Janez Janša predsednik SLO vlade

Runo

Guru
11. avg 2013
1.814
509
113
O tem je govoril že Platon. Kategorični in hipotetični imperativ (Kant). Večni razhod med sollen - sein. Ena najstarejših filozofsko - pravnih razprav, ki pa po moje malce presega to temo. :)

• Všeč mi je
Reactions: Anubis

bizi

Guru
21. nov 2007
16.888
1.919
113
Kočevska
Glej, obračaj besede, kolikor jih hočeš. Za pravnike, sploh pa za sodnike velja, da naj bi bili čim bolj nepristranski in apolitični. Pomembna vrednota posameznika je, da je sposoben preseči ideološke okvirje. Sodniki naj bi bili visoko moralni in trdni ljudje. Očitno pa v določenih primerih tudi dvojni doktorat ne pomaga.
Moralna trdnost in visoka etika nima nobene veze s politično opredelitvijo. Če pogledaš naš zgled demokracije ZDA, so sodniki in tožilci neposredno voljeni, torej so vsi politično opredeljeni. In to ne pomeni, da so pristranski pri svojih odločitvah.
Tak dvom se pojavlja samo v zatohlih kvazi demokracijah, kot je naša in to izključno za levo opredelitev sodnika, tudi če ta sodi samo mladoletnikom ali vodi vpise v zemljiško knjigo.

Runo

Guru
11. avg 2013
1.814
509
113
Saj ni res, bizi! Vrhovne in višje sodnike predlaga predsednik države, potrdi jih pa senat. To imajo zapisano v ustavi. Za okrajne in okrožne pa velja različno od države do države. Poleg tega je tam sodni sistem drugačen kot pri nas, ker odločitve temeljijo na presedensih, že establiranih primerih, pri nas pa na pravnih normah, ki si jih lahko vsak tepec razlaga po svoje in prilagaja.

O tem, kakšne barve je naš sodni sistem, pa ne bi.

msenjur

Guru
11. sep 2007
17.977
1.577
113
seveda je tudi sodniski sistem politicno obarvan.

ampak, sodnik naj bi pri odlocitvah sel preko tega in odlocal po svoji vesti, ipd... kar se v vecini primer tudi zgodi. ko gre pa za kaksno vecjo zadevo, se pa zna zakomplicirati.

in tudi pri nas ni nic dost drugace, vsi smo lrvavi pod kozom ne mi rect, da nekdo lahko nevtralen. ne gre. lahko je edin tok boljsi, da si ne pusti, da bi pripadnost vplivala na odlocitve.

in ce jo prijatlejica nebi izdala, bi bilo vse ok... tako je pa stala. bi bilo zanimivo poslusati vse privatne pogovore nasih veljakov. tudi sodnikov. bi hitro ostali brez njih...

• Všeč mi je
Reactions: bizi and Denis

igiNo1

Fizikalc
24. feb 2018
598
243
43
špicljev in ovaduhov povsod. Kot v časih Tita. V obrambo lika in dela vodje. Za domovino z Janšem naprej!

• Všeč mi je
Reactions: bizi

brane_new

Guru
10. feb 2008
6.298
874
113
Mnogi Janezki so poročali o žegnanjih na vel'ko noč.
Vsak na svojo stran :)

p.s. ne govorimo o Fritzu, Mustafi, Franco-tu, ...

Demz

Guru
15. avg 2010
12.507
2.515
113
Bil je težka špijunjara, komolčar, ... take pa hribovci takoj razkrinkajo. Šele čez 10 nadaljnjih let ga je še KPJ.

Pa - ne moreš kar prit na kongres KP in postaviti : "Od danes naprej sem jaz glavni !" Še sedaj po 30 letih mu verjame samo okoli 20%. Pa še tu so vsaj polovica karieristi, ki si obetajo dobičkov. :rolleyes:

2. okt 2007
1.727
683
113
kaj pa potem vaši hodijo v to sobo :sprasujemse:

a sta bila direktor SOVE in v.d. Policije skupaj na fešti... #držimoseukrepov, #koline, #zidanice

Naj Kacin potem pove, da tudi direktorji ne upoštevajo ukrepov, ker če bi, se ne bi okužili, kakor tudi ne bili prenašalci...

P.S. v bunkerju v kleti pa ste itak vi, plačanci, na Trstenjakovi... pejte mal na zrak, na sonce