Irska, vožnja po levi

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.403
4.502
113
Že celo življenje hodim tja, sedaj pa kaže, da bo drugo leto poleti res prišel čas za obisk te dežele.
Računam na letalo to Dublina, nato pa rent a car in naokrog, torej dokaj standardni način potovanja.

Ker grem z družino, se mi malo (precej) upira vožnja po levi, ker imam občutek, da bi bil nevaren nam in še drugim. Lahko kdo iz izkušenj malo pove kako izgleda vožnja po levi, kako hitro se navadiš in ali se je pametno to iti? Vozil bi se precej po lokalnih cestah, kar verjetno še poslabša vse skupaj.
 

masevc

Guru
2. sep 2007
3.427
858
113
Sem bil nekaj krat na Irskem, nikoli jaz vozil.
meni je čudno in bi se mučil. Ko jih gledam med vožnjo, nikoli ne vem kam bodo zavili ali kako speljali križišče, ker mi ni domače.
lokalne ceste so ozke, vozijo pa zelo hitro za tiste ceste.
 

dijo_porko

mona
6. sep 2007
2.121
48
48
122
Navadis se v 10 minutah, samo navadit se moras, da si ti kot voznik na sredini ceste. Za volanom je pa vse identicno, le da mas salthebel na levi...
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.568
3.437
113
Če ti čas dopušča naredi cel krog, tudi do Belfasta in Derry-ja. Navadiš se hitro, praktično takoj, saj si v to prisiljen, "težava" nastane takrat, ko dobiš občutek, da obvladaš, da si se že navadil, potem greš pa recimo tankat in podzavestno štartaš z bencinske in zapelješ kontra. Sploh tam kjer je malo prometa in ni nikjer nobenega.

Lokalne ceste so super, hupserji in ovinki, največkrat kar hkratna kombinacija obojega, grob asfalt in vsakih 5 minut ti kontra prileti kakšna Impreza na nujni vožnji. Kot pri nas v okolici Idrije in Cerknega recimo. Rabiš dober želodec
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hondi

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.403
4.502
113
No, tudi nasveti o krajih, prenočiščih, vrstnemu redu ogledov, itd. bi bil vesel.
Računam, da bomo imeli 14 do 15 dni časa, za Dublin bi si vzeli na koncu vsaj 3 dni, ostalo pa pot naokoli.
 

ergo

Fizikalc
3. sep 2007
1.030
39
48
Za vožnjo se ne rabiš pretirano bati: kot je nekdo zgoraj omenil se navadiš po nekaj km. Kar ti bi toplo priporočal je, da rentaš automatika, da se med vžnjo ne zakolješ, ko boš v kakšni nevarni situaciji in boš moral reševati sebe, avto, kontra smer vožnje in kvačkalico. Prav iz tega razloga rentacari v večini držav kjer vozijo kontra naši strani priporočajo svojim strankam (iz celinske EU) aut. menjalnik in verjemi, še kako prav imajo. Been there, done that...
 

oby

Fizikalc
20. jul 2008
370
111
43
Ja, automatik in gas... Vožnja po levi ni nič posebnega, držiš se pravila da je vedno voznik ob sredinski črti in je...
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.568
3.437
113
Ne kompliciraj preveč, oziroma, če že, potem bi rekel da če doma voziš avtomatika da ga daj še tam. In obratno.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.568
3.437
113
A prvih 10 minut si pa po naše peljal al kako? Ne vem no, meni je kar nekako uspelo že od 0m dalje. Z nekaj kasnejšimi ne ravno nevarnimi kiksi. :oops:
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.551
685
113
Večja je gužva, enostavnejše je. Razni rondoji sploh niso problem.
Najbolj nevarne situacije, so ko speljaš na prazno cesto, tam moraš pa vedno razmislit: "po levi!"

Če si svojim avtom (volan levo) je problem, da na navadnih cestah praktično ne moreš varno prehitevati brez pomoči sopotnika. Ter razne rampe na parkingih...
 

disc

Majstr
4. feb 2011
2.339
447
83
Jaz sem tudi prevozil celo škotsko :) In pritrjujem zgornjim odgovorom, da se res relativno hitro naučiš. Sej narediš kako neumnost, mene so zje*al večpasovni rondoji, ampak okej. Sej je folk dost bolj strpen kot tukaj :) Tako, da se ti nič ne boj vožnje po kontra pasu.
 

R0KY

Guru
30. apr 2010
3.830
715
113
Zivel 5 let na irskem, voznja ni noben problem, se navadis v 10 min kot so ti napisal gor. Avtomatik je dobr predlog, ker najvecji problem bos imel saltat z levo roko. Racunaj da je javni prevoz se bolj v kurcu kot v slo, tko da bos brez avta tezko videl vse kar si zelis. Kar se rondojev tice, brez semaforni so samo nadomestek navadnjega krizisca, kar pomeni da imajo samo 4 uvoze/izvoze, in pravila veljajo kot na navadnem kriziscu - prvi izvoze desno (zmikavc za desno preden gres v rondo), naravnost brez zmigavca, 3 izvoz leve zmigavc v levo pred uvozom.

Za moje pojme je 3 dni dublina prevec, razn ce si nor na muzeje. Drgac pa je fora irske bl v naravi kot v mestih. 15 dni imas dovolj da nardis prakticno cel krog, ce pa te se kej zanima pa kr prasi
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.886
805
113
Kadar je gužva na cesti, ni problema. Samo voziš za tistim pred tabo (pa upaš da ni turist).
Krožišča hitro zgruntaš, sploh ta večja niso težava, ker imajo fizično ločena pasova pred uvozom v krožišče.
Lokalne (in na pol prazne) ceste - po možnosti brez črte na sredini - so bile problematične, na žačetku je žena nekajkrat rekla "vozi po levi".
Ko sem vozil po mestnih ulicah, sem raje 3x levo zavil, kot pa 1x desno.