IP - TV preko optike?

22. jul 2007
12.689
1.257
113
123
Torej doma imamo trojček od lokalnega ponudnika in je sedaj ta priklopljen preko dveh optičnih vlaken na modem - ruter ICOTERA IGW3000 (optika -> baker po hiši).

Ker so se pojavile neke težave glede prekinjanja internetnega omrežja mi je lokalni operater ponudil, da lahko zamenja modem - ruter kateri pa je priklopljen samo z enim optičnim vlaknom.
Zdaj me pa zanima, kaj so prednosti in slabosti priklopa preko dveh ali preko enega optičnega vlakna?

Btw to sem še zvedel, da lokalnem operaterju težijo da spravi čim več uporabnikov na eno vlakno, ker so pri izgradnji optičnega omrežja vgradili premalo število teh.

Tnx
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.396
482
83
::1/128
Torej doma imamo trojček od lokalnega ponudnika in je sedaj ta priklopljen preko dveh optičnih vlaken na modem - ruter ICOTERA IGW3000 (optika -> baker po hiši).

Ker so se pojavile neke težave glede prekinjanja internetnega omrežja mi je lokalni operater ponudil, da lahko zamenja modem - ruter kateri pa je priklopljen samo z enim optičnim vlaknom.
Zdaj me pa zanima, kaj so prednosti in slabosti priklopa preko dveh ali preko enega optičnega vlakna?

Btw to sem še zvedel, da lokalnem operaterju težijo da spravi čim več uporabnikov na eno vlakno, ker so pri izgradnji optičnega omrežja vgradili premalo število teh.

Tnx
Če je tehnologija ista (p2p ethernet), ni absolutno nobene razlike, razen to, da gre prenos v eno in drugo stran po ločenih valovnih dolžinah znotraj istega vlakna namesto ločenih vlaken (BiDi ethernet - to imam recimo jaz od Telemacha).

Druga stvar je, če gre potem po tistem enem vlaknu GPON namesto P2P etherneta. V tem primeru si bandwidth (2,5Gb/s dol in 1,5Gb/s gor) deliš z ostalimi uporabnik na isti veji. V praksi tudi to špila BP, če ne priklopijo preveč userjev s prehitrimi paketi na eno vejo. Vsaj dokler kakšen uporabnik ne počne bedarij (npr. posveti v vlakno ali na GPON priklopi klasičen Ethernet SFP modul) in ubije celo vejo. Pa mogoče bo latenca za kako ms večja.

Uglavnem razlika je kvečemu zaradi tehnologije, ne toliko uporabe enega ali dveh vlaken. Vprašanje na kaj dejansko menjajo.
 
22. jul 2007
12.689
1.257
113
123
Hvala za razlago, kako pa potem veš katero opcijo imaš GPON ali p2p, ker sodeč po zapisanem je prva slabša.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.022
113
Velike razlike ni, za domačo uporabo le redki posamezniki želijo 500mbps link in še bolj redko tudi ves čas nonstop takšno hitrost tudi potrebujejo. Če pa se vseeno najdejo trije takšni na GPON switchu, potem je problem za ostale uporabnike na tej veji. Če pa imaš P2P in isto 500mbps, potem boš tudi prej ali slej naletel na omejitev, le da bo dlje v verigi (centrala, kolokacija, remote peer itd..). Tisoč takšnih uporabnikov že skoraj porabi vso pasovno širino v Sloveniji :)
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.396
482
83
::1/128
Hvala za razlago, kako pa potem veš katero opcijo imaš GPON ali p2p, ker sodeč po zapisanem je prva slabša.
Sedaj imaš sigurno P2P ethernet. Na kaj te mislijo priklopit, pa vrjetno vedo samo oni. Lahko jih edino vprašaš ali pa pogledaš kakšna oprema se uporablja pri nekomu, ki že ima tak priklop (kabel/konektor je itak lahko isti). Načeloma boš vedel tudi, če ti povedo točen model komunikacijske opreme, ki ti jo mislijo dat. Ampak spet moreš vedet točen model/product number, ker lahko enak model obstaja v GPON in P2P izvedbi. Jaz sem recimo od Telemacha dobil mislim, da Genexis Live! Titanium s s P2P "podnožjem", obstaja pa za isti "modem" tudi GPON varianta.

Če je izvedba ok, načeloma ne bo razlike v praksi. Imaš pa tudi operaterje/upravljalce omrežja, ki na eno vejo obesijo kup uporabnikov ali pa uporabljajo (pre)poceni pasivne splitterje in imaš potem sranje. Kar se bandwidtha tiče, se tako ali tako slej ko prej deli med večimi uporabniki, sploh te rezidenčni paketi so konkretno oversubscribani, zato so tudi cene lahko relativno nizke. Marsikje imaš tudi pr P2P optiki že na prvem switchu za N uporabnikov "samo" giga ali 2x giga uplink, potem dalje pa itak že cel kup uporabnikov, ki si deli bandwidth proti drugim providerjev, še posebaj pa na linkih v tujini. Ampak če operater to pravilno splanira in zagotovi dovolj pasovne širine za vse, ni težav.
 
22. jul 2007
12.689
1.257
113
123
No po občutku naj bi potem imel verjetno že imel GPON, ker se recimo med vikendi in praznikih rahlo občuti pri hitrosti pri kakšnih downloadih ali pa se pač motim.
Bom pa še malo povprašal glede opreme.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.396
482
83
::1/128
No po občutku naj bi potem imel verjetno že imel GPON, ker se recimo med vikendi in praznikih rahlo občuti pri hitrosti pri kakšnih downloadih ali pa se pač motim.
Bom pa še malo povprašal glede opreme.
Če imaš dva vlakna za internet, potem ni GPON. Pa tudi zgoraj omenjeni "modem" ni GPON.

Najverjetneje je zasičen kakšen uplink, če že ne iz switcha kamor si priklopljen, pa kje višje gor. Prav vsi linki so tipično oversubscribani, ker je tehnično nemogoče, da bi za vsakega uporabnika zagotovili nekaj 100Mb/s do vsake točke v svetu sploh kam čez lužo (in vsaj od neke točke dalje niti nimajo vpliva, lahko je v končni fazi zasičen server na drugi strani). Vprašanje samo kje in koliko. Če je vse skupaj pravilno zasnovano, ne bi smel opazit večjih nihanj (sploh do lokacij, ki se relativno blizu). Jaz na Telemachu dosegam polno hitrost ne glede na dan in uro, seveda do serverjev, ki že sami po sebi niso preobremenjeni (kakšen Google drive leti neverjetno razen ko te namerno capajo).
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.034
2.354
113
Načeloma tudi po enem vlaknu ni GPON. Jaz imam Genexis Hybrid modem pri Telemachu (bivši Teleing in gre po enem vlaknu internet Upstream in Downstream na različnih valovnih dolžinah, po drugem vlaknu pa gre samo CATV). Imajo pa vsi kasneje priklopljeni priklopljeno samo eno vlakno za vse storitve, TV + Up&Down internet na različnih valovnih dolžinah. Modem je pa tudi velik kot kaka enciklopedija.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.396
482
83
::1/128
Načeloma tudi po enem vlaknu ni GPON. Jaz imam Genexis Hybrid modem pri Telemachu (bivši Teleing in gre po enem vlaknu internet Upstream in Downstream na različnih valovnih dolžinah, po drugem vlaknu pa gre samo CATV). Imajo pa vsi kasneje priklopljeni priklopljeno samo eno vlakno za vse storitve, TV + Up&Down internet na različnih valovnih dolžinah. Modem je pa tudi velik kot kaka enciklopedija.
Seveda gre GPON po enem vlaknu (in ne po dveh). Ni pa nujno, da gre za GPON, če je eno vlakno. Točno to sem napisal že v prvem postu, če prebereš zgoraj. In tudi sam imam od Telemacha P2P ethernet po enem vlaknu s pomočjo BiDi transciverjev. Dejstvo pa je, da je GPONa vedno več (praktično vse kar se gradi na novo) in da gre po enem vlaknu. Point je bil uglavnem, da po dveh vlaknih in z zgoraj omenjenim modemom sigurno ni na GPONu, s prehodom na eno vlakno pa obstaja možnost, da bo GPON ali ethernet in sam podatek o številu vlaken ni dovolj.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.871
8.894
113
EU
Mi imamo v celi vasi GPON.optiko. Vsak priključek ima štiri nitke, v uporabi je samo ena. Modem Calix.