Izračun prihranka - izolacija hiše

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.872
113
A je kakšen majster da bi od oka ocenil koliko se prihrani pri ogrevanju hiše če se da izolacijo?

Hiša ima 100m2 ploskev (10x10zunanje stene), grajena iz klasičnih glinenih zidakov, 3/4 ima 5cm zunanjega ometa (fasada), 1/4 je gol cegu (S stran). Zgornja plata je betonska (10cm). Streha oz. ostrešje je "odprtega tipa", torej tramovi in nanje položene salonitke. Približno 1/6 hiše (3 prostori) kjer se kuri ima notranjo izolacijo zunanjih sten (10 cm izolacije + opaž). Okna so stara 50 let, sicer so povsod dvokrilna in dvodelna (dve šipe). Poraba kurilca na kurilno sezono je cca. 2000l-2500l .. sicer se zadnje čase (par let) itak primarno kuri na drva, vseeno pa se zraven skuri še 1000l kurilca.

Če se to sedaj izolira po "standardu" (koliko je to sedaj? 14cm?), zamenja okna (z nekim srednjim razredom) in naredi zaprto ostrešje oz. na zgornjo plato položi horizontalna izolacija (14cm), koliko se lahko zmanjša poraba ua ogrevanje?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.872
113
To sem tudi jst laično pomislil, torej se prihrani 1000EUR .. oz. ker se sedaj kuri "domača" drva je prihranek potem 500 EUR. Investicija bi se povrnila ... hm, nikoli!
evil.gif


Teoretično je potem bolje investirat par 1000 EUR v nakup še malce bukovega gozda, ene super motorke in novega cirkularja!
cheer.gif
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
Nekje za tvoj pirmer: Ob solidni izolaciji padejo izgube iz 30 kW na nekje 6-8 kW (ob pogoju da se lotiš tudi tal pritličja). Torej relano faktor 3 zmanjšanja porabe.

Kdaj se povrne? Na dolgi rok...zdaj če računaš da ste v parih desetletjih že izgubili eno ceno izolacije, jo boste v naslednjih par desetih letih še vsaj kako, pa kolikor je meni poznana neizolirana hiša iz otroštva nekega udobja zadeva ne nudi ..tisti trenutek ko nehaš kurit se začne ohlajat, itak te stalno hladi (sploh ob takih oknih)...če žez noč ne kuriš je zjutraj ledenica..itd itd..skratka ena žalost.

Solidna izolacija? Stene 15 cm+, strop 30 cm+, Tla 10 cm+, Okna obvezno menjana (fino da je 3 slojna zasteklitev).

Zdaj če kurite na drva je res mogoče brez veze z vidika 'kdaj se povrne'...z vidika udobja bivanja je izolacija mus.

Pa tako je z energenti...trenutno je razlika med ne in izolirano hišo recimo 1.500 EUR...čez 10 let bo mogoče letna razlika že 3.000 EUR.

Za štart vsaj vrzi v štuk, kjer se največ nahajate spodobno klimo...bo takoj poraba padla za 800 do 1.000 litrov.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.872
113
To kar praviš je res, definitivno je izolacija 0, kar tudi pomeni da ko se neha kurit pada temperatura iz minute v minuto. Dejstvo je tudi da so bivalni prostori (kuhna, dnevna) izolirani od znotraj ... kar pa tudi pomeni, da če je tam 22C jih je v ostalih enako velikih neizoliranih prostorih tudi 5C manj! S tega stališča je to glavna kriza, tisto metanje denarja skozi okno ob ogrevanju nekako niti ne opaziš vsak dan.

Tudi prejšnji post je bil malo sakrastičen, izolacija se misli naredit, streho tudi čaka obnova, jasno ko vse to delaš menjaš še okna ker je itak usput. Tako da ta investicija ne bo izostala - je pa res karnekaj denarja, povrne se pa postopoma. Ampak spet če vzmeš finančni vidik, 30k EUR kredita na 15 let nekako plačuješ 3/4 z real-time privarčevanim denarjem, z dražanjem energentov pa je razlika še večja. Glede trenutne tendence rasti cen je tako realno pričakovat da se investicija povrne v roku 15 let ali še manj, sploh če se kombinira s še kakšno drugo eco investicijo (toplotni zalogovnik, TČ, klima).

Vseeno bi rad slišal še kakšnega, ki ima izkušnje s podobno/enako situacijo, torej realna poraba energentov pred izolacijo in po izolaciji.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
s kreditom osebno ne bi kaj preveč pacal..potem raje investicijo razvlečeš na 2-3 leti, pa narediš toliko kot imaš..trenutno se vam splača izkoristiti subvencije (tudi za menjavo oken!) za izolacijo.

Če imate pohodno podstrešje (nenaseljeno) upam da boste ob menjavi strehe dali tudi sekundarno kritino...da boš lahko spodaj v miru dal izolacijo.

Jaz osebno imam zgolj izkušnje z neizolirano hišo...pa tudi pri nas je bilo praktično povsod od znotraj izolirano (minimalno) ter sobe v lesu...samo o udobju žal ni bilo nobenega govora.
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Morda še moja ugotovitev, kaj sem 'pridobil' z izolacijo hiše. Že dobrih deset let, porabimo skoraj polovico manj kurilnega olja in se nam je investicija v fasado in 'toplo' streho povrnila že pred nekaj leti. Res da svojega dela in pomoči prijateljev nisem računal v strošek, pa četudi bi, bi bila vrednost že povrnjena.
Drug, morda prav tako pomemben efekt pa je poleti! Pred izolacijo in dodelavo strehe, smo se 'kuhali' že pri malo daljšem sončnem obdobju (3-4 dni)
Ni dvoma, da je bivanje v tej naši hiši, sezidani pred drugo svetovno vojno, bistveno bolj udobno, preko celega leta. Kar pa se ne da izraziti v denarju. Ali pa morda tudi?

LP
 

roCkY

Majstr
2. sep 2007
2.471
356
83
Gre za "invsticijo" v kakovost bivanja.
Najceneje pa je ogrevat en prostor s kakim "gašprčkom".

Ob ogrevanju z drvmi ni polovičnega prihranka pri sami kurjavi ob izolaciji objekta in menjavi kotla kot se kje prebere.je pa treba kar nekaj manj drv spraviti do peči. Razlika zagotovo ni faktor 3.
Prej imaš v nekaterih prostorih prevroče v drugih nekoliko prehladno. Obupen padec temperature v zelo hladni noči. Poleti se zadeva že 2 dan vročine pregreje.

Pozimi in poleti praktično nonstop teperaura brez omembe vrednega nihanja. Le mlaček je treba pazit kdaj se zrači. Poleti klima v mansardi tudi kar prav pride. Znižaš vlažnost zraka in odstraniš večinoma le toploto, ki jo proizvedejo el. porabniki. V srednjem štuku pa se sploh ne pregreje.
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.104
744
113
še moja izkušnja: živim v starejši stanovanjski hiši, ki je bila izolirana kdovekako. lani sem dal gor 12 cm izolacije - stiroporja. ogrevam se na elektriko. pred izolacijo je bil mesečni pavšalni račun ~100 EUR, potem je padel na 60 EUR, torej se je prepolovil (če privzamemo, da vsaj 20 EUR porabijo ostale enaprave).
kot so že drugi omenili, izboljšala se je kvaliteta življenja. prej so bile stene hladne na otip. tudi če sem imel v sobi 24 stopinj, je bil še vedno zoprn, hladen občutek. v spalnici se mi je v kotu začela nabirati plesen. po izolaciji so stene toplejše, plesni ni več, ogrevam pa samo še dnevno sobo in kopalnico. skratka če imaš denar, je to investicija, ki se vsekakor splača (čeprav finančno se bo meni povrnila recimo v 12 letih).
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.350
5.858
113
pri taščici
se strinjam, pa da ne misliš bajte podreti v desetih letih.... oziroma da konkretna obnova (tudi potresna)ne stane 80% vrednosti nove....
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.907
5.460
113
http://www.ursa.si/950.htm

Za toplotne koeficiente sten , tal, itd rabiš se mal s tem programčkom pohecat....

Pol pa excel pa nardiš tabelce pa formule za prehod čez steno, tla, streho.....pa površine ploskev rabš....pa zračunaš W/m2 za vsako sobo posebej!

Tla (klet) vzameš 0 stopinj.....strop kolker hočeš sobo ogrevat nad stropom....

Zunanja temp. se po standardu vzame -13 stopinj......če nisi na vrh triglava al pa kje tko special....

Pol maš pa:

WC/kopalnica = 24 stopinj
Dnevna= 20
Otroške sobe = 20
Spalnice = 20
Hodnik, klet = 15
Fitness soba = 18
Podstrešje (neogrevano) = 0
Zunanja (splošno) = -13
 
Nazadnje urejeno:

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.765
3
38
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
..trenutno se vam splača izkoristiti subvencije (tudi za menjavo oken!) za izolacijo.

O cem ti to, vem da je za TC baje nekih 25% subvencij, kolk je pa za fasado in okna?
 

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.765
3
38
Razumem vseeno me zanima ce za nazaj tudi lahko dobis , do koliko let nazaj?

Kaksne so ponavadi zahteve za te sklade, racun pa se kaksna potrdila?