporabil še tvoji dve vmesni točki več krivulja ne bi bila premica :)
 

Priponke

  • 20220106_142535.jpg
    20220106_142535.jpg
    2,2 MB · Ogledi: 80

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.310
5.341
113
7) Kjer misliš, da je pretoplo, vejo malo pripreš, kjer misliš, da je malo prehladno, malo bolj odpreš. To je, če T v posasmeznih prostorih ne ustreza. Če je povsod premrzlo, krivuljo dvigneš, če je povsod pretoplo, jo spustiš. Naklone ugotavljaš, ko se en cel spekter T premakne skozi sezono.
Mislim, da nisem nič spustila, imam napisano, delala sem pa to seveda samo enkrat leta nazaj.

Temu se ne boš ognil.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.155
2.254
113
Zdaj pa še ena teorija... Glede na to, da so te visoke temperature pretežno ponoči, ko je nizka tarifa toka, je vprašanje če je smiselno šparati na temperaturi vode, namreč po tvoji krivulji se bo ravno čez dan dogrevalo in kompenziralo tisto kar boš ponoči "prišparal"? Podnevi pa je višja tarifa?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.310
5.341
113
Igi je omenjal temperature okoli nule.
Zna biti da krivulja lahko dobi takrat en "mozolj" zato ker ima tc takrat najvec defrostov ko ogrevanje ne poteka.
Pravzaprav poteka "hlajenje". In s tem "mozoljem" bi pecajzelj kompenziral to hlajenje

Proba naj, pa bo videl. najprej brez teh mozoljev... Zna biti presenečen, ker nekateri ingi so bržkone predvideli defroste in regulacijo naštimali na povprečje. tok pa tok energije je treba za defrost in potem mora TČ segreti vodo na toliko pa toliko višjo T, da bo povprečen DV tak in tak.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

igi

Guru
13. okt 2007
5.341
975
113
Celje
Obišči stran
Proba naj, pa bo videl. najprej brez teh mozoljev... Zna biti presenečen, ker nekateri ingi so bržkone predvideli defroste in regulacijo naštimali na povprečje. tok pa tok energije je treba za defrost in potem mora TČ segreti vodo na toliko pa toliko višjo T, da bo povprečen DV tak in tak.
Daikin ima recimo korekcijo za X stopinj "okoli nule". Naj bi prišlo prav na določenih lokacijah, kjer so "čudni" pogoji. V prilogi izsek iz navodil, kako izgleda takšna krivulja. Ampak, to uporabiš, če imaš težave z vzdrževanjem temperature pri nič stopinjah.
 

Priponke

  • daikin.jpg
    daikin.jpg
    245,2 KB · Ogledi: 85
  • Všeč mi je
Reactions: tony, Jabe in Hanzi

igi

Guru
13. okt 2007
5.341
975
113
Celje
Obišči stran
Zdaj pa še ena teorija... Glede na to, da so te visoke temperature pretežno ponoči, ko je nizka tarifa toka, je vprašanje če je smiselno šparati na temperaturi vode, namreč po tvoji krivulji se bo ravno čez dan dogrevalo in kompenziralo tisto kar boš ponoči "prišparal"? Podnevi pa je višja tarifa?
potem pa dodaj še urnike. Ponoči pomakni krivuljo kakšno stopinjo višje, da narediš nekaj rezerve na poceni elektriki, čez dan pa malce dol.

Ampak... Jaz sem se igral na začetku s tem, ker starši bili navajeni, da ponoči ni treba kuriti. In je bila ideja, da ponoči spuščamo temperaturo tudi pri TČ. Ker dejmo šparat. Na koncu pustil ves čas na enaki temperaturi, starši pa sedaj super zadovoljni, ker "kak je pa nobl zdaj. Vedno enak topl, vedno topla sanitarna voda, pa nič ni potrebno več delat". Za par 10€ na sezono se ne splača neki doktorirat. Sploh, če imaš še SE na strehi.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: AvtoFun

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.310
5.341
113
Naj v svoja pogleda...
Ipak, moja butara na talnem ne rabi ne tretje ne 4. tocke, ki bi nastopila pri nekje -10 recimo, ko defrosti postanejo redkejši.

Nekateri so doktorate delali iz nižje/višje tarife napram višjim/nižjim zahtevam preko dneva. Ne pozabiti, da ponoči so tudi defrosti pogostejši in DV mora biti še višji, da pokompenzira manjko čez dan. Višji DV v nočnih zimskih pogojih pa vemo kaj pomeni za Z/V TC. V glavnem, ne splača se. Meni recimo pa, ko je res mrzlo ponoči in čez dan sončno, kar ugasne sama preko dneva ker DV sploh ne pade dovolj nizko v talnem glede na krivuljo...
 
  • Všeč mi je
Reactions: AvtoFun in igi