Hitrostni razred V ali H - BMW serije 2

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.716
99
48
Pri nakupu zimskih gum za BMW 218d sem ravno opazil, da je v homologaciji napisan samo hitrostni razred V (240km/h).
Torej potrebujem gume 205/60/R16 92V.

Izmed vseh proizvajalcev sem našel samo Michelin, ki temu ustreza za ceno 100 EUR, je pa po drugih lastnostih zelo slaba (recimo E razred energ. učinkovitosti).
Ali je kdo našel še kakšno drugo in ali ima kdo preverjen vir, da lahko kupim en hitrostni razred manj, torej H.

Hvala!
 

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.716
99
48
Mi dasta lahko kaksen link do tega clena/zakona, da se ne bomo potem s policaji cudno gledali, ko bo vsak trdil po svoje.. :)
Kako pa velja za letne?
 

model1a

Fizikalc
14. dec 2008
1.193
41
48
Pri mojem je za letne oznaka W, za zimske pa H. Torej imam napisani dvakrat isti dimenziji, pri čemur piše prav WINTER: dimenzija, in oznaka H. Oz. piše na nalepki na stebričku vrat.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.613
14.308
113
Je ze komu milicnik cekiral hitr.razed gum?

Meni. Po tistem, ko ni našel ničesar drugega za kazen spisat, se je vtaknil tudi v to ampak tudi tu brez "uspeha". Je pa bilo to res samo enkrat v kar pestri zgodovini srečanj s policijo, cca.12-14 let nazaj.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Jaz sem tudi lani vzel 240, ker nisem bil pozoren, da v homolomo rabim do 270. Sem potem našel, da so lahko 2 hitrostna razreda nižji, ampak pač moraš se zavedat, da če voziš z gumami hitreje kot so deklarirane lahko relativno hitro narediš veliko pizdarijo.
 

woowek

Tajkun 08
7. sep 2007
693
1
18
Z vsako gumo se lahko pelješ 250 km/h. Ali pa bo vsaka zdržala zaviranje iz 250 na 0 je pa vprašanje...
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.858
1.251
113
Mene pa zanima kako odreagira zavarovalnica pri izplačilu morebitne škode pri nesreči, v kolikor jo povzročiš z gumami, ki niso po oznakah identične kot v homologaciji. Moj avto ima iz meni neznanega razloga v homologaciji le eno dimenzijo in hitrostni razred W (270km/h). Kar je popolna budalaščina, saj je tovarniško deklarirana končna hitrost vozila 210 km/h.
Torej bi zadostovale gume hitrostnega razreda V (240km/h), ali celo H (210 km/h). Vendar tega v homologaciji NI napisanega.

Če gremo po črki predpisov, sem v prekršu z letnimi gumami z manj kot "W". Kaj naredi zavarovalnica, če pride do pizdarije in je hitrostni razred gum nižji od predpisanega v homologaciji?
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.613
14.308
113
Osebno dvomim, da bi se zavarovalnica spuščala v komplikacije z gumami v kolikor jih ni kot slabe/neprimerne izpostavila v svojem poročilu o nesreči že policija. Naša policija pa tako ali tako v večini primerov za vzrok nesreče določi neprilagojeno hitrost, ki je sicer direktno povezana s kvaliteto gum ampak za večino policajev je tu zgodba že zaključena. Drugače pa imajo zavarovalnice v splošnih kasko pogojih pri izključitvah jasno napisano, da zavarovalnica ne krije škode v kolikor ni bilo tehnično brezhibno ali opremljeno skladno s predpisi tako da bi rekel, da je v končni fazi odvisno od primera samega kako točno bi se odvijale zadeve v kolikor bi prišlo do nesreče z vozilom, ki ima gume z napačno hitrostno oznako oz. drugačno od predpisane.
 
Nazadnje urejeno:

map

Guru
6. jul 2008
7.788
1.927
113
najrajš na babi
Pusti ti švabe. Poglej si teste za nekaj let nazaj. Conti je numeri uno, vse ostalo je 2 koraka vzadi. pa BMW je motr, ostalo je šrot. ma pa ja de.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Mene pa zanima kako odreagira zavarovalnica pri izplačilu morebitne škode pri nesreči, v kolikor jo povzročiš z gumami, ki niso po oznakah identične kot v homologaciji. Moj avto ima iz meni neznanega razloga v homologaciji le eno dimenzijo in hitrostni razred W (270km/h). Kar je popolna budalaščina, saj je tovarniško deklarirana končna hitrost vozila 210 km/h.
Torej bi zadostovale gume hitrostnega razreda V (240km/h), ali celo H (210 km/h). Vendar tega v homologaciji NI napisanega.

Če gremo po črki predpisov, sem v prekršu z letnimi gumami z manj kot "W". Kaj naredi zavarovalnica, če pride do pizdarije in je hitrostni razred gum nižji od predpisanega v homologaciji?

Pri zimskih gumah nimajo kaj piskat, ker je takšen zakon.

Pri letnih pa bi moralo biti za morebitno kompliciranje iz aviona jasno, da je bil glavni vzrok za nesrečo prenizek hitrostni razred, torej bi moralo iz tega razloga gumo npr. raznesti.

In seveda, strah ima velike oči, takšnega primera v Slo praksi še ni bilo. (Se res 10 ljudi pri nas letno ubije zaradi V in ne W razreda gum? Ne. Kaj pa 10 na desetletje? Tudi ne. It's a non-issue.)

Za konec: če še niste zamenjali gum, prste dol z mobitela, glejte raje na cesto :))
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

Generik

Guru
14. maj 2011
3.858
1.251
113
Pri zimskih gumah nimajo kaj piskat, ker je takšen zakon.

Pri letnih pa bi moralo biti za morebitno kompliciranje iz aviona jasno, da je bil glavni vzrok za nesrečo prenizek hitrostni razred, torej bi moralo iz tega razloga gumo npr. raznesti.

In seveda, strah ima velike oči, takšnega primera v Slo praksi še ni bilo. (Se res 10 ljudi pri nas letno ubije zaradi V in ne W razreda gum? Ne. Kaj pa 10 na desetletje? Tudi ne. It's a non-issue.)

Za konec: če še niste zamenjali gum, prste dol z mobitela, glejte raje na cesto :))

To kar ti pišeš je seveda vse lepo in prav in po ZKP (zdravi kmečki pameti). Vendar v realnosti se pa gleda to kar piše na dokumentih, papirjih. Pa čeprav je neumno.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Tega sewveda nisi prebral (link imaš zgoraj):

Pravilnik tudi določa, da morajo pnevmatike na vozilu po velikosti, nosilnosti in kategoriji hitrosti ustrezati pnevmatikam, ki so v potrdilu o skladnosti vozila ali v soglasju k registraciji vpisane v rubriki “dovoljene pnevmatike” ali v drugem ustreznem dokumentu o vozilu. Uporaba drugačnih pnevmatik je mogoča le po dodatni odobritvi vozila.
To pa ne velja za zimske pnevmatike. Dodatek k pravilniku namreč določa, da mora simbol kategorije hitrosti zimske pnevmatike ustrezati hitrosti, ki je ali večja od največje konstrukcijsko določene hitrosti vozila (ki jo določi proizvajalec vozila) ali ni manjša od 160 km/h (ali oboje).
Če je vseeno največja konstrukcijsko določena hitrost vozila (ki jo določi proizvajalec vozila) večja od hitrosti, ki ustreza simbolu kategorije hitrosti zimskih pnevmatik, mora biti v vozilu na vidnem mestu pritrjena opozorilna nalepka z določeno največjo hitrostno zmogljivostjo zimskih pnevmatik.
Povedano enostavno: na vseh avtomobilih je dovoljeno uporabljati zimske pnevmatike najmanj hitrostnega razreda Q (do 160 km/h) ali več (R, S, T, H, V, …), vendar mora biti v avtu nalepka, ki voznika opozarja na največjo dovoljeno hitrost vožnje glede na hitrostni razred zimskih pnevmatik.
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.858
1.251
113
Če je to letelo name... to samo potrjuje to kar sem napisal.
=> morajo pnevmatike na vozilu po velikosti, nosilnosti in kategoriji hitrosti ustrezati pnevmatikam, ki so v potrdilu o skladnosti vozila ali v soglasju k registraciji vpisane v rubriki “dovoljene pnevmatike”