izolacija

ThorZEN

Fizikalc
18. avg 2007
2.303
32
48
ksz..

Sam sem dal na nepohodni del 3x 15 cm steklene volne (dobil poceni), na enem delu, kjer bo krama, pa stirodur, in preko colarce. Nimam potrebe po celotnem pohodnem podstrešju. Čez stekleno volno bom letos položil še PP folijo
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
404 Not Found

tongue-1.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.864
3.892
113
Citat:
Uporabnik Mato pravi:
PAZI, na podstrešje ne dajaj kamene volne!!!! (velja za oba)

Kamena volna on stiku z vodo enostavno razpade. Steklena volna se posuši in ni bistvene razlike. Samo v opozorilo.

Tu sta dve napačni trditvi. Prvič ne vem zakaj bi človek pričakoval vodo na podstrešju oz. če jo imaš potem nobena izolacija ne bo ravno ok. Podstrešja so realno najbolj suh del hiše (stran od kaplirane vlage, prezračena). Če streha pušča je mokra izolacija še najmanjši problem.

Druga stvar je pa trditev da kamena volna kar razpade. To seveda ni res, kamena volna kot prvo zelo slabo vpija vlago ker je ponavadi površinsko obdelana z hidrofobnimi materiali in je celo paropropustna (kar je fino za podstrešja kjer vlaga odhaja iz hiše). Steklena volna po drugi strani zelo hitro lahko postane mokra, s tem izgubi izolacijske lastnosti, glavni problem pa je da se je ne da posušit.

Za najbolj poceni rešitev z delno pohodnim delom bi sam naredil tako:
- tam kjer je pohodni del (recimo 1/4 podstrešja kjer je višina zadostna) bi položil točkovne distančnike v dimenziji OSB plošč (recimo lesene kocke 20x20x20 ali pa kar cegle 19x29 z višino po ožji stranici)
- potem na fino očiščeno površino položiš tepih steklene volne v dveh slojih z pravokotnim pokrivanjem (10cm vzdolžno in 10cm prečno)
- čez vse se da paropropustno foljo ki ustrezno mehansko zaščiti izolacijo
- na koncu na prej omenjene točkovne nosilce daš OSB plošče (ali iverko, ali pa kakšen drug pohodni material)

Tole je res taka low-budget rešitev ampak bi delovala, tudi dolgoročno!
zmaga.gif
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
No moje izkušnje so pač drugačne. In hitro se zgodi, da ti kakšna opeka poči, jo odpihne in začne zatekat.
Videl sem, kako so v kontejner nalagali kameno volno oz. žalostni ostanek le tega, ker se je enkrat napila vode.

Sam sem imel stekleno volno na balkonu nad vetrolovom 6 let in je bila pozimi konstantno premočena zaradi snega. Po 6 letih, ko sem jo odstranil, je bila kot nova. In suši se čisto normalno, kot vsaka druga stvar.
 

Clueless

Fizikalc
5. avg 2007
744
86
28
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
... To seveda ni res, kamena volna kot prvo zelo slabo vpija vlago ker je ponavadi površinsko obdelana z hidrofobnimi materiali in je celo paropropustna (kar je fino za podstrešja kjer vlaga odhaja iz hiše). Steklena volna po drugi strani zelo hitro lahko postane mokra, s tem izgubi izolacijske lastnosti, glavni problem pa je da se je ne da posušit. ...

Kvečjemu je ravno obratno. Če ti pušča streha in se ti kamena volna napije vode se spremeni dobesedno v drek.