izdelava blinkca

Sandrca

hudičkica
29. okt 2007
785
0
16
Lep pozdrav.
Letos me čaka matura, in pri izbirnem predmetu informatika je potrebno narediti maturitetno nalogo. Ker mi izdelava spletnih strani, powerpointov in podobnih reči ne leži preveč sem se odločila da bi vso stvar naredila bolj praktično
smile-1.gif

in stvar je sledeča... odločila sem se izdelati blinkec za na mobilni telefon. (blinkec=tisto čudo ki se ga obesi/prilepi na gsm in začne utripat nekaj trenutkov pred prejemom klica).
sedaj pa me muči en kup vprašanj: kako zavraga ta reč sploh deluje? kako to izdelati? kako izdelati to da bo primerne velikosti da bi nosil s seboj?
Tako da vsi ki bi se vam sanjalo kaj o tem, lepo prosim za pomoč. Sama sem prišla le do ugotovitve da je potrebna led dioda in tuljava. naprej ne gre. premalo predznanja
redface-1.gif

Podeljujem *, alte,...
smile-1.gif


p.s.: ne, nebi bilo lažje če bi šla do "kitajčkov" in kupila eno to čudo, moj namen je da blinkec izdelam sama.
in še, če kdo slučajno ve kakšno je uradno ime za blinkec (ker mi to deluje kot neka čudna poslovenjenka)nej prosim pove.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Tuljava brezični signal pretvori v napetost in dioda zasveti. Ekola pa imaš narejeno maturitetno nalogo.
grin1.gif

(Se bom doma malo poigral s tuljavami, pa ti povem še debelino žice, število ovojev in tip diode )
 

dekca

alter gentleman
25. jul 2007
3.964
0
36
123
Za izdelavo rabiš tuljavo, ki vzpodbudi vklopno vezje ob prihajajočem klicu (mobilc se par sekund pred zvonjenjem konekta na repetitor), led diodo in baterijo (ker signal iz mobilca je prešvoh, da bi napajal ledico direkt). Vklopno vezje narediš z operacijcem, ki v primeru induciranja v tuljavi vklopi diodo. Za tuljavo je pomojem dovolj par ovojev tenke CuL žice, ki jih pripelješ na vhod operacijca... aja - informatika
d055.gif

Ne vem. Izber kaj lažjega. (zakaj pa mav nč ne pomaga
confused-1.gif
)
Kako majo to izvedeno kinezi, ne bi vedel, sem pa že pet let nazaj v Kuala Lumpurju gledal te novoletne lučke in mi je še danes žal, da jih takrat nisem par kil kupil (z izkupičkom bi pokril dva potovanja tja, ne samo enega
wink-1.gif
)
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
Tu pa ne vem če imaš povsem prav, signal je dovolj močan da dioda zasveti oz je bil na starejših telefonih. Takšne so bile tudi "antene" za stare ericsone, brez vsake baterije, ki so blinkale pred in med klicem.

Res pa je da če ne dobiš podatkov pač poskusi - vzameš kuli in naviješ nekaj žice, debelina ni važna (dobro, ne rabiš 2,5 kvadrat, saj ne bo elektrarna) in na oba konca prispajkaš diodo. jaz bi v štartu poskusil z 20 ovoji. So bili pa telefoni z zunanjo anteno bolj pravi za te zadeve in tudi signal je bil močnejši, tako da tu pa dopuščam možnost, ki jo je omenil Dekca - napajanje je iz baterije, vezje pa samo pojačan signal zazna.
 

Alioth

Pripravnik
8. avg 2007
469
7
18
Tuljava, dioda in LED. Vse v serijo.



S tuljavo se je za poigrati, ti dve na sliki sta kar ok. Važno je, da se žice nikjer preveč ne stikajo, torej ne sme biti navita!
Uporabil sem germanijevo diodo AA113. Led je iz osvetlitve tipkovnice pri 3510i (bela). Važno, da ima čim večjo svetilnost. Pa pravilno vezati diode - anoda na katodo.
 

Alioth

Pripravnik
8. avg 2007
469
7
18
Seveda sveti. Dela do kakih 10 cm, seveda takrat, ko je moč oddaje največja.
Največ je odvisno od tuljave. Za probat bi bilo še s špiralno. Na vezju bi se pa dalo res lepo zjedkati.
Pa samo na 900 MHz sem poskusil, na 1800 in 3G sem pozabil. Sem pa že v kanto vrgel
redface-1.gif
 

dekca

alter gentleman
25. jul 2007
3.964
0
36
123
Germanijeva pa zato, ker ima Ge manjši padec napetosti (0,3V) na P-N spoju, kot Si (0,7V).
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Ja to vem, da imajo germanijeve najmanjši padec napetosti, ker sem že enkrat poskušal narediti simpl radio brez napajanja, pa ni bilo nikjer za dobit germanijevih diod. Sem pa danes naročil na ebayu 10 komadov OA90, da se bom lahko malo igral.
smile-1.gif
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Na kak način pa boš naredil radio brez napajanja, kakšna bo antena ?
Ker sošolec se je enkrat nameraval tudi tega lotit, samo ko si je izračunal da potrebuje 30m anteno ga je minilo
grin1.gif
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
Ko sem bil še mulc, sem to izvajal. dobro se ne spomnim, a je delalo. Seveda je to možno samo z amplitodno modulacijo (po domače dolgi, srednji in kratki valovi).