Internet povezava

woofer

Pripravnik
25. avg 2007
103
0
16
Ola..
Mene pa nekaj zanima.... a se da na obstoječem priključku, kjer se že izvaja internetni promet, priključiti še en ruter in ga pač nastaviti z istimi parametri ( up. ime in šifra ) pa da laufa za drugo omrežje ?? Ker sisitem je tak: fiksen IP, modem Ganymade 822+, potem pa router Zyxel z dinamičnimi IP-ji.
Zanima me priklop drugega ruterja na Ganymade 822+ in nastavitev istega up. imena in šifre in pa na samem ruterju nastavitev fiksnih lokalnih IP-jev in pa povezava na splet.

Zanima me še to : a je to možno, ali pa se da na obstoječem ruterju nastavit, da je nekaj IP adres fiksnih, nekaj pa dinamičnih ??
thx
 

Zenaj4

Pripravnik
5. nov 2007
171
0
16
Ni mi čisto jasno, kaj hočeš, vendar se da:

* če hočeš imeti dve ločeni lokalni mreži (LAN) zaradi varnosti podatkov priključiti en router za drugega, kot navadnega klienta. Normalno vse deluje (web, email), včasih pa znajo biti na routerju, ki je za prvim routerjem (zaradi dvojnega NAT) problemi z VoIP (SIP ali Detel), Skype deluje.

* lahko oba priklopiš, vsakega posebej preko PPPoE (SiOL) ali DHCP (T-2) direktno na modem. Problem je v tem, ker ti SiOL da štiri logine za dinamični IP (ki te vrže dol vsake 24h) ali pa enega fiksnega (tega ne meče dol vsake 24h). T-2 ti da dva DHCP logina, katerih IPji, kot sem opazil, se ne menjajo, če se dnevno brez prestanka uporablja.

* lokalne statične IPje nastaviš v DHCP opcijah routerja - vsakemu mrežnemu vmesniku, ki se identificira z MAC serijsko številko, določiš IP. Vsak bolj napreden router ima to opcijo (DD-WRT firmware ipd.)

Upam, da sem kaj pomagal.
 

woofer

Pripravnik
25. avg 2007
103
0
16
ja, imel bi dve ločeni mreži. Nebi pa imel vezano en ruter za drugim, temveč bi vezal oba na obstoječi modem... tako da bi na enem ruterju bili dinamični IP-ji, na drugem pa bi nastavil fiksne IP-je, tak da bi omrežje laufalo vsako zase..... tak da bi ruterja delala neodvisno eden od drugega, delila bi si samo modemsko povezavo in pa vstopno točko ( finta je v tem, da je fiksni IP za login od SIOL-a in ni dinamični )....


********* lokalne statične IPje nastaviš v DHCP opcijah routerja - vsakemu mrežnemu vmesniku, ki se identificira z MAC serijsko številko, določiš IP. Vsak bolj napreden router ima to opcijo (DD-WRT firmware ipd.) ********

------ tega nisem najbolj razumel: a to pomeni da bi lahko na obstoječi mreži, ki ima dinamične IP-je, določil pač dvema PC-jema preko MAC adrese, svoje IP številke ??? če to laufa tako, potem nebi bil problem, ker bi pač 21 PC-jev laufalo z dinamičnimi IP-ji, trije pa bi imeli svoje fiksne IP številke ( npr 192.168.1.10 ....) in bi lahko na ruterju odprl za posamezne aplikacije svoje porte..... če sem prav razumel to zadevo .... sicer pa si mi že dost pomagal
467716-post_slo.gif


hvala
 
Nazadnje urejeno:

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Lokalnim napravam lahko določaš IP naslove po želji. Fiksne, spreminjajoče. Ročne, avtomatske.
Kak češ.
 

Zenaj4

Pripravnik
5. nov 2007
171
0
16
Citat:
Uporabnik woofer pravi:
ja, imel bi dve ločeni mreži. Nebi pa imel vezano en ruter za drugim, temveč bi vezal oba na obstoječi modem... tako da bi na enem ruterju bili dinamični IP-ji, na drugem pa bi nastavil fiksne IP-je, tak da bi omrežje laufalo vsako zase..... tak da bi ruterja delala neodvisno eden od drugega, delila bi si samo modemsko povezavo in pa vstopno točko ( finta je v tem, da je fiksni IP za login od SIOL-a in ni dinamični )....

finta je v tem, da je fiksni IP za login od SIOL-a in ni dinamični )....
Če nimaš nekega poslovnega ADSL ti dajo ob fiksni številki samo en PPPoE login. Če boš hotel imeti obe mreži na internetu, moraš drugi router vezati kot klienta na mrežo, kjer je dostop preko prve routerja (ki je na modemu).

Lahko pa povprašaš na SiOL 080 če ti dajo drugi fiksni IP.
 

pep

Pripravnik
21. avg 2007
393
24
18
Večina routerjev ima možnost nastaviti rang IP naslovov, ki jih dodeljuje preko DHCP.
Tam si nastaviš, da dodeljuje preko DHCP recimo 192.168.x.100 do 192.168.x.255.
Naslovi pod 192.168.x.100 ne bodo dodeljeni preko DHCP in jih lahko uporabljaš kot "statične" v lokalnem omrežju.
Prav tako mislim da imajo nekateri routerji možnost tega kar si napisal - da določen MAC dobi določen IP naslov.
Poleg tega lahko recimo tudi narediš PC router z dvema ločenima lokalnima omrežjema (PC, 3 mrežne kartice, monowall ali kaj podobnega) , ki se med seboj sploh ne bosta videla, ampak mislim da ni potrebno komplicirati do te mere.
 

woofer

Pripravnik
25. avg 2007
103
0
16
aha, to bi mi prišlo v poštev, če lahko tako nastaviš DHCP .... bom poizkusil in videl če to dela... problem mam samo ker je SIOL-ov IP fiksen in ne morem priklopiti drugega ruterja na obstoječ modem ....

Kako pa je z sistemom, da bi si jaz pač registriral zraven fixnega dostopa še dial up.... Zanima me kako bi se ( če sploh se bi ) obneslo to, ker potem bi imel modem priključen na SIOL, iz modema 1. ruter z dinamičnimi IP-ji, na drugi priključek modema pa bi priključil direktno PC, kjer bi pač zaganjal povezavo na drugem računalniku z dial up povezavo.... zanima me ali je na eni tel. številki lahko laufa neomejen dostop preko ruterja in pa povezava z dial up na drugem priključku modema ??

sicer pa bom probal zadevo z nastavitvijo DHCP v same mruterju in bomo potem videli...

lp
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Ena linija, en modem, ena naročnina (ki ima en fiksen javen IP ali do 4 dinamične).

(teoretično bi se lahko zmenil za več fiksnih naslovov, samo so baje leseni glede tega. Ali drago zaračunajo. Lahko pa vprašaš.)

A res rabiš dva javna IP naslova ?

PS: Zastonj lahko dobiš milijardo javnih IPv6 naslovov
wink-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

woofer

Pripravnik
25. avg 2007
103
0
16
Citat:
Uporabnik BureKm pravi:
A res rabiš fiksen IP? Če ja, zakaj?

EDIT: seveda vprašanje leti na wooferja

ja fixen IP je že nastavljen, da lahko sistemski administrator pride preko remote desktopa na posamezne računalnike, zato fixen IP, ker včasih ni nikogar na firmi , da bi mu posredoval IP za dostop, smo uvedli fixen IP, zadeva špila, sedaj pa se je pojavil problem za potrebo 4 - 5 računalnikov, ki bi imeli fiksen lokalni IP, med drugim tudi Cannon print server, ki rabi fixen lokalni IP, da lahko ostali računalniki printajo na njega...in da bi zadeva bila toliko bolj zapletena, bi radi ti ki imajo fixne lokalne IP-je, bili povezani še na internet.... to je vsa zadeva okrog dveh omrežij in dostopa na internet.... saj vse ostalo laufa, samo glede interneta za drugo omrežje je problem....
saj mi je prej kolega malce višje svetoval nastavitev DHCP, ampak še nisem uspel danes sprobat in nastavit tega...

lp
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Torej glede javnega (zunanjega) fiksnega naslova:
za dostop to ni nujno. DNS (dinamični) je na voljo. Tudi zastonj. Prej omenjeni no-ip in recimo dyndns, pa še drugi.

Glede internih naslovov:
- če so dinamični ali statični, ni odvisno od tega ali je zunanji dinamičen ali statičen
- poljubno lahko mešaš dinamično določene in statično določene naslove na omrežju

(zdaj sicer ne razumem, zakaj bi rad imel dva dostopa do interneta preko istega kabla, ampak ne bom šel še enkrat brat - prekratek dan...)